Fundusz wspierany przez Sorosa kupił akcje Agory


Amerykański fundusz Media Development Investment Fund, wspierany finansowo przez George'a Sorosa, kupił 11,2 proc. udziałów w koncernie medialnym Agora, wydawcy m.in. "Gazety Wyborczej".

Zakupiony przez fundusz pakiet, ze względu na uprzywilejowanie akcji będących w posiadaniu Agora Holding, daje 8,3 proc. głosów na walnym zgromadzeniu spółki.

Akcj zostały kupione od inwestorów finansowych spółki: PTE PZU, Nationale Nederlanden PTE oraz Aegon PTE. I jak wskazuje Bloomberg, przy obecnej wycenie, warte są 51 mln złotych, czyli równowartość ponad 13 mln dolarów.

Fundusz MDIF z siedzibą w Nowym Jorku wskazuje, że podstawą jego działalności jest inwestowanie w "niezależne media na całym świecie, dostarczające wiadomości, informacji i prowadząc debaty, których ludzie potrzebują do budowy wolnych społeczeństw" w krajach, gdzie "dostęp do wolnych i niezależnych mediów jest zagrożony".

Udziałowcy

Największym akcjonariuszem finansowym Agory z 15,9 proc. kapitału (11,7 proc. głosów na jej walnym zgromadzeniu) jest fundusz emerytalny PZU Złota Jesień. Pozostali udziałowcy to Nationale Nederlanden PTE (14,3 proc. kapitału) oraz Aegon PTE (6,9 proc. kapitału).

Autor: mb / Źródło: Bloomberg, tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości