Internet za grosze. Nowa platforma od Facebooka

Tech

facebookNowa platforma od Facebooka - OpenCellular

Facebook stawia kolejny krok w walce o dostęp do internetu dla osób z biedniejszych krajów. Gigant technologiczny ogłosił właśnie utworzenie nowej platformy OpenCellular, która na rynku pojawi się jeszcze tego lata.

OpenCellular to najnowszy projekt Facebooka, który ma na celu ułatwienie dostępu do internetu i sieci komórkowych mieszkańcom słabo rozwiniętych krajów. O tym, jak poważny to problem, świadczą liczby.

Według najnowszego raportu World Development Report 2016: Digital Dividends na koniec ubiegłego roku na świecie mieszkało ponad 4 mld ludzi bez stałego dostępu do internetu. Ponad 700 mln tymczasem nie ma nawet dostępu do sieci komórkowej.

OpenCellular ma pomóc poprawić te wskaźniki. Tani w budowie punkt dostępowy,będzie mógł obsługiwać technologie łączności bezprzewodowej począwszy od 2G, przez LTE, do punktów dostępowych Wi-Fi.

"Chcemy rozwinąć niedrogą nową technologię, która uczyni bardziej opłacalne dla operatorów wdrażanie sieci w miejscach, gdzie zasięg jest rzadkością" - czytamy w komunikacie Facebooka.

Platforma ma być dostępna na licencji open source. Operatorzy będą zatem mogli kopiować i modyfikować rozwiązanie stworzone przez Facebooka. Ma to jednocześnie wpłynąć na obniżenie kosztów utworzenia sieci komórkowych. Facebook wskazuje ponadto, że platforma będzie mogła obsługiwać różne sieci bezprzewodowe

Platformę wyróżniają niewielkie rozmiary, które jednocześnie cechuje mnogość możliwych opcji zasilania.

Nowa platforma od Facebooka - OpenCellularfacebook

Nie pierwszy projekt

To nie pierwszy raz, kiedy giganci technologiczni biorą się za budowę infrastruktury, która ma pomóc ułatwić dostęp do internetu mieszkańcom słabo rozwiniętych krajów. Pod koniec maja br. informowaliśmy o wspólnym projekcie Facebooka i Microsoftu o nazwie MAREA.

Giganci technologiczni chcą położyć 6600 km kabla na dnie Oceanu Atlantyckiego, który miałby połączyć amerykański stan Wirginia z Hiszpanią. Europa ma być zaś bramą do przyłączenia do internetu szerokopasmowego krajów w Azji i Afryce, które obecnie mają problem z dostępem do sieci online. MAREA ma mieć przepustowość aż do 160 terabajtów na sekundę.

Tymczasem Google realizuje projekt Google Fiber, który ma umożliwić dostęp do szerokopasmowego internetu dla amerykańskich miast. Facebook i Google pracują także wspólnie nad balonami stratosferycznymi, które mają dać dostęp do internetu mieszkańcom obszarów ze słabą infrastrukturą telekomunikacyjną.

Premiera latem

Jak zauważa portal The Verge, działania mające na celu poszerzanie dostępu do internetu na całym świecie nie odbywają się bez kontrowersji. Na początku tego roku w Indiach zakazano używania programu Free Basics, który stworzył Facebook. W kwietniu taką decyzję podjęły także władze Egiptu.

Na razie nie wiadomo, czy podobne emocje wzbudzi nowy system OpenCellular. Facebook testuje bowiem obecnie platformę w swojej siedzibie, a jej prezentacja ma odbyć się jeszcze tego lata.

Zobacz materiał o projekcie "Loon" (20.04.2015):

Internet wszędzie i dla każdego. Dzięki balonomTVN24 Biznes i Świat

Autor: mb//ms / Źródło: The Verge

Źródło zdjęcia głównego: facebook