Apple celowo spowalnia starsze modele iPhone'ów. Ujawnia powód

[object Object]
Giganci pokazali nowe modele smartfonów. Sprawdź, co oferujątvn24bis.pl
wideo 2/3

Producent iPhone'ów przyznał w czwartek, że spowalniano starsze modele za pomocą aktualizacji oprogramowania. Oświadczenie firmy jest odpowiedzią na wiele doniesień ze strony rozgniewanych klientów, którzy informowali o swoich problemach w internecie.

W ostatnich dniach problem spowalniania starszych modeli smartfonów produkowanych przez firmę Apple na nowo zagościł na forach internetowych, a nawet w mediach. Problem poruszył m. in. brytyjski "The Guardian", a wśród komentarzy klientów Apple pojawiły się głosy, że spowalnianie starszych iPhone'ów to celowe działanie firmy, mające przymusić użytkowników do wymiany swoich urządzeń na nowszy model.

Tłumaczenia firmy

W odpowiedzi na te zarzuty koncern Apple oświadczył, że aktualizacje oprogramowania, które powodowały spowalnianie starszych modeli telefonów, wydawane były z myślą o innym celu. Według firmy wydajność baterii wbudowanych w smartfony iPhone'a z czasem spada, co może przyczyniać się do gwałtownego wyłączania się urządzeń. Aktualizacje miały temu zjawisku zapobiegać, przy jednoczesnym wpływie na odczuwalną wydajność użytkowania iPhone'ów. W oświadczeniu Apple przyznaje, że wydawane przez koncern aktualizacje mają na celu zrównoważenie zapotrzebowania na energię w modelach telefonów z serii iPhone 6, iPhone 6s, a także iPhone SE i iPhone 7. Dzięki ich działaniu całkowita żywotność baterii ma również się zwiększać. Według analityków zwiększanie żywotności baterii dzięki aktualizacjom nie wyklucza się z odczuwalnym spowolnieniem wydajności użytkowania sprzętu. Zdaniem niektórych z nich, np. szefa startupu StoreDot Dorona Myersdorfa, spadek wydajności przy tego rodzaju zabiegach jest "nieunikniony". Producent iPhone'ów zapowiedział, że nie zrezygnuje ze stosowania tego rozwiązania w przyszłości. Odpowiedzią niezadowolonych klientów, której tony wybrzmiały w mediach społecznościowych, jest zapowiedziany odwrót od produktów firmy Apple w stronę największego jej konkurenta - koncernu Samsung, z którym Apple rywalizuje przede wszystkim na polu smartfonów.

Autor: tol/ms / Źródło: PAP Biznes

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org/Kelvinsong/(CC BY 3.0)

Pozostałe wiadomości