Z kraju

Z kraju

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów chce wyciąć w pień monopole. Dziś uderzył w Lasy Państwowe, które nierówno - zdaniem UOKiKu - traktują klientów

Pytanie pozostaje otwarte - kurki natomiast zakręcone. W tej sytuacji Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo przykręca je także polskim przedsiębiorstwom. Zmniejszone dostawy już trafiają do Zakładów Azotowych Puławy oraz PKN ORLEN. A to może oznaczać problemy dla całej polskiej gospodarki, tym bardziej, że nie tylko wielkie firmy mogą mieć wielkie problemy

Zamrożone gazowe stosunki ukraińsko - rosyjskie i wyjątkowy mróz za oknem mogą sprawić, że w wielu polskich domach ta zima będzie naprawdę ... zimna. Czy ci, którzy ogrzewają swoje mieszkania mają się czego obawiać i jak wygląda grzewcza mapa Polski?

Tym razem jednak odpowiedź może oznaczać wielkie zyski. Bo apetyt na tą spółkę nie słabnie. Co raz słabiej jednak wydaje się rysować jej przyszłość. Dodatkowo w ewentualną finansową konsumpcję może włączyć się Komisja Nadzoru Finansowego. Dlaczego i jak może wyglądać biznesowe menu Sfinksa na najbliższe tygodnie?

Minusowa temperatura - biznesowe plusy. Bo kiedy jedni zacierają ręce z zimna inni zacierają ręce z radości na myśl o przyszłych zyskach. Bo mróz to wyjątkowy sprzymierzeniec dla wielu przedsiębiorców. Kto wychodzi na plus gdy za oknem minus 20 stopni?

Stan wyjątkowy na Słowacji, potężne problemy Chorwacji, Turcji, Bułgarii, Grecji i Macedonii, a także Rumunii i Austrii. Wszystko z powodu Rosyjsko-Ukraińskiej wojny gazowej, w wyniku której dostawy gazu do tych kraju praktycznie ustały. Również Polska została pozbawiona dostaw gazu przez Ukrainę, a to oznacza wielkie kłopoty dla wielkich polskich przedsiębiorstw. Jak sobie z nimi poradzą?

Nowy giełdowy indeks skupiający 30 największych spółek warszawskiego parkietu to wskaźnik opracowany przez TVN CVNBC Biznes, który teoretycznie będzie pokazywał jak zachowywał by się rozszerzony WIG 20. Bo o powiększeniu ilości spółek wchodzący w skład tego indeksu na warszawskiej giełdzie mówi się od dawna.

Polska gospodarka może paść ofiarą ukraińsko-rosyjskiej wojny gazowej. Jeżeli tranzyt przez Ukrainę zostanie zablokowany to w naszym kraju może zabraknąć gazu, mimo że Polska posiada rezerwy surowca na kilka tygodni. Dlaczego i co z naszym bezpieczeństwem energetycznym mają wspólnego wąskie gardło i kroplówka?

28% zysku rocznie. Ma to zapewnić lokata oferowana przez MultiBank o wdzięcznej nazwie Samba. Tyle tylko, że z Bankowcami zamierza zatańczyć Komisja Nadzoru Finansowego. Bo zarobić owszem można. Pod warunkiem, że aż 4 różne indeksy wzrosną w ciągu najbliższych dwóch lat o co najmniej 20%. Jeśli nie wzrosną - klienci zamiast zysków mogą zostać z gołym kapitałem...

Miało być łatwiej, wyszło jak zawsze - kolejny podatkowy absurd puka do ... okien. Do okien, bo jeżeli np. okna wymienimy sami i uzyskamy zwrot poniesionych kosztów z funduszu remontowego ,na który sami wpłacamy pieniądze, od tych środków będziemy musieli zapłacić podatek. Podatek od własnych pieniędzy. Na szczęście ten przepis można obejść. Jak i kto zgotował ten okienno-podatkowy ambaras?

Taryfikator kar - dla łamiących przepisy przedsiębiorców. Od nowego roku na stronie Urzędu Ochrony konkurencji i Konsumentów, każdy będzie mógł sprawdzić jaka kara może go czekać jeżeli zdecyduje się złamać bądź ominąć przepisy. A takich nieuczciwych firm jest w naszym kraju sporo. Potwierdzać to może ponad 100 kar rocznie i ponad 250 postępowań prowadzonych przez UOKIK.

Rozpędzona jeszcze w poprzednich latach polska gospodarka jedynie nieznacznie zwolniła utrzymując się w czołówce najszybciej rozwijających się krajów w Europie. Co się wydarzyło w 2008 roku w gospodarce, na rynkach finansowych i na giełdzie, sprawdził Marek Klapa.

W Bilansie teraz kłopoty finansowe Sfinksa. Spółka poinformowała o nich dwa dni temu. Mają one związek z jej kredytowaniem. Sfinks nie jest w stanie uregulować w terminie zobowiązań na sumę 16 mln zł. Może też ponieść straty na opcjach walutowych. Czy ponad 100 restauracji pod marką Sfinks i kilkanaście pod marką Chłopskie Jadło może upaść?

Euro w Polsce pojawić się ma w roku 2012. Tego chce rząd. Do przedsionka euro - czyli strefy ERM 2 - mamy wejść w pierwszej połowie tego roku - choć nie brak opinii że uda nam się to dopiero w drugiej połowie. W każdym razie euro powinno zastąpić złotego za mniej więcej 3 lata. Okazuje się jednak ze wiele sklepów w Polsce już umożliwia zakupy w europejskiej walucie.

Euro zastąpiło koronę. W 16 rocznicę swojej państwowości Słowacy pożegnali swoją narodową walutę. Komisja Europejska jest zadowolona z procesu wprowadzania euro. Czy pozwoli ona naszym południowym sąsiadom przezwyciężyć skutki globalnego kryzysu - na co liczy prezes słowackiego Banku Narodowego?

Wejście do strefy ERM2, perspektywy organizacji Euro 2012, a także przepisy emerytalne - między innymi te wydarzenia czekają nas w 2009 roku. Czy i w jakim stopniu Polska gospodarka nas zaskoczy? O tym w materiale Marka Klapy.

Upadek z wysokiego konia zawsze boli najbardziej - tak jak spadek wartości akcji z wywindowanych hossą poziomów - często ponad 50 procent. Taki upadek szczególnie boli, kiedy ma się tych akcji dużo, a strata ich wartości liczy się w miliardach złotych. Tak było w mijającym roku na warszawskiej giełdzie, gdzie wartość majątku tylko pięciu najbogatszych inwestorów skurczyła się o 17 miliardów złotych. Sporo...

Last minute na first minute. To już ostatni moment by skorzystać z ofert biur podróży po promocyjnych cenach na wakacje w 2009 roku. Tak przynajmniej twierdzą ich przedstawiciele. A wobec olbrzymich wahań kursów walut - a tym samym kosztów wycieczek - prawdziwym hitem mogą być oferty z ceną gwarantowaną. Czy jednak to co na pierwszy rzut oka wydaje się korzystne naprawdę jest korzystne dla naszych portfeli?

Kłopoty firm motoryzacyjnych dla ich klientów mogą oznaczać tańsze zakupy. W naszym materiale powiemy o tym, jakie oferty przygotowały dla nas pod koniec roku sprzedawcy samochodów.

20,30,50, a nawet 70 procent. W sklepach ruszyły poświąteczne wyprzedaże. W naszym materiale o tym, jak na okazyjnych zakupach faktycznie zyskać, a nie stracić.