TVN24 Biznes | Z kraju

Jest nowy prezes Polska Press

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Sąd wstrzymuje zgodę na przejęcie Polska Press przez PKN Orlen
Sąd wstrzymuje zgodę na przejęcie Polska Press przez PKN OrlenTVN24
wideo 2/6
TVN24Sąd wstrzymuje zgodę na przejęcie Polska Press przez PKN Orlen

Dotychczasowy członek rady nadzorczej Polska Press Marcin Dec został prezesem tej spółki. Od października 2020 roku pełni funkcję prezesa zarządu Sigma Bis, agencji mediowej PKN Orlen i PZU. W poniedziałek Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wstrzymał decyzję UOKiK-u w sprawie koncentracji.

"Na stanowisko prezesa zarządu Polska Press został powołany Marcin Dec, ceniony menadżer, związany z branżą mediowo-reklamową od ponad 20 lat" - oznajmiła w środowym komunikacie spółka. Jak podkreślono w informacji, "decyzja Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia umożliwi przyspieszenie procesu integracji Polska Press w ramach Grupy Orlen".

"Marcin Dec będzie pełnił funkcję prezesa do czasu ukształtowania się składu zarządu Polska Press" - zaznaczyła spółka. Wyjaśniła przy tym, iż aktualnie zarząd Polska Press pracuje w czteroosobowym składzie. Oprócz prezesa Marcina Deca zasiadają tam wiceprezes Dariusz Świąder oraz członkinie zarządu: Magdalena Chudzikiewicz i Dorota Kania.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Przejęcie Polski Press

Polska Press informowała wcześniej, iż 1 marca zawarta została umowa kupna tej spółki przez PKN Orlen "Oznacza to, że spółka PKN Orlen jest formalnym właścicielem Polska Press, która wchodzi obecnie w skład Grupy Kapitałowej Orlen" – informowano wówczas w komunikacie.

Na początku marca Polska Press oznajmiła o rezygnacji prezes spółki Doroty Stanek, która stanowisko to piastowała od 2004 r. Z początkiem kwietnia do zarządu Polska Press powołana została dziennikarka i autorka książek związana dotychczas m.in. z „Gazetą Polską Codziennie” i Telewizją Republika, Dorota Kania, która przejęła obowiązki odwołanego z końcem marca członka zarządu Pawła Fąfary.

W poniedziałek na stronach Rzecznika Praw Obywatelskich pojawiła się informacja, w której napisano, że Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uwzględnił wniosek RPO o wstrzymanie wykonania decyzji Prezesa UOKiK w sprawie koncentracji. Chodzi o kwestię przejęcia przez PKN Orlen spółki Polska Press. Wskazano, że informację o takim rozstrzygnięciu sądu RPO uzyskał telefonicznie w poniedziałek w sekretariacie Sądu Okręgowego w Warszawie, XVII Wydział - Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

We wtorek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów opublikował oświadczenie, zgodnie z którym analizuje dalsze kroki prawne w tej sprawie, w tym możliwość wzruszenia postanowienia sądu o wstrzymanie wykonania decyzji prezesa UOKiK w sprawie koncentracji. Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podkreślił z kolei, że nabycie udziałów Polska Press dokonało się skutecznie jeszcze przed wydaniem przez sąd postanowienia.

- Nabycie udziałów Polska Press dokonało się skutecznie 1.03.2021 r., czyli przed wydaniem przez sąd postanowienia. W związku z tym postanowienie sądu jest bezprzedmiotowe i nie ma wpływu na nasze działania ani skuteczność nabycia tego podmiotu - stwierdził Obajtek. Dodał, że "postanowienie sądu nie ogranicza również PKN Orlen w wykonywaniu uprawnień właścicielskich z udziałów w Polska Press".

Autor:mp

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości