Awaria systemu usunięta. Wcześniej lotniska ostrzegały przed utrudnieniami

Z kraju

Lotnisko w Radomiu kończy współpracę ze Sprint Airtvn24
wideo 2/2

Europejska Organizacja do spraw Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej (Eurocontrol) poinformowała we wtorek wieczorem, że awaria systemu zarządzania przepływem ruchu lotniczego została usunięta. Wcześniej ostrzegano o możliwych utrudnieniach na lotniskach.

System zarządzania przepływem ruchu lotniczego (Enhanced Tactical Flow Management System - ETFMS) ma kluczowe znaczenie dla sprawnego funkcjonowania transportu lotniczego w Europie.

Jak zapewniała we wtorek Europejska Organizacja do spraw Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej, awarią nie została dotknięta bezpośrednio kontrola ruchu lotniczego. Nie miała również skutków dla bezpieczeństwa.

Awaria systemu zarządzania przepływem ruchu lotniczego spowodowała, że Eurocontrol nałożył ograniczenia na europejskie porty lotnicze w kwestii lądowań i startów samolotów. W związku z tym część lotów, także w Polsce, mogła być opóźniona.

Lotnisko Chopina

"Z powodu awarii europejskiego systemu odpowiedzialnego za przydział korytarzy powietrznych, którego właścicielem jest Europejska Organizacja ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej EUROCONTROL, należy spodziewać się opóźnień w wykonywaniu operacji startów i lądowań na lotniskach w całej Europie, także na Lotnisku Chopina w Warszawie" - informowali we wtorek po południu przedstawiciele Lotniska Chopina w Warszawie.

Po 21.00 dodano, że w związku z awarią systemu i opóźnieniami startów i lądowań "może dojść do naruszenia ciszy nocnej na Lotnisku Chopina".

Utrudnienia miały miejsce także w porcie lotniczym w Gdańsku. - Zmiany polegają na ograniczeniu do 3 startów na godzinę lotów w ruchu międzynarodowym. Krajowe połączenia realizowane są bez ograniczeń - mówił w rozmowie z tvn24bis.pl Michał Dargacz z biura prasowego.

Standardowo, w najbardziej ruchliwych godzinach, gdańskie lotnisko obsługuje do 10 lotów, w najmniej ruchliwych 5-6 lotów.

Starty samolotów zostały ograniczone również na lotnisku Poznań - Ławica: do jednego lotu krajowego i jednego zagranicznego na godzinę. Wcześniej, poza sezonem, jak informował Błażej Patryn, rzecznik prasowy, ten port obsługiwał średnio cztery loty startowe na godzinę.

Autor: ps//dap / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock