Świąteczne przerwy. Sprawdź, jak zaplanować bankowe przelewy

Pieniądze

Pięć opłat bankowych, o których możesz nie wiedziećtvn24bis.pl
wideo 2/3

Przy planowaniu przelewów warto pamiętać o przerwie świątecznej. Transakcja zlecona w przedświąteczny piątek może trafić na konto odbiorcy dopiero w środę po świętach. Dla zapominalskich ratunkiem mogą być ekspresowe przelewy, które jednak są płatne.

"Tegoroczne święta zaczynają się w niedzielę, a kończą we wtorek. Należy zatem pamiętać, że jeśli przelew dotrze do KIR w piątek - 22 grudnia po godz. 16:00, środki trafią na konto odbiorcy dopiero w środę, 27 grudnia" – wyjaśnia Tomasz Jończyk z Krajowej Izby Rozliczeniowej, obsługującej transakcje międzybankowe.

Banki korzystają z zarządzanego przez KIR systemu Elixir, gdzie transakcje rozliczane są w dni robocze o godz. 9:30, 13:30 i 16:00. Inaczej będzie w święta. W dni ustawowo wolne od pracy i weekendy system nie wykonuje żadnych transakcji.

Noworoczne przelewy

Dlatego warto zainteresować się też, kiedy bank rozliczy przelewy zlecone w okresie noworocznym.

"W tym roku ostatnim dniem rozliczeniowym będzie piątek – 29 grudnia. Tego dnia odbędą się dwie sesje rozliczeniowe – poranna i popołudniowa. Dlatego wszystkie przelewy przekazane przez banki do rozliczenia w KIR w piątek po godz. 13:30 zostaną rozliczone we wtorek, 2 stycznia, w pierwszej sesji rozliczeniowej systemu Elixir" - tłumaczy Jończyk.

O noworocznej przerwie przypomina swoim klientom między innymi PKO Bank Polski."Zlecenia przelewów krajowych na rachunki prowadzone w innych bankach, w tym także przelewy do ZUS złożone 29 grudnia 2017 r. po godz. 12:15 w serwisie internetowym i telefonicznym iPKO oraz Inteligo lub w Oddziale PKO Banku Polskiego - będą zrealizowane 2 stycznia 2018 r." - napisano na stronie internetowej banku.

Ratunkiem dla klientów może być także Express Elixir, za pomocą którego przelewy rozliczane są w czasie rzeczywistym niezależnie od świąt. Jednak jest to usługa płatna, której koszt może sięgać nawet 10 zł. Usługa nie jest też dostępna w każdym banku.

Autor: ps/ms / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock