TVN24 Biznes | Rynki

Orlen przejmuje Energę

TVN24 Biznes | Rynki

Autor:
kris//dap
Źródło:
PAP
Obajtek o przejęciu Energi przez Orlen
Obajtek o przejęciu Energi przez OrlenOrlen
wideo 2/4
Orlen Obajtek o przejęciu Energi przez Orlen

Orlen kupił ponad 331 milionów akcji Energi i tym samym stał się głównym akcjonariuszem firmy energetycznej. Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zapowiedział w poniedziałek, że w ciągu dwóch miesięcy przedstawi plan uzyskania synergii z połączenia z Energą, który będzie zrealizowany w ciągu roku.

331 313 082 akcje kupione przez Orlen stanowią ok. 80 proc. kapitału zakładowego i ok. 85 proc. głosów na Walnym Zgromadzeniu Energi.

- Mamy już przygotowany plan uzyskania synergii, mamy przeanalizowane poszczególne spółki z grupy Energa, obszary obrotu, wytwarzania, obszar korporacyjny. W ciągu dwóch miesięcy przedstawimy plan uzyskania synergii, a wdrożymy go w ciągu roku - powiedział prezes Orlenu Daniel Obajtek podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.

"Z punku widzenia Skarbu Państwa to dobry interes"

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin zaznaczył, że przejęcie Energii przez Orlen wzmacnia interes gospodarczy kraju poprzez budowę dużych podmiotów, które będą mogły lepiej konkurować z zagranicznymi koncernami, zdobywać nowe rynki. Przypomniał też, że Polska czeka na zgodę Komisji Europejskiej na przejęcie przez płocki koncern naftowy innej spółki energetycznej - Lotosu.

Sasin przyznał, że negocjacje w sprawie sprzedaży Energi Orlenowi nie były łatwe. Wskazał, że koncern z Płocka zaproponował na początku 7 zł za akcję Energi. Skończyło się na 8,35 zł.

Z punku widzenia Skarbu Państwa to dobry interes.

Według Sasina transakcja to dla Energi "drugie życie". Uspokajał też, że przejęcie spółki przez Orlen nie oznacza, że Energa znika, szczególnie z wybrzeża, tylko będzie częścią dużej grupy kapitałowej. - Tu będzie odprowadzać podatki, firma zachowa zasoby kadrowe (...), niezbędne dla firmy zatrudnienie zostanie utrzymane - powiedział Sasin.

Wicepremier dodał, że przejęcie Energi przez Orlen "nie jest ostatnim słowem", jakie powiedział płocki koncern.

Skarb Państwa odpowiedział na wezwanie

Wcześniej Skarb Państwa, reprezentowany przez ministra aktywów państwowych, odpowiedział na wezwanie ogłoszone przez PKN Orlen i złożył zapis na sprzedaż ponad 213 milionów akcji Energi. Wpływy do budżetu państwa z tego tytułu wyniosą 1,78 mld zł. Skarb Państwa miał 51,52 proc. udziału w kapitale zakładowym Energi, ale 64,09 proc. głosów na Walnym Zgromadzeniu.

Na początku grudnia PKN Orlen wezwał do sprzedaży wszystkich akcji Energi po 7 zł za sztukę. Jednym z warunków wezwania było złożenie zapisów na sprzedaż akcji uprawniających do co najmniej 66 proc. ogólnej liczby głosów. Wzywający zamierzał mieć wszystkie głosy w spółce reprezentowane przez 414 067 114 akcji. W połowie kwietnia PKN Orlen podniósł cenę w wezwaniu na 100 proc. akcji Energi do 8,35 zł z 7 zł. Zapisy rozpoczęły się 31 stycznia i trwały do 22 kwietnia.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

31 marca Komisja Europejska wydała bezwarunkową decyzję w przedmiocie zgody na dokonanie koncentracji polegającej na przejęciu przez PKN Orlen kontroli nad Energą. W związku z decyzją Komisji Europejskiej spełnił się warunek prawny wezwania.

Orlen przejmuje EnergęENERGA

Potencjał obu firm

W ocenie Orlenu sfinalizowanie transakcji pozwoli efektywniej wykorzystać potencjał obu firm. Grupa Energa posiada łącznie ponad 50 aktywów produkujących energię z odnawialnych źródeł, w tym przede wszystkim elektrownie wodne, lądowe farmy wiatrowe i farmy fotowoltaiczne.

Koncern wskazywał, że ponad 30 proc. produkowanego przez Energę wolumenu energii elektrycznej pochodzi z OZE. Dla PKN Orlen to bilansuje posiadane przez spółkę aktywa konwencjonalne, np. bloki parowo-gazowe w Płocku i Włocławku, ma to też istotne znaczenie w kontekście planowanych inwestycji w morskie farmy wiatrowe - wskazała płocka spółka.

Według Orlenu transakcja umożliwi również wykorzystanie obecnych nadwyżek produkcyjnych energii elektrycznej przez Energę. Pozwoli to na ograniczenie kosztów operacyjnych związanych z obrotem energią na Towarowej Giełdzie Energii. Z kolei połączenie bazy klientów obydwu grup wygeneruje potencjał do sprzedaży dodatkowych produktów i usług, szczególnie w segmencie mniejszych odbiorców - zaznaczył Orlen.

Energa jest jedną z czterech największych krajowych spółek energetycznych (obok Polskiej Grupy Energetycznej, Enei i Taurona) i jednym z trzech największych dostawców energii elektrycznej w Polsce. Podstawowa jej działalność obejmuje wytwarzanie, dystrybucję, obrót energią elektryczną oraz cieplną, a także obrót gazem. Energa zasila 3 mln odbiorców biznesowych i indywidualnych. Zatrudnia ok. 9,6 tys. pracowników. Podmiotem dominującym w grupie jest Energa SA z siedzibą w Gdańsku, której akcje są notowane od grudnia 2013 r. na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Autor:kris//dap

Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości