Dodatkowe pieniądze dla emerytów i rencistów. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent podpisuje ustawę ws. trzynastych emerytur
Prezydent podpisuje ustawę ws. trzynastych emerytur
Źródło wideo: tvn24
Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek ustawę w sprawie tak zwanych trzynastych emerytur i rent.

Uroczyste podpisanie przez prezydenta ustawy o dodatkowym rocznym świadczeniu dla emerytów i rencistów odbyło się w hali widowiskowej Aqua Park w Żyrardowie (woj. mazowieckie).

Pewne świadczenie

Jak podkreśliła wcześniej we wtorek minister rodziny i pracy Marlena Maląg, od tej pory dodatkowe świadczenie dla wszystkich emerytów i rencistów będzie "rozwiązaniem stałym, pewnym i gwarantowanym ustawą". - Trzynasta emerytura to dodatkowe środki, które osoby starsze mogą przeznaczyć na dowolny cel – same najlepiej wiedzą, czego potrzebują, o czym marzą. Może dawno odkładany remont? Wyjazd? Nowy telefon z dobrym aparatem do uwieczniania chwil spędzanych z wnukami? Wierzę, że te pieniądze będą istotnym wsparciem - zaznaczyła minister rodziny.

W tym roku trzynasta emerytura ma trafić do 9,8 mln osób, a koszt tego świadczenia to ok. 11,75 mld zł.

Zgodnie z ustawą trzynaste emerytury będą wypłacane w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca roku, w którym wypłacane jest dodatkowe świadczenie. W 2020 r. będzie to 1200 zł brutto.

Dodatkowe świadczenia będą wypłacane z urzędu. Większość osób otrzyma je wraz z kwietniową emeryturą lub rentą. Z kwoty świadczenia nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje, nie będzie też ona wliczana do dochodu.

"Trzynastki" otrzymają osoby pobierające emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne i strukturalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych.Źródłem ich finansowania będą pieniądze Funduszu Solidarnościowego i z budżetu państwa.

Będą też "czternastki"

Minister rodziny przekazała, że we wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt, który ma wprowadzić w 2021 r. dodatkowe świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów, czyli tzw. czternastą emeryturę. "Czternastki" mają być wypłacone w listopadzie i grudniu 2021 r.

- Projekt zakłada, że będą na poziomie minimalnej emerytury, takiej jaka ona będzie w 2021 roku - powiedziała minister. - Jeszcze tej kwoty nie możemy wymienić, bo to zależy od waloryzacji - dodała Maląg.

We wtorek w Żyrardowie prezydent Duda już zapowiedział, że taką ustawę przyznającą "czternastkę" również podpisze.

- Jeżeli trafi do mnie, a wierzę w to głęboko, że trafi, możecie państwo być spokojni, że także i to świadczenie zostanie podpisane, dlatego że ono jest polskim emerytom zwyczajnie potrzebne. Zawsze powtarzam - dla mnie jest bardzo ważne, najważniejsze to, żeby moim rodakom podnosił się poziom życia - zaznaczył Duda.

Dodał też: - Cieszę się, że i w zeszłym roku, i w tym roku, i dalej - wierzę w to głęboko - w kolejnych latach te wsparcia będą. Mam nadzieję, że będzie czternasta emerytura, daj Boże potem piętnasta emerytura, aż dojdziemy do tego, że podwyższymy państwu wszystkie świadczenia emerytalne w sposób bardzo znaczący, bo to jest ważne.

Wypłata tzw. trzynastych i czternastych emerytur była jedną z obietnic PiS przed wyborami parlamentarnymi. O wprowadzeniu tego rozwiązania mówił także premier Mateusz Morawiecki podczas swojego exposé.

Autor: tol / Źródło: PAP

Zobacz także: