Zelmer szkoli zamiast produkować

Najnowsze

Aktualizacja:

Największy polski producent drobnego sprzętu AGD - firma Zelmer z Rzeszowa - zdecydowała o kilkudniowym zawieszeniu produkcji. Przyczyna? Spadek zamówień związany z kryzysem gospodarczym. Przerwa potrwa od 9 do 13 lutego.

Podczas przerwy kilkadziesiąt osób będzie uczestniczyć we wcześniej zaplanowanych szkoleniach, refundowanych ze środków unijnych, a pozostali wykorzystają urlopy - poinformował prezes spółki Janusz Płocica.

- W ten oto sposób zamierzamy nieponosić kosztów czy strat związanych ze wstrzymaniem produkcji - dodał w rozmowie z TVN CNBC Biznes Maciej Olszak, dyrektor biura zarządu Zelmera

Program dobrowolnych odejść

Spółka rozpoczyna także wdrażanie programu dobrowolnych odejść, który potrwa do kwietnia. Zgodnie z założeniami skorzysta z niego od kilkudziesięciu do stu pracowników, którzy będą mogli przejść darmowe szkolenia m.in. z zakresu aktywnego poszukiwania pracy. Otrzymają też pomoc specjalistycznej firmy doradztwa personalnego.

Kryzys sięga wszędzie

Produkcja Zelmera w znacznym stopniu kierowana jest na rynki Europy Środkowo-Wschodniej i UE, więc spadek sprzedaży na tych rynkach uderza również w rzeszowskiego producenta sprzętu AGD. - Z Europy Zachodniej jest to poziom mniejszy nie więcej ok 50 procent. Nie zapominajmy jednak o jednej rzeczy że zgromadzone w spółce zapasy również wiążą się z ponoszeniem kosztów w związku z tym podjęcie decyzji o zamknięciu na kilka dni fabryki związane jest bezpośrednio z tym aby sprzedać to co mamy w magazynach a następnie bezpośrednio pod konkretne zamówienia realizować produkty - powiedział Olszak.

Maciej Olszak: Spadają zamówienia z zagranicy/TVN CNBC Biznes

Zelmer jest największym producentem sprzętu AGD w Polsce. Firma zatrudnia blisko 2,5 tys. osób.

mkg, mon/mlas

Źródło: PAP, TVN CNBC Biznes