- Większość członków Rady Polityki Pieniężnej zmieniła swoje nastawienie w polityce pieniężnej - przekazał w trakcie konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.
- Chociaż jest decyzja o utrzymaniu stóp procentowych, to łatwo odczytać z naszego komunikatu po posiedzeniu, że zasadniczo zmieniło się nastawienie RPP. Jeśli mówię Rada Polityki Pieniężnej, to mam na myśli większość - powiedział Glapiński.
Prezes NBP o stopach procentowych
Szef NBP stwierdził, że według Rady sytuacja zmieniła się w kierunku obniżania stóp procentowych.
- Można powiedzieć kolokwialnie, że nastąpił dopływ bardzo dobrych danych, ale jednorazowy dopływ tych danych nie wystarcza Radzie do podjęcia decyzji. Jest nastawiona na to, żeby obniżać stopy, ale musi być potwierdzenie przez następne dane, że ten trend trwa, że to nie było jednorazowa informacja - mówił prezes NBP.
Prezes banku centralnego stwierdził, że jeśli pozytywne sygnały się potwierdzą, to nie wyklucza, że złoży wniosek o obniżkę stóp procentowych. Jak mówił, ewentualna obniżka stóp może nastąpić zarówno w maju, jak i w czerwcu, i w lipcu. Dodał też, że jego zdaniem, to nie powinien być cykl obniżek. - Uważam, że powinno nastąpić jednorazowe dostosowanie do niższej inflacji - stwierdził Glapiński.
Inflacja w Polsce
Szef polskiego banku centralnego zauważył, że inflacja nadal utrzymuje się na podwyższonym poziomie, ale po rewizji danych przez GUS i wstępnych dobrych danych za marzec, jest istotnie niższa, niż oczekiwał NBP.
Dodał, że jednocześnie bardzo obniżyła się inflacja bazowa, do tego są sygnały spowolnienia dynamiki wynagrodzeń i mamy niższe ceny ropy naftowej, co przesuwa w dół prognozowaną ścieżkę inflacji.
Glapiński podkreślił jednocześnie, że Rada Polityki Pieniężnej pozostaje zdeterminowana do trwałego obniżenia inflacji do celu NBP w średnim okresie.
Stopy procentowe w Polsce
Na zakończonym w środę posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego na niezmienionym poziomie. Główna stopa procentowa NBP, stopa referencyjna, nadal wynosi 5,75 proc.
Stopa lombardowa została utrzymana na poziomie 6,25 proc. w skali rocznej, stopa depozytowa wynosi nadal 5,25 proc., stopa redyskontowa weksli - 5,8 proc., a stopa dyskontowa - 5,85 proc. w skali rocznej.
RPP ostatni raz dokonała zmiany stóp procentowych w październiku 2023 r. Obniżyła wówczas stopy NBP o 25 punktów bazowych do obecnego poziomu.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Radek Pietruszka/PAP