Używa sarkazmu, rozwiązuje zadania matematyczne czy zachwyca się pokazywanym na żywo psem. Tak działa najnowsza wersja ChatGPT - GPT-4o, która została zaprezentowana w poniedziałek przez firmę OpenAi. Ma być zdolna do przeprowadzania realistycznych rozmów, rozpoznawania tekstu i obrazów, a także kontekstów, w których są osadzone.
W poniedziałek OpenAi przedstawiło najnowszy model swojej generatywnej sztucznej inteligencji o nazwie GPT-4o. Ma on być zdolny do przeprowadzania realistycznych rozmów głosowych, rozpoznawania obrazów i treści, a także rozpoznawania kontekstu. Najnowsza odsłona ChatGPT ma zapewnić dominację OpenAi na polu tej prężnie rozwijającej się gałęzi technologii.
Jak wynika z prezentacji nowe funkcje audio umożliwiają użytkownikom rozmawianie z ChatGPT i uzyskiwanie odpowiedzi w czasie rzeczywistym bez opóźnień, a także przerywanie ChatGPT w trakcie mówienia – obie cechy realistycznych rozmów, które były wyzwaniem dla asystentów głosowych AI. Funkcje te badacze z OpenAI pokazali podczas wydarzenia transmitowanego na żywo.
"Masz poczucie, że to jak sztuczna inteligencja z filmów… Rozmowa z komputerem nigdy nie była dla mnie naprawdę naturalna, a teraz taka jest" – napisał w poście na blogu dyrektor generalny OpenAI Sam Altman.
Rzeczywistość z filmów science fiction
Jak zauważa Reuters, wspierany przez Microsoft OpenAI stoi w obliczu rosnącej konkurencji i presji, aby poszerzyć bazę użytkowników ChatGPT, popularnego produktu typu chatbot, który "zadziwił świat zdolnością do tworzenia treści pisanych na wzór człowieka i najwyższej klasy kodu oprogramowania".
Podczas transmisji na żywo badacze OpenAI zaprezentowali nowe możliwości asystenta głosowego ChatGPT. W jednej z demonstracji ChatGPT wykorzystał swoje możliwości wizyjne i głosowe, aby porozmawiać z badaczem o rozwiązywaniu równania matematycznego przedstawionego na kartce papieru.
W innej demonstracji badacze pokazali możliwości modelu GPT-4o w zakresie tłumaczenia językowego w czasie rzeczywistym.
Reuters zauważa, że pokazy możliwości OpenAI ocierały się o science fiction, gdyż ChatGPT i jego rozmówca w pewnym momencie wdali się w żartobliwą pogawędkę. Badacz OpenAI powiedział chatbotowi, że jest w świetnym nastroju, ponieważ demonstruje "jak przydatny i niesamowity jesteś". ChatGPT odpowiedział mu na to "Och, przestań! Sprawiasz, że się rumienię!".
Na wideo widać m.in., jak jeden z deweloperów w OpenAi trzyma telefon z włączonym ChatGPT przed swoim psem i rozpoczyna rozmowę z chatbotem. "Chcę ci kogoś przedstawić" mówi mężczyzna, a z jego smartfona wydobywa się kobiecy głos, który wita się z psem słowami: "Cześć, słodziaku, jak ci na imię, mała puszysta kulko?". Mężczyzna przedstawia imię psa (Bowser), po czym ChatBot używa go, by ponownie zwrócić się do zwierzęcia. Po chwili człowiek daje pupilowi piłkę do zabawy, którą pies próbuje złapać - mówiąc przy tym, że to jedna z jego ulubionych rzeczy. Chabot ponownie reaguje w czasie rzeczywistym na to co się dzieje i komentuje skupienie psa oraz to, jak ochoczo reaguje na zabawkę.
Dostęp dla każdego
Dyrektor ds. technologii OpenAI, Mira Murati, powiedziała podczas wydarzenia, że nowy model będzie oferowany bezpłatnie, ponieważ jest bardziej opłacalny niż poprzednie modele firmy. Powiedziała, że płatni użytkownicy GPT-4o będą mieli za to większe limity przepustowości niż bezpłatni użytkownicy. Jak podała firma, model GPT-4o będzie dostępny w ChatGPT w ciągu najbliższych kilku tygodni.
Ponadto bezpłatni użytkownicy ChatGPT mają teraz dostęp do funkcji "przeglądania", która umożliwia ChatGPT wyświetlanie aktualnych informacji z Internetu, powiedziała Murati Reuterowi po wydarzeniu. Zaznaczyła, że firma nie zamierza zarabiać na bezpłatnych użytkownikach poprzez sprzedaż reklam.
Po prezentacji Sam Altman zamieścił w serwisie X (dawniej Twitter) post z jednym słowem "her" ("ona"). Zdaje się, że nawiązał w ten sposób do filmu Spike'a Jonze'a z 2013 roku, który opowiada o mężczyźnie (w tej roli Joaquin Phoenix) zakochującym się w swoim asystencie AI z głosem Scarlett Johansson.
Internauci na to zareagowali i pod jego wpisem szybko pojawiły się przeróbki oryginalnego plakatu z filmu z podobizną Altmana.
Wkrótce po uruchomieniu pod koniec 2022 r. ChatGPT została nazwana najszybciej rozwijającą się aplikacją w historii, która osiągnęła 100 milionów aktywnych użytkowników miesięcznie. Jednak według firmy analitycznej Likeweb światowy ruch na stronie ChatGPT w zeszłym roku gwałtownie spadł i dopiero teraz powrócił do wartości szczytowej z maja 2023 r.
Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Reuters