Jesz jabłka na złość Putinowi? Kupuj też kwiaty

Jabłka na złość Putinowi. Kwiaty dla dobra polskiej gospodarki.TVN24 Poznań

Lekcję gospodarczego patriotyzmu dał nam ostatnio Władimir Putin. Przez rosyjskie embargo na nasze owoce i warzywa zdaliśmy sobie sprawę, że każdy nasz konsumencki wybór ma bezpośredni wpływ na sytuację w konkretnych branżach: na firmy i osoby w nich zatrudnione. Z przyczyn dla jakich jedliśmy jabłka, powinniśmy też kupować kwiaty. W przeciwnym razie, już za kilka lat, będziemy za nie płacić tyle co za biżuterię, a na emigrację wyślemy kolejnych rodaków.

Gdyby iść w filmowe porównania to można by powiedzieć, że w gospodarce bardzo często mamy do czynienia z "efektem motyla". Każdy nasz wybór ma wpływ na sytuację w konkretnej branży. Dlatego warto zastanowić się na co wydajemy pieniądze.

Kwiatowe wyzwanie

Dlatego również klienci - choć wcale nie mają takiego obowiązku - muszą zachowywać się odpowiedzialnie. Być świadomi, że każda ich decyzja - zwłaszcza jeśli okaże się wpisującą w pewien trend - może zachwiać korzystną równowagą w gospodarce. Ofiarą takiego zbiorowego zachowania padł ostatnio - mający w Polsce bogate tradycje - rynek florystyczny.

Kwiaciarniom daje się bowiem we znaki odwrót od obdarowywania się kwiatami z okazji imprez okolicznościowych. Zwłaszcza ślubów, które odpowiadały do niedawna za dużą część obrotów większości kwiaciarni (czego powodem pozostaje fakt, że nie są ich w stanie obsłużyć markety). Te bowiem branża niemal straciła za sprawą mody na obdarowywanie nowożeńców kuponami Lotto lub butelkami wina.

W efekcie, przeciętny Polak wydaje rocznie na kwiaty 80 zł, czyli niespełna 20 euro. Dla 
porównania średnia dla Europy to 100 euro. Nic więc dziwnego, że - jak pokazały badania Florandu przeprowadzone pod koniec 2012 r. - ponad połowa polskich florystów uważa "trudności ze znalezieniem klientów" za największą barierę w rozwoju.

Gdzie się podziały bukiety z tamtych lat?

- Kwiaty zamieniliśmy na totolotki i inne "praktyczne" artykuły. Tłumaczymy sobie, że nie są trwałe i szybko więdną, że i tak się je wyrzuci. A czy bezużyteczne kupony zachowamy sobie na pamiątkę? - mówi Paweł Pelczyk, właściciel firmy Intende zajmującej się hurtową sprzedażą kwiatów.

Pomijając odpowiedź na pytanie, czy zawarcie w zaproszeniach ślubnych prośby o nieprzynoszenie kwiatów jest taktowne czy nie, warto zastanowić się nad konsekwencjami takiego postępowania. Zyskało ono bowiem w ostatnich latach ogromną popularność i zdążyło przeobrazić całą branżą kwiatową, w której zatrudnienie znajdują w Polsce dziesiątki tysięcy ludzi. Ile dokładnie, nie wiadomo.

Ciężko to oszacować, ponieważ GUS rejestruje jedynie zbiorcze informacje o liczbie podmiotów zajmujących się sprzedażą detaliczną kwiatów, roślin, nasion, nawozów, żywych zwierząt domowych, karmy dla zwierząt domowych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach (PKD 47.76.Z). Takich firm na koniec 2014 r. funkcjonowało 21,5 tys. Faktyczna liczba kwiaciarni jest jednak mniejsza.

Idzie tu jednak nie tylko o florystów pracujących w kwiaciarniach, ale i ogrodników oraz zatrudnionych w ich gospodarstwach pracowników, hurtowników, pośredników, obsługę tzw. poczt kwiatowych, kadry szkół florystycznych.

kwiaciarnie Florand

Więdnący biznes

To jednak nie jedyny powód, dla którego prowadzenia kwiaciarni przypomina z reguły więdnący, a nie pachnący interes. - Nie dość bowiem, że od kilku lat przechodzi on nad Wisłą fazę konsolidacji, to kryzys dotknął go niemal natychmiast, bo już w połowie 2008 roku i spowodował spadek obrotów w stosunku do roku poprzedniego. W mojej firmie aż o ok. 50 proc. To zaś całej branży odbija się czkawką do dziś - mówi Paweł Pelczyk.

- Duży problem, nie od dziś zresztą, stanowi także nieuczciwa konkurencja - przekonuje. Branża szacuje, że działająca głównie na ulicach, bazarach i internecie szara i czarna strefa na rynku kwiatów może sięgać nawet 40 proc.

Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze ekspansja dyskontów, które sprzedają kwiaty w cenie, w jakiej prowadzący tradycyjne kwiaciarnie nie mają możliwości kupić u ogrodników. - Czy kupując kwiaty w markecie mamy świadomość ile podatku zapłaci zagraniczna firma w Polsce, czy w ogóle zapłaci? Kupując w kwiaciarni u lokalnych przedsiębiorców możemy mieć tego pewność. Ale czy tymi kategoriami myśli współczesny nabywca? - pyta retorycznie Andrzej Dąbrowski, właściciel grupy florystycznej Florand z Bolesławca.

Jednocześnie, w Polsce na 10 tys. mieszkańców przypada sześć-osiem kwiaciarni, na Zachodzie zaledwie trzy. Ich liczba jednak spada, zwłaszcza w małych miastach, gdzie klienci chodzą po bukiety do sieci handlowych. - Zgodnie z danymi GUS w ciągu 4 lat liczba podmiotów na rynku zmalała o 6,5 proc. Jestem przekonany, że w najbliższych latach tendencja ta się utrzyma, a dynamika zmian wzrośnie - dodaje.

Kupujmy kwiaty

W ubiegłym roku już raz otrzymaliśmy lekcję gospodarczą patriotyzmu. Po rosyjskim embargu na nasze owoce i warzywa zapanowała moda na jedzenie polskich jabłek. Sprzyjała temu jednak ich cena, która ze względu na ogromną nadpodaż, znacznie spadła.

Mamy kalendarzową zimę, więc ceny kwiatów są u szczytu, a znakomita większość z nich pochodzi z importu. Mimo to, nie pozwólmy dziwnej modzie zniszczyć pięknej branży - kupujmy kwiaty. W przeciwnym razie, już za kilka lat, będziemy za nie płacić tyle co za biżuterię, na przykład tak jak w Anglii, do której na emigrację wyślemy kolejnych rodaków.

Autor: Michał Wołangiewicz / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Poznań

Pozostałe wiadomości

Mamy pięciu kontrahentów, którzy dają nam towar na kreskę, z wydłużonym terminem płatności. Co oznacza, że długów jest na pół miliona złotych. Zastanawiam się, czy nie sprzedać mieszkania, które kupiłam za młodu, aby to wszystko pospłacać - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Barbara z warszawskiego tymczasowego miasteczka Marywilska 44. W październiku rusza konkurencyjny obiekt, Modlińska 6D, w którym kupcy mogą sprzedawać swoje towary. - Kopara mi opadła – mówi Andrzej, który urządził już tam swoje stoisko.

"Została nam tylko jedna sukienka". Wracamy do kupców z Marywilskiej 44

"Została nam tylko jedna sukienka". Wracamy do kupców z Marywilskiej 44

Źródło:
tvn24.pl

Agencja bezpieczeństwa drogowego podała, że ponownie zbada system Full Self-Driving (FSD) Tesli. Amerykańska agencja rządowa bierze pod lupę firmę Elona Muska po informacjach o wypadkach, do których doszło w warunkach słabej widoczności, w tym jednym, w którym zginął pieszy.

Agencja bezpieczeństwa drogowego bierze pod lupę Teslę po raportach o wypadkach     

Agencja bezpieczeństwa drogowego bierze pod lupę Teslę po raportach o wypadkach     

Źródło:
PAP, Reuters, BBC

- Bez transformacji energetycznej nasze firmy nie mają szans, żeby być konkurencyjne. Wobec tego musimy tę sprawę absolutnie jak najszybciej starać się rozwiązać - oceniła w rozmowie z TVN24 BiS Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan. Odniosła się także do kryzysu migracyjnego oraz kwestii "skokowego wzrostu płacy minimalnej".

"Musimy tę sprawę absolutnie jak najszybciej rozwiązać"

"Musimy tę sprawę absolutnie jak najszybciej rozwiązać"

Źródło:
tvn24.pl

Złożyliśmy autopoprawkę w sprawie przesunięcia systemu kaucyjnego o sześć miesięcy. Teraz wszystko w rękach premiera - przekazała na portalu X wiceministra klimatu Anita Sowińska.

Ministerstwo robi zwrot. "Teraz wszystko w rękach premiera"

Ministerstwo robi zwrot. "Teraz wszystko w rękach premiera"

Źródło:
PAP

Po alkotubkach i alkolodach pojawia się pytanie o czekoladki z alkoholem. Chodzi o zapowiedź Ministerstwa Zdrowia dotyczącą zakazu sprzedaży procentów w postaci innej niż płynna. – Przy takim zapisie cukierki czy praliny z alkoholem powinny polec – mówi Krzysztof Brzózka, były dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Sam resort wyjaśnia, że prace nad szczegółowymi rozwiązaniami jeszcze trwają.

Rząd szykuje zakaz. Takie słodycze mogą "polec"

Rząd szykuje zakaz. Takie słodycze mogą "polec"

Źródło:
tvn24.pl

Podczas Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie ogłoszono wyniki pierwszej edycji Kotler Awards w Europie. Honorowa nagrodę przyznano byłemu prezydentowi Lechowi Wałęsie. Wyróżniono również Fundację TVN za kampanię "Podaruj Misia" - przekazano w informacji prasowej.

Nagroda Kotlera dla Fundacji TVN za kampanię "Podaruj Misia"

Nagroda Kotlera dla Fundacji TVN za kampanię "Podaruj Misia"

Źródło:
tvn24.pl

Włoska pizzeria zlokalizowana w centrum Wiednia poszukuje ochotnika do testowania pizzy. Za codzienną pracę przysługuje nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie, ale również wiele dodatkowych benefitów. Restauracja poszukuje przede wszystkim osób z pasją do pizzy, wyczuciem smaku, a także brakiem lęku przed węglowodanami.

Szukają testera pizzy. Oto pensja

Szukają testera pizzy. Oto pensja

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Sejm uchwalił ustawę zwiększającą stawki podatku akcyzowego na wyroby tytoniowe, w tym podgrzewane, a także płyn do papierosów elektronicznych.   

Stawki podatku w górę. Decyzja Sejmu

Stawki podatku w górę. Decyzja Sejmu

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, co oznacza, że kumulacja rośnie - do 170 milionów złotych. W Polsce odnotowano dwie wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 18 października 2024 roku.

Bez głównej wygranej w Eurojackpot. Kumulacja rośnie

Bez głównej wygranej w Eurojackpot. Kumulacja rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Świadczenie honorowe dla osób, które ukończyły 100 lat będzie przyznawane z urzędu i wyniesie ponad 6,2 tysiąca złotych brutto miesięcznie - zakłada ustawa, którą w piątek uchwalił Sejm.

Specjalne świadczenie dla seniorów z poparciem Sejmu

Specjalne świadczenie dla seniorów z poparciem Sejmu

Źródło:
PAP

Wszystkie duże korporacje w Polsce oferują pracownikom usługi medyczne - powiedział europoseł, były prezes Orlenu Daniel Obajtek, odnosząc się do pytania o swoje zabiegi protetyczne, finansowane z pieniędzy spółki. Dopytywany, czy uważa, że było to uczciwe, odpowiedział: "tak, bo było to zapisane w moim kontrakcie".

Usługi stomatologiczne za kasę Orlenu. Obajtek: to było zapisane w moim kontrakcie

Usługi stomatologiczne za kasę Orlenu. Obajtek: to było zapisane w moim kontrakcie

Źródło:
Wirtualna Polska

Wdrożyliśmy w Kancelarii Sejmu audyt. Poleciliśmy szefowi kancelarii Jackowi Cichockiemu przejrzenie wydatków z ryczałtów poselskich na prowadzenie biur - poinformował marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Audyt w Sejmie. W centrum uwagi wydatki na biura poselskie

Audyt w Sejmie. W centrum uwagi wydatki na biura poselskie

Źródło:
PAP

Od połowy grudnia 2024 roku będzie więcej połączeń kolejowych - poinformowało Ministerstwo Infrastruktury w komunikacie. Podróżni będą mieli do dyspozycji 505 połączeń, w tym 34 sezonowe. Według zapewnień resortu, ma skrócić się czas przejazdu na wielu popularnych trasach, między innymi ze stolicy do Szczecina czy Białegostoku.

Z Warszawy do Szczecina w rekordowym czasie

Z Warszawy do Szczecina w rekordowym czasie

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Oszuści podają się za pracowników gazowni i dokonują coraz bardziej zuchwałych przestępstw - alarmuje Polska Spółka Gazownictwa. Spółka przypomina, że jej pracownicy nie mają prawa pobierać żadnych opłat bezpośrednio od klientów.

Nowa metoda oszustów. "Odwracał ich uwagę i dokonywał kradzieży"

Nowa metoda oszustów. "Odwracał ich uwagę i dokonywał kradzieży"

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Finansów wydało zgodę na uruchomienie środków na bon energetyczny i wypłacenie ich obywatelom - poinformowała w piątek w Sejmie ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Zapewniała, że przed sezonem grzewczym te pieniądze trafią do obywateli.

Bon energetyczny. Jest zgoda na uruchomienie środków

Bon energetyczny. Jest zgoda na uruchomienie środków

Źródło:
PAP

Sąd okręgowy ustalił karę 506 milionów złotych dla Jeronimo Martins za uzyskiwanie od dostawców produktów spożywczych nieumówionych wcześniej rabatów, tym samym zgadzając się z ustaleniami UOKiK wskazującymi, że spółka nie miała prawa do takich zachowań - napisał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na platformie X.

Ponad pół miliarda złotych kary dla właściciela Biedronki

Ponad pół miliarda złotych kary dla właściciela Biedronki

Źródło:
PAP

Tempo wzrostu PKB Chin w trzecim kwartale tego roku spowolniło do 4,6 procenta w skali roku, osiągając najniższy poziom od początku 2023 roku, gdy zaczęto znosić restrykcje pandemiczne - wynika z opublikowanych w piątek danych Narodowego Biura Statystycznego (NBS). W drugim kwartale chińskie PKB wzrosło o 4,7 procenta.

Chińska gospodarka na hamulcu. "Załamanie zaufania"

Chińska gospodarka na hamulcu. "Załamanie zaufania"

Źródło:
PAP

Ponad 16 miliardów złotych wynoszą długi osób, które nie płacą alimentów - wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Wyliczono, że średnie zadłużenie jednego niepłacącego rodzica przekracza 55 tysięcy złotych.

Średnie zadłużenie przekracza 55 tysięcy złotych. "Poważny problem społeczny"

Średnie zadłużenie przekracza 55 tysięcy złotych. "Poważny problem społeczny"

Źródło:
PAP

Zmiana czasu na zimowy ma miejsce w ostatni weekend października - w nocy z soboty na niedzielę (z 26 na 27 października) przestawimy wskazówki z godziny 3.00 na 2.00. Dzięki temu będziemy mogli pospać godzinę dłużej.

Zbliża się zmiana czasu. Kiedy przestawiamy zegarki?

Zbliża się zmiana czasu. Kiedy przestawiamy zegarki?

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Obniżenie minimalnej granicy wieku do uzyskania prawa jazdy kategorii B to jedna z propozycji resortu infrastruktury. Prawo jazdy mógłby uzyskać 17-latek korzystający z uprawnień wyłącznie pod okiem doświadczonego kierowcy.

Prawo jazdy dla 17-latków? Jest propozycja ministerstwa

Prawo jazdy dla 17-latków? Jest propozycja ministerstwa

Źródło:
PAP

Na 1 listopada tego roku zaplanowano rozszerzenie sieci dróg, na których pobierana jest opłata za przejazd - poinformowała rzeczniczka Ministerstwa Infrastruktury Anna Szumańska. Nie dotyczy to jednak wszystkich pojazdów.

Więcej płatnych dróg od 1 listopada

Więcej płatnych dróg od 1 listopada

Źródło:
PAP