Bronisław Komorowski

Bronisław Komorowski

Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się w środę wieczorem w swojej rezydencji w Wiśle z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem - poinformowała prezydencka kancelaria. W czwartek do Wisły przyjedzie także prezydent Słowacji Ivan Gaszparovicz.

Blisko 500 ustaw podpisał, dwie zawetował, pięć skierował do Trybunału Konstytucyjnego. Poza tym złożył ponad 50 wizyt zagranicznych i zwołał 15 posiedzeń Rady Bezpieczeństwa Narodowego - to część bilansu 2,5 roku prezydentury Bronisława Komorowskiego. W środę mija półmetek jego rządów.

- Ustaliłem z prezydentem temat Rady Gabinetowej. (...) Będziemy dyskutowali o okolicznościach i warunkach optymalnych dla Polski, jeśli chodzi o wejście do strefy euro - poinformował w piątek premier Tusk. Zastrzegł jednak: - Nie będziemy dyskutowali czy, ale kiedy i w jaki sposób - powiedział szef rządu.

- Kościół w Polsce i ojczyzna żegnają dziś człowieka, który był naszym przewodnikiem. Jak często oczekiwaliśmy na jego słowa, których sami nie potrafiliśmy wypowiedzieć - mówił abp Józef Michalik podczas mszy żałobnej przy trumnie prymasa seniora Józefa Glempa. Kondukt żałobny z trumną z ciałem prymasa Polski kard. Józefa Glempa dotarł do archikatedry warszawskiej św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście. Jak ogłoszono, można oddawać tam hołd prymasowi "dopóki będą chętni".

Prezydent Bronisław Komorowski pozostaje liderem rankingu zaufania z poparciem 68 proc. ankietowanych - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Premier Donald Tusk zajął w sondażu czwarte miejsce. Największą nieufność wzbudza natomiast Jarosław Kaczyński; zaufania do lidera PiS nie ma 54 proc. badanych.

- Dwa razy w swojej długiej historii Polska traciła niepodległość, dwa razy tę niepodległość odzyskiwała, dwa razy też, co nie zdarzyło się w historii innych narodów (...) tworzyła w konspiracji państwo podziemne - mówił Bronisław Komorowski przed stołecznym Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. Uczcił w ten sposób przypadającą we wtorek 150. rocznicę wybuchu powstania styczniowego.

- Prezydent powinien wiedzieć, że osoby, którym wręcza nominacje sędziowskie, będą dbać o dobro wymiaru sprawiedliwości i nie będą uczestniczyć w polityce - stwierdziła w "Kropce nad i" Beata Kempa z Solidarnej Polski, komentując czwartkowe wystąpienie Bronisława Komorowskiego. - Nie widzę nic, co naruszałoby zasady i konwencję takiego spotkania - powiedział z kolei b. minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski.

Prezydent zdecydował o skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości dotyczącej izb wytrzeźwień. Podpisu pod nowelą Bronisław Komorowski nie złożył z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że jego wątpliwości budzi kwestia stosowania środków przymusu bezpośredniego. Po drugie prezydent uznał, że parlament przekazując mu nowelizację tak późno ograniczył jego konstytucyjne prawo.

Reformy systemu dowodzenia siłami zbrojnymi należało dokonać przed laty przy przebudowie armii, na przeszkodzie stanęło zaangażowanie w Iraku i Afganistanie - powiedział w środę prezydent Bronisław Komorowski po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego.