TVN24 Biznes | Pieniądze

Orlen podał, ile zapłacił za Polska Press

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Adam Bodnar o przejęciu Polska Press przez PKN Orlen
Adam Bodnar o przejęciu Polska Press przez PKN OrlenTVN24
wideo 2/5
TVN24Adam Bodnar o przejęciu Polska Press przez PKN Orlen

PKN Orlen podał kwotę, jaką wydał na przejęcie spółki Polska Press od niemieckiej Verlagsgruppe Passau Capital Group. Płocki koncern odniósł się także do ostatniej decyzji sądu o wstrzymaniu wykonania decyzji Prezesa UOKiK.

Na stronach PKN Orlen zamieszczono sprawozdanie finansowe za 2020 rok. W raporcie ujęto także "wydarzenia po zakończeniu okresu sprawozdawczego", wśród których pojawił się zakup medialnej spółki.

Jak przypomniano, 1 marca 2021 roku PKN Orlen nabył od niemieckiej Verlagsgruppe Passau Capital Group 100 procent udziałów w spółce Polska Press.

Płocki koncern poinformował, że cena nabycia spółki wyniosła 210 mln zł. "Została ustalona jako suma przejętej nadwyżki środków pieniężnych (tj. ujemny dług netto) w kwocie 79 mln PLN oraz oszacowanej wartości przedsiębiorstwa (enterprise value) w kwocie 131 mln PLN" – czytamy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Sprzeciw RPO

Na początku lutego br. zgodę na zakup Polska Press przez paliwowego giganta wydał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Według UOKiK transakcja nie zagrażała konkurencji na żadnym z badanych rynków.

Orlen przypomniał w raporcie, że 17 marca 2021 roku Rzecznik Praw Obywatelskich poinformował w komunikacie opublikowanym na swojej stronie internetowej, że odwołał się do Sądu Okręgowego w Warszawie (Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów) od decyzji UOKiK-u.

W komunikacie RPO zwrócił również uwagę, że zgodnie z obowiązującymi regulacjami samo odwołanie przekazuje się do sądu za pośrednictwem UOKiK. "Prezes UOKiK ma 3 miesiące na przesłanie odwołania do sądu (chyba że w trybie autokontroli zmieni swą decyzję o zgodzie na koncentrację)" – wskazali przedstawiciele koncernu energetycznego.

Jednocześnie RPO skierował - już bezpośrednio do sądu - wniosek o wstrzymanie wykonania decyzji, w tym zakaz wykonywania przez PKN Orlen praw udziałowych w Polska Press. W dniu 8 kwietnia 2021 roku Sąd Okręgowy wydał postanowienie o wstrzymaniu wykonania decyzji Prezesa UOKiK do czasu rozstrzygnięcia przez sąd odwołania złożonego przez RPO.

W ocenie PKN Orlen "postanowienie to nie ma wpływu na skuteczność nabycia przez PKN Orlen udziałów w Polska Press, gdyż nabycie zostało dokonane przed wydaniem przez sąd tego postanowienia. "Postanowienie sądu nie ogranicza też PKN Orlen w wykonywaniu praw z udziałów w Polska Press (sąd w swoim postanowieniu nie uwzględnił wniosku RPO w tym zakresie)" – dodała spółka energetyczna.

O spółce

Polska Press jest jedną z największych grup wydawniczych w Polsce, posiadającą około 20 dzienników regionalnych, blisko 120 tygodników lokalnych oraz prasę bezpłatną. Sprzedaje powierzchnię reklamową w prasie i internecie oraz świadczy usługi poligraficzne. Do grupy należą drukarnie oraz witryny online.

Przedstawiciele koncernu energetycznego wskazali, że "transakcja nabycia Polska Press wpisuje się w strategiczne plany PKN Orlen w zakresie wzmacniania sprzedaży detalicznej, w tym pozapaliwowej". "Poprzez przejęcie Polska Press Koncern uzyskał m.in. dostęp do 17,4 milionów użytkowników internetu i możliwość pozyskania nowych klientów, optymalizacji ponoszonych kosztów marketingowych oraz rozbudowy narzędzi big data w ramach Grupy" – wskazano.

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy, że nowym prezesem spółki Polska Press został Marcin Dec, dotychczasowy członek rady nadzorczej tej spółki. Od października 2020 roku pełni funkcję prezesa zarządu Sigma Bis, agencji mediowej PKN Orlen i PZU. 

PAP/Maciej Zieliński

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości