Santander przejmuje BZ WBK

Najnowsze

Aktualizacja:
WikipediaSantander jest największym pod wzgledem wartości rynkowej bankiem w Europie

Hiszpański Santander wygrał wyścig o 70 proc. akcji BZ WBK należące do irlandzkiego AIB. Santander podał następnie w komunikacie, że za ten pakiet zapłaci 2,94 mld euro. To znacznie wyżej od ceny rynkowej.

"Santander ogłasza, że osiągnął porozumienie z Alleid Irish Bank w sprawie nabycia 70,36 proc. polskiego banku Bank Zachodni WBK za sumę około 2,938 mld euro. Zakup BZ WBK odbędzie się w drodze wezwania na 100 proc. kapitału" - ogłosił bank w komunikacie.

Ponadto hiszpański bank kupi jeszcze 50 proc. udział w BZ WBK Asset Management za 150 milionów euro.

Santander to największy bank strefy euro pod względem wartości rynkowej. Akcje BZ WBK w piątek na zamknięciu sesji na GPW kosztowały 195 zł, czyli pakiet, jaki kupił Santander wart był 10,026 mld zł. Oznacza to blisko 16 proc. premii w stosunku do ceny rynkowej.

Będzie wezwanie na resztę akcji

Prawo przewiduje, że nabywca pakietu ponad 66 proc. akcji musi ogłosić wezwanie na pozostałe. Hiszpanie nie podali, jaka będzie cena w wezwaniu, ale biarąc pod uwage aktualny kurs euro prawdopodobnie będzie to 225 zł za sztukę. Transakcja ma zostać zamknięta w 2011 roku, po uzyskaniu wszystkich zgód i aprobacie walnego zgromadzenia AIB.

- Przejęcie BZ WBK przez hiszpański Santander to bardzo dobra wiadomość dla klientów banku oraz jego pracowników - powiedział w piątek PAP rzecznik prasowy BZ WBK Piotr Gajdziński.

- Santander to jeden z największych banków w świecie i w strefie euro, który kupuje zdrowy, świetnie się rozwijający bank - dodał.

Wojna gigantów

O kupno pakietu 70 proc. akcji BZ WBK starały się polski PKO BP popierany przez Skarb Państwa i Santander. Według informacji prasy w ostatniej fazie do wyścigu dołączyły BNP Paribas oraz Fortis.

- To bardzo dobrze dla systemu bankowego w Polsce, klientów banku BZ WBK i dla Santandera (...) Santander jest bardzo aktywny na arenie europejskiej, dostaje dodatkowo silny impuls konkurencyjny na polskim rynku (...) Dobra decyzja sprzedającego - skomentował Marek Zuber, główny ekonomista firmy doradczo-finansowej Dexus Partners.

Mam nadzieję, że nie będzie problemów z zapięciem umowy, czyli ze zgodą Komisji Nadzoru Finansowego - dodał.

Ekspansywny właściciel

Obecny właściciel 70 proc. akcji Banku Zachodniego WBK - irlandzki Allied Irish Bank - wystawił na sprzedaż swoje udziały, gdyż musi podnieść kapitały i zamierza do końca roku pozyskać co najmniej 7,4 mld euro.

Dyrektor zarządzający irlandzkiego AIB Colm Doherty cytowany w komunikacie na stronie internetowej grupy powiedział, że sprzedaż BZ WBK jest pierwszym krokiem w planie rekapitalizacji spółki.

- Z przyjemnością ogłaszamy sprzedaż naszych polskich kapitałów po cenie, jaką osiągnięto. W dalszym ciągu czynimy postępy, jeśli chodzi o inne elementy planu rekapitalizacji i w stosownym czasie przedstawimy dalsze informacje - głosi oświadczenie.

Santander prowadzi natomiast agresywna politykę rozwoju. Niedawno kupił 318 oddziałów Royal Bank of Scotland. W Niemczech Santander nabył 173 oddziały szwedzkiego banku SEB konsolidującego swoje operacje.

Nowy właściciel BZ WBK musi teraz uzyskać zgodę Komisji Nadzoru Finansowego na finalizację transakcji.

PKO wypłaci dywidendę?

Przegrana polskiego banku zwiększa szansę na wypłatę dywidendy. Pod koniec lipca walne zgromadzenie PKO BP przegłosowało propozycję resortu skarbu zakładającą, że PKO BP wypłaci 2,375 mld zł dywidendy z zysku netto za 2009 rok, o ile do 10 grudnia 2010 roku PKO BP nie przejmie innego banku na terenie Polski.

Jeśli PKO BP wypłaci dywidendę, będzie to 1,90 zł brutto dywidendy na akcję. Dniem ustalenia prawa do dywidendy jest 23 października, a jej wypłata może nastąpić 20 grudnia.

Źródło: ft.com

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia