Pracownicy socjalni otrzymają dodatek w wysokości tysiąca złotych brutto - powiedział premier Donald Tusk na konferencji prasowej. Obejmie to ok. 200 tys. osób.
- Przyjęliśmy także drugi projekt - mówił Tusk. Stwierdził, że "sprawa dotyczyła elementarnej sprawiedliwości", a także jego "osobiście".
Premier: to bardzo ciężka praca
- W ostatnich latach na swojej drodze spotykałem pracownice i pracowników socjalnych w polskich samorządach. To prawie 200 tysięcy osób, głównie kobiety, z reguły z wyższym wykształceniem. To bardzo ciężka praca, czasami upokarzająca - mówił.
Zwrócił uwagę, że w bardzo wielu przypadkach "byli oni w trudniejszej sytuacji niż bardzo wielu podopiecznych tej opieki społecznej". - Przygniatająca większość pracuje na płacy minimalnej i dlatego uparłem się, aby zarekomendować przygotowanie rozwiązania. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaangażowała się w to i dzięki temu mamy ustawę - mówił. Zaznaczył, że odpowiednią decyzję musi jeszcze podjąć prezydent Andrzej Duda.
Tysiąc brutto, nawet siedemset złotych netto
Podał, że pracownicy socjalny otrzymają dodatek. - Tak naprawdę będzie to podwyżka w wysokości tysiąca złotych brutto - mówił.
Donald Tusk wymieniał, że podwyżki otrzymają między innymi pracownicy jednostek pomocy społecznej, powiatowych Centrów Pomocy Rodziny, Centrów Usług Społecznych, Domów Pomocy Społecznej czy schronisk dla bezdomnych.
- Mówimy o dodatku w wysokości tysiąca brutto. To na rękę, w zależności oczywiście od sytuacji, między 600 a 700 złotych miesięcznie - powiedział premier.
Dla kogo dodatek do wynagrodzenia? Lista zawodów
Jak przekazało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej "dzięki rozwiązaniom zawartym w projekcie możliwe będzie przyjmowanie programów rządowych, które dotyczą dofinansowania samorządom wynagrodzeń pracowników zatrudnionych na umowę o pracę w:
- jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej (ośrodkach pomocy społecznej, powiatowych centrach pomocy rodzinie, centrach usług społecznych, domach pomocy społecznej, placówkach specjalistycznego poradnictwa, w tym rodzinnego, ośrodkach interwencji kryzysowej, ośrodkach wsparcia, w tym: ośrodkach wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi, dziennych domach pomocy, domach dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży, schroniskach dla osób bezdomnych, schroniskach dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi, klubach samopomocy);
- systemie pieczy zastępczej i wspierania rodziny (asystenci rodziny, koordynatorzy rodzinnej pieczy zastępczej, pracownicy placówek opiekuńczo-wychowawczych, osoby zatrudnione do pomocy w rodzinach zastępczych zawodowych i rodzinnych domach dziecka na podstawie umowy o pracę, pracownicy regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych, pracownicy interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych, pracownicy placówek wsparcia dziennego);
- instytucjach opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, które prowadzone są przez samorządy (żłobki, kluby dziecięce, dzienni opiekunowie).
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: PeopleImages.com - Yuri A/Shutterstock