Wywiad z Piotrem Polkowskim, prezesem Pol-Met

Źródło:
materiał promocyjny
Piotr Polkowski, Pol-MetPol-Met

Dzisiaj rozmawiamy z Panem Piotrem Polkowskim – Założycielem i Prezesem Pol-Met, firmy, która dynamicznie rozwija się na rynku konstrukcji stalowych, hal, magazynów oraz dedykowanych rozwiązań dla branży budowlanej.

Panie Prezesie, Pol-Met dynamicznie rozwija się na rynku konstrukcji stalowych. Jakie decyzje pozwoliły firmie osiągnąć tak silną pozycję?

Kluczowe decyzje, które pozwoliły Pol-Met osiągnąć silną pozycję na rynku, obejmowały strategiczne inwestycje w nowoczesne technologie oraz rozwój innowacyjnych rozwiązań. Firma postawiła na stałe doskonalenie procesów produkcyjnych, co pozwoliło na zwiększenie efektywności i jakości oferowanych produktów, i na tym nie zaprzestajemy. Mamy świadomość dynamicznego rozwoju rynku i szczególnego wpływu nowoczesnych technologii mocno wspieranych przez sztuczną inteligencję, w związku z czym powstają nowe plany usprawniające procesy produkcyjne w naszej firmie. Ponadto Pol-Met zainwestował w rozwój kadry pracowniczej, zapewniając szkolenia i możliwości rozwoju zawodowego, co przyczyniło się do zwiększenia zaangażowania i lojalności pracowników. Dzięki temu firma może oferować produkty najwyższej jakości, które spełniają oczekiwania klientów, a także szybko reagować na zmieniające się potrzeby rynku.

Jakie trendy w branży budowlanej i konstrukcyjnej Pana zdaniem będą kształtować rynek w najbliższych latach? Jak Pol-Met zamierza na nie odpowiedzieć?

W najbliższych latach kluczowe będą trendy związane z zrównoważonym rozwojem, automatyzacją procesów oraz digitalizacją. Zrównoważony rozwój będzie wymagał od firm budowlanych i konstrukcyjnych inwestycji w technologie przyjazne środowisku oraz wdrażania praktyk minimalizujących wpływ na środowisko naturalne. Automatyzacja procesów pozwoli na zwiększenie efektywności i redukcję kosztów. W moim przekonaniu jest to czynnik kluczowy w obliczu rosnącej konkurencji i istotnego zagrożenia napływem tańszych produktów i usług ze wschodu. Nasze rodzime firmy, jeśli nie zareagują odpowiednio wcześnie – a moim zdaniem obecnie znajdujemy się w punkcie krytycznym – nie będą atrakcyjne nie tylko na rynku rodzimym, ale również zagranicznym i po prostu przestaną istnieć. Digitalizacja natomiast umożliwi lepsze zarządzanie projektami oraz komunikację z klientami. W Pol-Met postanowiliśmy jeszcze zwiększyć inwestycje w technologie, rozwijać automatyzację produkcji oraz wdrażać nowoczesne systemy zarządzania, aby sprostać tym wyzwaniom i wzmocnić naszą pozycję lidera na rynku.

Pol-Met słynie z innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Jakie inwestycje w nowe technologie lub procesy produkcyjne uważa Pan za przełomowe dla firmy?

Przełomowe inwestycje dla Pol-Met to przede wszystkim wdrożenie zaawansowanych systemów zarządzania produkcją oraz automatyzacja kluczowych procesów. Dzięki temu firma może zwiększyć efektywność, skrócić czas i koszty realizowanych zamówień oraz poprawić jakość oferowanych produktów. Wprowadzenie nowoczesnych technologii, takich jak robotyka czy sztuczna inteligencja, pozwala na optymalizację procesów produkcyjnych oraz lepsze wykorzystanie zasobów. Ponadto planujemy inwestycje badawczo-rozwojowe mające na celu wdrożenie nowych materiałów i technologii konstrukcyjnych. Efektem ma być wprowadzenie na rynek nowych, trwałych i innowacyjnych rozwiązań, z których będą mogli korzystać nasi klienci.

Jakie wartości są fundamentem Pana stylu zarządzania? Co według Pana wyróżnia skutecznego lidera w dzisiejszym, wymagającym świecie biznesu?

Fundamentem mojego stylu zarządzania są wartości takie jak uczciwość, transparentność oraz bardzo duże zaangażowanie. Uważam, że skuteczny lider powinien być otwarty na nowe pomysły, podejmować decyzje oparte na rzetelnych danych i analizach. Ważne jest również, aby lider potrafił słuchać swoich pracowników i brać pod uwagę ich opinie oraz potrzeby, co wbrew pozorom jest bardzo trudnym zadaniem, ponieważ każdy z pracowników ma przekonanie, że potrzeby działu, w którym pracuje, są najważniejsze i kluczowe. To zawsze wymaga głębokiej analizy i podejmowania często trudnych, niepopularnych decyzji. W dzisiejszym, wymagającym świecie biznesu kluczowa jest także umiejętność adaptacji do ciągle zmieniających się warunków oraz ciągłe doskonalenie swoich umiejętności i pogłębianie wiedzy.

Prowadzenie firmy w dynamicznie zmieniających się warunkach rynkowych to wyzwanie. Jakie najtrudniejsze decyzje musiał Pan podjąć jako Prezes Pol-Met?

Najtrudniejsze decyzje dotyczyły zmiany struktur właścicielskich. Były to decyzje wymagające odwagi i determinacji, ale dzięki nim firma, którą założyłem w wieku 22 lat, otrzymała szansę na znaczny rozwój. Dziś jeszcze nie mogę jednoznacznie stwierdzić, że była to decyzja właściwa – to wymaga czasu. Z pewnością mogę jednak potwierdzić, że prowadzimy szereg działań mających na celu umocnienie marki Pol-Met na rynku budowlanym.

Niedawno podjęliśmy decyzję o przyłączeniu się do grupy kapitałowej N&J Investment. Kluczowym czynnikiem, który wpłynął na tę decyzję, jest współpraca z liderami branżowymi w ramach grupy, co umożliwi nam korzystanie z nowoczesnych narzędzi zarządzania, wspólnego know-how oraz dostęp do nowych źródeł finansowania. To jeden z kluczowych elementów, który pozwoli nam realizować większe kontrakty. Jestem przekonany, że ta decyzja w krótkim czasie przyniesie wiele korzyści – również dla naszych klientów.

Kim są kluczowi klienci Pol-Met i jakie potrzeby najczęściej zgłaszają? Dlaczego klienci wybierają Pol-Met zamiast konkurencji?

Kluczowi klienci Pol-Met to firmy z różnych sektorów, przede wszystkim logistyki, magazynowania, produkcji oraz usług.

W Pol-Met szczególny nacisk kładziemy na budowanie i utrzymywanie długofalowych relacji z klientami. Wierzę, że inwestorzy wybierają nas nie tylko ze względu na profesjonalną i rzetelną obsługę, innowacyjne podejście, elastyczność czy wysoką jakość produktów, ale również dlatego, że stawiamy na partnerską współpracę.

Ponadto wyróżnia nas indywidualne podejście do każdego projektu. Jesteśmy elastyczni w realizacji zamówień i oferujemy wsparcie na każdym etapie współpracy, co pozwala dostosować nasze rozwiązania do specyficznych potrzeb klientów. To właśnie sprawia, że jesteśmy preferowanym partnerem w naszej branży.

Pol-Met realizuje projekty dla firm różnej wielkości. Jakie korzyści oferuje im współpraca z Państwa firmą?

Współpraca z Pol-Met przynosi klientom szereg korzyści, niezależnie od skali ich działalności.

Przede wszystkim oferujemy kompleksowe podejście do realizacji inwestycji. Oznacza to, że klienci mogą powierzyć nam swoje projekty i skupić się na prowadzeniu własnego biznesu. My zajmujemy się resztą – od uzyskania niezbędnych decyzji administracyjnych i pozwoleń, przez realizację inwestycji, aż po uzyskanie pozwolenia na użytkowanie.

Co więcej, Pol-Met wyróżnia się gotowością do podejmowania wyzwań w imieniu klientów. W naszej historii wielokrotnie reprezentowaliśmy ich w postępowaniach administracyjnych i negocjacjach prawnych, zawsze osiągając sukces. Dzięki temu nasi partnerzy mogą liczyć na pełne wsparcie – również w kwestiach formalnych – bez zbędnego stresu.

Jakie są Pana marzenia i plany dotyczące przyszłości Pol-Met? Czy możemy spodziewać się nowych produktów, rynków lub usług?

Moje marzenia i plany dotyczą dynamicznego rozwoju Pol-Met, wprowadzania nowych produktów oraz ekspansji na kolejne rynki. Chciałbym, aby w przyszłości hasło „generalny wykonawca hal” było jednoznacznie kojarzone z Pol-Met – nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie.

Planujemy także inwestycje w nowe technologie i wdrażanie jeszcze bardziej zaawansowanych konstrukcji, które pozwolą nam oferować innowacyjne i trwałe rozwiązania dla naszych klientów. Wierzę, że osiągnięcie pozycji lidera w Europie to tylko kwestia czasu.

Jakie przesłanie chciałby Pan przekazać młodym przedsiębiorcom, którzy dopiero rozpoczynają swoją drogę w biznesie?

Moje przesłanie dla młodych przedsiębiorców to: bądźcie odważni, nie bójcie się podejmować ryzyka i zawsze dążcie do doskonałości.

Sukces wymaga ciężkiej pracy, determinacji i otwartości na nowe możliwości. Ważne jest również, aby nie bać się porażek – traktować je jako cenną lekcję, która pozwala się rozwijać.

Kolejna istotna kwestia to otaczanie się odpowiednimi ludźmi. Toksyczne osoby mogą zahamować rozwój biznesu i odbierać energię do działania. Z mojego doświadczenia wiem, że trzeba unikać ich bezwzględnie i konsekwentnie usuwać z organizacji.

Bądźcie cierpliwi i wytrwali w poszukiwaniu nowych pomysłów i rozwiązań – to klucz do sukcesu.

Kim jest Piotr Polkowski? Jakim jest Pan człowiek jak wraca Pan do domu, co Pana inspiruję z co pozwała Pana odpocząć?

Chcąc być z Wami zupełnie szczery, poza pracą, ku niezadowoleniu mojej rodziny, wciąż spędzam na niej dużo czasu. Oczywiście staram się to zmienić i znaleźć balans między życiem zawodowym a prywatnym. Czasami mi się to udaje, co motywuje mnie do dalszej pracy nad sobą, aby nauczyć się oddzielać sukcesy i porażki w pracy od życia domowego. Myślę, że jestem szczęściarzem, ponieważ mam wspaniałą rodzinę, która mnie w tym wspiera. Mam żonę i dwie córki, które bardzo kocham i wiem, że to uczucie jest wzajemne.

Co mnie inspiruje i pozwala odpocząć? Moje córki – ich rozwój, zainteresowania i sposób patrzenia na świat podpowiadają mi, w jakim kierunku powinna rozwijać się firma. Uczą mnie również cierpliwości i sztuki negocjacji.

Moją pasją jest motoryzacja, szczególnie samochody klasyczne. Praca przy nich i czas spędzony za kierownicą to dla mnie doskonały sposób na relaks i odcięcie się od codzienności.

Źródło: materiał promocyjny

Źródło zdjęcia głównego: Pol-Met

Pozostałe wiadomości

Oddział austriackiego Raiffeisen Bank International AG (RBI) czerpał korzyści dzięki przedsiębiorstwom, które wspierały rosyjski przemysł wojenny - podała agencja Bloomberg, powołując się na oficjalne dokumenty banku.

Media: oddział europejskiego banku zarabiał na rosyjskiej agresji

Media: oddział europejskiego banku zarabiał na rosyjskiej agresji

Źródło:
PAP, Bloomberg

Prezydent USA Donald Trump i premier Kanady Justin Trudeau ogłosili, że zapowiadane 25-procentowe cła na towary z Kanady zostaną wstrzymane na 30 dni. Trudeau zobowiązał się do zwiększenia ochrony granicy i współpracy z USA przeciwko przemytowi fentanylu. Wcześniej podobne porozumienie Trump zawarł z prezydentką Meksyku Claudią Sheinbaum.

Wojna celna z Kanadą i Meksykiem odłożona

Wojna celna z Kanadą i Meksykiem odłożona

Źródło:
PAP

Nowe cła i wojna handlowa między Stanami Zjednoczonymi a Chinami to najważniejsze impulsy wpływające na globalne nastroje na rynkach - wskazują w porannych raportach ekonomiści. - Trump gra twardą piłkę, starając się utrzymać wiarygodność dla ceł jako broni - pisze w rynkowej nocie Chris Weston, szef działu badań w Pepperstone. W najbliższych dniach złoty może kontynuować osłabienie - oceniają analitycy.

"Trump gra twardą piłkę". Rynki reagują na cła

"Trump gra twardą piłkę". Rynki reagują na cła

Źródło:
PAP

O 6.01 czasu polskiego weszły w życie amerykańskie cła na chińskie towary. W odpowiedzi chińska administracja ogłosiła wprowadzenie dodatkowych ceł na towary z USA, które wejdą w życie od 10 lutego. Obejmą one między innymi sprzęt rolniczy, ropę naftową i gaz ziemny.

Chiny odpowiadają cłami na towary z USA po tym, jak Trump nałożył nowe opłaty

Chiny odpowiadają cłami na towary z USA po tym, jak Trump nałożył nowe opłaty

Źródło:
Reuters

Prezydent Ekwadoru, Daniel Noboa, ogłosił w poniedziałek, że jego państwo zastosuje 27-procentowe cła na meksykańskie towary. Po to, by "zapewnić sprawiedliwe traktowanie" ekwadorskich producentów.

Ekwador wchodzi do gry handlowej i nakłada cła

Ekwador wchodzi do gry handlowej i nakłada cła

Źródło:
CNN

Jeśli uznamy, że działania podejmowane są arbitralnie i niesprawiedliwie, będziemy zmuszeni zareagować zdecydowanie - stwierdził na antenie TVN24 BiS unijny komisarz do spraw handlu i bezpieczeństwa gospodarczego Maros Sefcovic, odnosząc się do zapowiedzi Donalda Trumpa dotyczących nałożenia ceł na Unię Europejską (UE).

Europejski komisarz ostrzega. "Tak właśnie zrobimy"

Europejski komisarz ostrzega. "Tak właśnie zrobimy"

Źródło:
TVN24 BiS

Burmistrz stolicy Kosowa, Prisztiny, ogłosił w poniedziałek stan wyjątkowy w związku z niewywożeniem z miasta śmieci. Służby komunalne ostrzegły, że "sytuacja stwarza poważne ryzyko rozprzestrzenienia się epidemii" - przekazały kosowskie media.

Europejska stolica tonie w śmieciach. Ogłoszono stan wyjątkowy

Europejska stolica tonie w śmieciach. Ogłoszono stan wyjątkowy

Źródło:
PAP, Turkiye Today

Marco Rubio, sekretarz stanu USA, poinformował w poniedziałek, że został mianowany na pełniącego obowiązki szefa amerykańskiej Agencji ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID), odpowiedzialnej za finansowanie pomocy humanitarnej. Wcześniej Elon Musk zapowiedział zamknięcie agencji.

Powołano szefa agencji, której zamknięcie zapowiedział Musk

Powołano szefa agencji, której zamknięcie zapowiedział Musk

Źródło:
PAP, Reuters

Premier kanadyjskiej prowincji Ontario Doug Ford zapowiedział zerwanie umowy z firmą Elona Muska Starlink - podała Associated Press (AP). Dodała, że to reakcja na decyzję prezydenta USA Donalda Trumpa o nałożeniu ceł na towary z Kanady.

Zapowiada koniec współpracy z firmą Muska. "Zerwiemy umowę"

Zapowiada koniec współpracy z firmą Muska. "Zerwiemy umowę"

Źródło:
Associated Press, PAP

Ministerstwo Zdrowia analizuje możliwość wprowadzenia minimalnej ceny za gram alkoholu, co skutkowałoby głównie wzrostem cen piwa. To spełnienie marzeń przemysłu spirytusowego - mówią piwowarzy - informuje wtorkowy "Puls Biznesu".

"To spełnienie marzeń przemysłu spirytusowego". Nowy pomysł może uderzyć w piwowarów

"To spełnienie marzeń przemysłu spirytusowego". Nowy pomysł może uderzyć w piwowarów

Źródło:
PAP

Prezydent Donald Trump chce, aby Ukraina zapewniła USA dostęp do metali ziem rzadkich za pomoc w wojnie przeciwko Rosji - poinformował Reuters. Dodał, że Trump oczekuje "wyrównania" od Ukrainy za amerykańskie wsparcie o wartości "blisko 300 miliardów dolarów".

Trump chce "wyrównania" za wsparcie dla Ukrainy

Trump chce "wyrównania" za wsparcie dla Ukrainy

Źródło:
PAP, Reuters

Cła to opłaty nakładane na towary wywożone i przywożone do kraju. Od lat budzą spore kontrowersje. Politycy uważają je za kluczowe narzędzie regulacji handlu międzynarodowego, a według ekonomistów są nieefektywne i "autodestrukcyjne". Wyjaśniamy, czym są i jak działają cła.

Według ekonomistów to "autodestrukcyjne" rozwiązanie

Według ekonomistów to "autodestrukcyjne" rozwiązanie

Źródło:
Associated Press

USA zawiesiły na miesiąc 25-procentowe cła na import z Meksyku - przekazał prezydent Donald Trump, który w sobotę zapowiedział wprowadzenie ceł na towary z Meksyku, Kanady i Chin.

Trump zmienia decyzję w sprawie Meksyku

Trump zmienia decyzję w sprawie Meksyku

Źródło:
PAP, Reuters

Carrefour Polska poinformował o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych. Firma rozpoczęła w tej sprawie konsultacje ze związkami zawodowymi. Pracę ma stracić do 340 osób.

Zwolnienia grupowe w dużej sieci

Zwolnienia grupowe w dużej sieci

Źródło:
PAP

W godzinach popołudniowych z przyczyn zewnętrznych wystąpiła awaria systemu sprzedaży biletów - podała w komunikacie spółka PKP Intercity. Po 4 rano we wtorek spółka poinformowała we wpisie na Facebooku, że usterka została naprawiona i można dokonywać zakupów.

"Usterka usunięta". Znów można kupować bilety kolejowe

"Usterka usunięta". Znów można kupować bilety kolejowe

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Amerykański dziennik "The Wall Street Journal" pisze o "najgłupszej wojnie handlowej w historii", omawiając skutki, jakie pociągną ze sobą cła nałożone przez Donalda Trumpa na Meksyk i Kanadę. Gazeta wskazuje, że negatywne konsekwencje tych działań odczują sami Amerykanie. Ekonomiści w rozmowie z CNN wskazują z kolei, że amerykańskie rodziny dotknie wzrost cen w sklepach spożywczych.

"Najgłupsza wojna handlowa w historii". Eksperci o tym, w kogo uderzą cła Trumpa

"Najgłupsza wojna handlowa w historii". Eksperci o tym, w kogo uderzą cła Trumpa

Źródło:
"The Wall Street Journal", CNN

W 2023 roku w służbach resortu spraw wewnętrznych i administracji doszło do niespotykanej w dotychczasowej historii liczby zwolnień, co przyczyniło się do niskiego ukompletowania stanu kadr w 2024 roku - przekazał w odpowiedzi na interpelację poselską Czesław Mroczek, wiceszef MSWiA.

"Niespotykana w dotychczasowej historii liczba zwolnień"

"Niespotykana w dotychczasowej historii liczba zwolnień"

Źródło:
tvn24.pl

Premier najludniejszej prowincji Kanady nakazał wycofanie ze sklepowych półek alkoholu pochodzącego ze Stanów Zjednoczonych. Decyzja władz Ontario to reakcja na cła nałożone przez prezydenta USA Donalda Trumpa.

Wyrzucają amerykański alkohol ze sklepów. "Nigdy nie było lepszego momentu"

Wyrzucają amerykański alkohol ze sklepów. "Nigdy nie było lepszego momentu"

Źródło:
"The Independent"

Sąd apelacyjny w Seulu podtrzymał wyrok uniewinniający prezesa Samsung Electronics Li Dze Jonga. Był on oskarżony między innymi o oszustwa księgowe i nieprawidłowości związane z fuzją dwóch spółek Samsunga.

Prezes giganta przed sądem. Jest decyzja

Prezes giganta przed sądem. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Miliarder Elon Musk, stojący na czele amerykańskiego Departamentu Wydajności Państwa (DOGE), zapowiedział likwidację największej na świecie agencji pomocowej United States Agency for International Development (USAID). Jak wyjaśnił, wspomniana instytucja jest "nie do naprawy".

Musk zapowiedział likwidację największej na świecie agencji pomocowej

Musk zapowiedział likwidację największej na świecie agencji pomocowej

Źródło:
PAP

- Chcemy zachować konkurencyjność, dlatego uruchamiamy inwestycje, innowacyjność na ogromną skalę - powiedział w rozmowie z Szymonem Kazimierczakiem z TVN24 BiS były premier i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, odnosząc się do gospodarczej pozycji Europy. Mówił także o sztucznej inteligencji i Zielonym Ładzie.

Buzek: proszę pamiętać o takim zagrożeniu, które istnieje na kontynencie europejskim

Buzek: proszę pamiętać o takim zagrożeniu, które istnieje na kontynencie europejskim

Źródło:
TVN24 BiS

Konrad Gołota został powołany na stanowisko wiceministra aktywów państwowych - przekazał resort w mediach społecznościowych. Gołota był do tej pory szefem gabinetu politycznego w Ministerstwie Cyfryzacji.

Gołota został nowym wiceministrem aktywów

Gołota został nowym wiceministrem aktywów

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Liczba ludności Polski w 2024 roku spadła poniżej poziomu 37,5 miliona osób, a liczba urodzeń była najniższa od zakończenia drugiej wojny światowej - przekazał Główny Urząd Statystyczny. - Do spadku liczby urodzeń mogły przyczynić czynniki takie jak COVID-19, a następnie wojna w Ukrainie, które wzbudziły niepewność wśród osób młodych - oceniła w rozmowie z tvn24.pl prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak, dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej.

"Sytuacja Polski pozostaje trudna". Potrzebne jest ostre hamowanie

"Sytuacja Polski pozostaje trudna". Potrzebne jest ostre hamowanie

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Wicepremier Krzysztof Gawkowski zapowiedział, że po wyborach prezydenckich nastąpi "rekonstrukcja rządu, i pewnie będzie mocna". O potencjalnych zmianach mówił także w rozmowie z dziennikarzami marszałek Sejmu Szymon Hołownia. - Rozumiem, że jeżeli będą jakieś decyzje podejmowane, to wszyscy będą pamiętali, że to rząd koalicyjny - podkreślał.

Wicepremier zapowiada "mocną" rekonstrukcję rządu

Wicepremier zapowiada "mocną" rekonstrukcję rządu

Źródło:
PAP

Wskaźnik PMI dla polskiego przemysłu w styczniu 2025 roku wyniósł 48,8 punktu - przekazał S&P Global. Dodał, że "tempo, w jakim pogarszały się warunki gospodarcze w przemyśle spowolniło, a prognozy uległy poprawie".

Polski przemysł pod kreską. To już 33. miesiąc z rzędu

Polski przemysł pod kreską. To już 33. miesiąc z rzędu

Źródło:
PAP