Pieniądze

Państwo bierze się na poważnie za kryptowaluty. Dwie firmy na liście ostrzeżeń

Pieniądze

[object Object]
Eksperci o ryzyku związanym z inwestowaniem w kryptowalutyTVN24 BiS
wideo 2/2

Komisja Nadzoru Finansowego wpisała we wtorek na listę ostrzeżeń publicznych Abucoins. To już druga, po BitBay, giełda kryptowalut, która znalazła się na celowniku urzędników.

Komisja zarzuca Abucoins nieuprawnione prowadzenie działalności w zakresie świadczenia usług płatniczych. W praktyce chodzi o świadczenie usług płatniczych (przyjmowanie wpłat, zakup kryptowalut) bez wymaganej przepisami zgody KNF.

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa zostało już zgłoszone przez Komisję Nadzoru Finansowego do prokuratury.

Jednocześnie dzień wcześniej KNF umieściła na liście ostrzeżeń BitBay - jedną z największych giełd kryptowalut w Polsce. Również o tej sprawie została zawiadomiona prokuratura.

Urzędnicy stawiają identyczne zarzuty, jak w stosunku do Abucoin, tj. nieuprawnione prowadzenie działalności dot. usług płatniczych.

Co na to firmy?

Abucoin do czasu publikacji materiału nie udzieliła tvn24bis.pl komentarza w sprawie działań KNF.

BitBay natomiast zapewniła w stanowisku opublikowanym w portalu społecznościowym, że działalność firmy jest zgodna z prawem, a środki klientów są bezpieczne.

"Polski ustawodawca do dnia dzisiejszego nie uregulował kwestii obrotu kryptowalutami, jak i statusu funkcjonowania platform ich wymiany, do których należy platforma BitBay. Wielokrotnie w historii BitBay współpracował z Ministerstwem Finansów, Ministerstwem Cyfryzacji oraz służbami w zakresie edukacji i ograniczenia negatywnych zjawisk związanych z rynkiem kryptowalut" - napisano w komentarzu.

Ofensywa państwa

O tym, że KNF zastanawia się, czy zawiadomić prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez jedną z giełd kryptowalut już w poniedziałek informował "Dziennik. Gazeta Prawna".

Jak napisano, do tej pory instytucje publiczne koncentrowały się na ostrzeganiu przed zakupem kryptowalut, jak bitcoin, litecoin czy ether. Nie są one bowiem u nas przez nikogo nadzorowane i regulowane.

Teraz Komisja Nadzoru Finansowego miała przejść do ofensywy, a eksperci nadzoru rozpoczęli sprawdzanie pod kątem zgodności z prawem regulaminów giełd.

Autor: ps//dap / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości