Rynki

Jest plan dla kopalń. Integracja z energetyką, zwiększanie popytu na węgiel

Rynki

Kompania Węglowa SACzerwiński: to realna szansa na urynkowienie górnictwa

Oprócz restrukturyzacji spółek, mój plan dla górnictwa opiera się na integracji kopalń z energetyką, zwiększeniu popytu na węgiel i rozwijaniu regionu - poinformował PAP szef MSP Andrzej Czerwiński, komentując przedwstępną umowę Tauronu i SRK ws. kopalni Brzeszcze.

W czwartek biuro prasowe Tauronu podało, że Grupa Tauron i Spółka Restrukturyzacji Kopalń uzgodniły warunki przedwstępnej umowy sprzedaży za symboliczną złotówkę aktywów kopalni Brzeszcze. Ostateczna umowa czeka m.in. na zgody korporacyjne i pozytywną decyzję UOKiK.

Co zakłada?

- Mój plan dla górnictwa, oprócz restrukturyzacji spółek, opiera się na trzech filarach: integracji z kopalń z energetyką, zwiększeniu popytu na węgiel oraz wszechstronnym rozwijaniu regionu zgodnie z ideą Programu dla Śląska - poinformował PAP po tym fakcie minister skarbu państwa Andrzej Czerwiński. - Jestem przekonany, że jego realizacja to realna szansa na urynkowienie górnictwa, zabezpieczenie stabilności cen energii na wiele lat oraz rozwijanie Śląska - dodał.

Wstępna umowa

Jak zaznaczył, podstawą polskiego systemu elektroenergetycznego jest i będzie przez kilkadziesiąt lat węgiel. - Cieszę się, że Tauron zdołał się porozumieć ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń co do warunków przejęcia oznaczonej części kopalni Brzeszcze. Udany proces restrukturyzacji i uruchomienie wydobycia na atrakcyjnym pokładzie 510 przyniesie Tauronowi wymierne korzyści w średnim i długim okresie. Mam nadzieję, że spółka szybko porozumie się ze związkami zawodowymi co do warunków zatrudnienia - skomentował.

Restrukturyzacja

Wskazał, że konsekwentna restrukturyzacja spółek węglowych i prowadzone w nich procesy naprawcze przynoszą wymierne efekty. - Kompania Węglowa od początku roku obniżyła koszty wydobycia z blisko 300 zł do 233 zł za tonę. Przy współdziałaniu z odpowiedzialnymi związkami zawodowymi zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej zdołał wypracować oszczędności kosztowe na poziomie 700 mln zł rocznie przez następne trzy lata - podkreślił. Przypomniał też, że Katowicki Holding Węglowy poinformował w środę o dobrych wynikach finansowych. - To dowody na to, że górnictwo staje się coraz bardziej rynkowe i konkurencyjne - podsumował.

Autor: msz/ / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Kompania Węglowa SA

Pozostałe wiadomości