Tusk po spotkaniu z górnikami: Oprócz zysku ważne są także aspekty społeczne i polityczne

Najnowsze

tvn24Donald Tusk o polskiej energetyce

Energetyka nie jest domeną wyłącznie wolnego rynku i pogoni za zyskiem - mówił premier Donald Tusk po piątkowym spotkaniu z górniczymi związkami zawodowymi. - Ważne są także aspekty społeczne i polityczne - podkreślił.

Szef rządu przyznał na konferencji prasowej, że rozmowy ze związkami są twarde, a rozmówcy wymagający. - Jestem pod dużym wrażeniem nieroszczeniowego i bardzo kompetentnego podejścia do sprawy - powiedział. - Na pewno mamy wspólną intencję, co do tego nikt nie ma wątpliwości. I to bardzo ułatwia rozmowę. Naszą wspólną intencją jest to, aby polski węgiel był jedną z podstaw naszego systemu energetycznego i bezpieczeństwa energetycznego. By spółki węglowe, cały przemysł wydobywczy w Polsce był wydajny - zaznaczył.

Różne aspekty

Szef rządu ocenił, że rząd na pewno będzie się ostro spierał w niektórych sprawach ze związkowcami, szczególnie, gdy będą one dotyczyły naprawy Kompanii Węglowej, a także innych spółek. - Obie strony dobrze rozumieją, że wydajność (w energetyce - red.) nie oznacza nastawienia wyłącznie na maksymalizację zysku(...). Oprócz zysku ważne są także aspekty społeczne i polityczne - dodał premier.

Pomoc dla Kompanii Węglowej

Donald Tusk poinformował też, że w najbliższym czasie do Sejmu trafi projekt nowelizacji ustawy, dotyczący odroczenia płatności ZUS przez Kompanię Węglową. - Podejmujemy próby działań dotyczących zobowiązań Kompanii Węglowej, wynikających jeszcze z czasów przekształceń i utworzenia KW z innych spółek węglowych - oświadczył Tusk. Wyjaśnił, że chodzi m.in. o odroczenie płatności ZUS, co wymaga zmiany odpowiedniej ustawy i taki projekt trafi do Sejmu "w najbliższym czasie". Tusk dodał, że poinformował związkowców o działaniach rządu na rzecz poprawy sytuacji w górnictwie. Chodzi o próbę znalezienia najlepszej i najbezpieczniejsze ścieżki do bezpieczeństwa finansowego, przede wszystkim KW - zaznaczył.

Ma to znaczenie nie tylko ze względu na sytuację społeczną na Śląsku, ale i bezpieczeństwo energetyczne kraju, którego fundamentem ma być polski węgiel kamienny - stwierdził premier.

Tusk: wkrótce projekt ws. odroczenia płatności ZUS przez Kompanię Węglowątvn24

Autor: mn/klim/ / Źródło: TVN24, PAP