Apple wśród 30 największych amerykańskich firm. Dołączy do Dow Jones

Tech


Największa pod względem wartości spółka na świecie, Apple, dołączy do indeksu Dow Jones Industrial Average. To jeden z najstarszych i najważniejszych indeksów światowych rynków kapitałowych. Jak pisze Reuters, krok ten odzwierciedla dominującą pozycję producenta smartfonów w gospodarce i społeczeństwie Stanów Zjednoczonych.

Jak czytamy, decyzja o wprowadzeniu Apple do bodaj najsłynniejszego indeksu na świecie i to w miejsce AT&T, która była częścią Dow Jones dużą część wieku, pokazuje, jaką drogę przez kilka dekad przeszły branże związane z komunikacją i technologią.

Znak czasu

- To jest znak czasu i może spowodować, że spojrzymy na indeks Dow inaczej niż do tej pory - podkreślił Richard Sichel, zarządzający w Philadelphia Trust Co. Jego zdaniem dodanie Apple do indeksu spowoduje wzrost wiarygodności Dow Jones. Z rynkową kapitalizacją na poziomie 736 mld dolarów Apple jest największą spółką w indeksie. Akcja wprowadzenia Apple na Dow była oczekiwana, odkąd firma w połowie 2014 roku zaoferowała split (tzw. podział) na swoje akcje 1 do 7 - za jedną akcję oferowała siedem - czytamy.

Po tym kroku wielu inwestorów poczuło, że to już tylko kwestia czasu, gdy Apple zostanie dodany do indeksu 30 największych amerykańskich przedsiębiorstw. Reuters podaje, że spółka AT&T była przez rynek wyceniana na 176,5 mld dolarów. Po tym, jak zniknie z indeksu, jedyną spółką z branży telekomunikacyjnej będzie Verizon. Apple ma dołączyć do notowań 18 marca.

Na początku notowań cena akcji Apple osiągnęła poziom 128,15 dolarów, a akcje AT&T spadły do 33,53 dolarów. Jak zwraca uwagę w swojej relacji Rafał Hirsch, waga spółki w indeksie Dow Jones zależy od bieżącej ceny akcji - im drożne, tym większy udział w indeksie. W piątkowe popołudnie za akcje amerykańskiego giganta trzeba zapłacić 126 dolarów. Obecnie sześć najważniejszych spółek to: Visa, Goldman Sachs, 3M, IBM, Boeing, Apple.

Dow Jones Industrial Average to jeden z najważniejszych indeksów akcji spółek notowanych na nowojorskiej giełdzie. Obecnie składa się on z 30 największych amerykańskich przedsiębiorstw.

Autor: mn\kwoj / Źródło: Reuters, tvn24bis.pl