Błaszczak: oczekujemy naprawy sytuacji w spółkach Skarbu Państwa

Z kraju

Polskie Radio / JedynkaBłaszczak: oczekujemy naprawy sytuacji w spółkach Skarbu Państwa

Czarne chmury zbierają się nad głową ministra skarbu Dawida Jackiewicza. W weekend nie został ponownie wybrany do Komitetu Politycznego PiS, a działania jego resortu skrytykował prezes Jarosław Kaczyński. - Symptomy tego, że może dziać się źle w spółkach Skarbu Państwa muszą zostać przerwane - tłumaczy w radiowej Jedynce minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości pytany o swoje słowa na Radzie Politycznej PiS, gdzie miał mówić o konieczności „wypalania" ze spółek Skarbu Państwa, tych którzy myślą tylko o sobie, Kaczyński powiedział: „Zdarzają się niecelne decyzje personalne i trzeba je korygować, każdy, kto coś robi, popełnia jakieś błędy, my o tym mówimy”.

Choć nie padło przy tym nazwisko Dawida Jackiewicza, to właśnie on jako minister skarbu jest odpowiedzialny za powoływanie osób do państwowych spółek. Jackiewicz nie został zresztą wybrany na kolejną kadencję do Komitetu Politycznego partii.

Wydaje się zatem, że jego pozycja w partii jeszcze nigdy nie była tak słaba, a w konsekwencji może stracić także stanowisko w rządzie.

Dymisja w rządzie?

Minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak, pytany w poniedziałek w "Sygnałach dnia" w Jedynce, czy prezes Kaczyński domaga się dymisji ministra skarbu, wskazuje, że "(Jarosław Kaczyński - red.) oczekuje, jako lider PiS, żeby jakiekolwiek symptomy tego, że może dziać się źle w spółkach Skarbu Państwa zostały przerwane. Żeby sytuacja została naprawiona".

- Nie możemy dopuścić do tego, żeby zmieniał się tylko szyld, a wszystkie złe praktyki nadal miały miejsce - dodaje. Jak mówi minister, "to jest odpowiedzialność za to, żeby proces wprowadzania dobrej zmiany był procesem realnym, a nie tylko z nazwy".

Minister Błaszczak podkreśla, "to jest zadanie przede wszystkim dla rządu, a więc pani premier żeby tego rodzaju sprawy przecinać, żeby nie doprowadzić do kryzysów polegających na tym, że ludzie, którzy kierują się tylko własnymi interesami, a nie tym, co postanowiliśmy w programie Prawa i Sprawiedliwości, co zostało poparte w wyborach".

Sprawa Misiewicza

Pytany w tym kontekście m.in. o ostatnie zamieszanie z dyrektorem gabinetu politycznego MON Bartłomiejem Misiewiczem, wskazuje, że "to odpowiedzialność ministra Macierewicza".

- Mam zaufanie do ministra Macierewicza. To jest odpowiedzialność ministra obrony narodowej, a więc nie łączmy sprawy spółek Skarbu Państwa ze sprawą obrony narodowej - tłumaczy Błaszczak.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński o powołaniach do spółek Skarbu Państwa (11.09.2016):

Kaczyński: zdarzają się niecelne decyzje personalne i trzeba je korygowaćtvn24

Autor: mb//km / Źródło: tvn24bis.pl

Raporty: