Rząd mniej wydaje, więcej dostaje

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESRząd mniej wydaje, więcej dostaje

Deficyt mniejszy o 2,2 mld zł po pierwszych trzech miesiącach 2009 roku ogłosiła w TVN CNBC Biznes wiceminister finansów Elżbieta Suchocka-Roguska. To wynik niższych od planowanych wydatków i wyższych wpływów budżetowych.

Niższy od zakładanego deficyt to efekt wyższych o 900 mln zł dochodów budżetowych i niższych o 1,3 mld zł wydatków. Także wpływy z podatku CIT i akcyzy przekroczyły oczekiwania ministerstwa finansów. Natomiast Wpływy z VAT były niższe – to skutek skrócenia terminu zwrotu tego podatku.

Ustawa budżetowa zakłada deficyt w 2009 roku na poziomie ponad 18 miliardów złotych.

- Deficyt po trzech miesiącach tego roku wyniesie ok. 10,1 mld zł wobec 12,3 mld zakładanych jeszcze kilka dni temu - powiedziała wiceminister finansów w TVN CNBC Biznes. jak podkreśliła, "jest to bardzo pozytywna informacja".

Wiceminister finansów o nowelizacji budżetuTVN CNBC BIZNES

Zaległości już nie ma

Prawie jedną czwartą wydatków zaplanowanych na 2009 rok zrealizowano w pierwszych trzech miesiącach - przyznała w TVN Suchocka-Roguska. - Związane jest to przede wszystkim z tym, że w styczniu regulowaliśmy zobowiązania, które pozostały z roku 2008 - wyjaśniła.

Do korekty

W połowie roku rząd może podjąć decyzję o blokadzie wydatków publicznych lub nowelizacji ustawy budżetowej - potwierdziła wiceminister finansów.

- Jeżeli minister finansów uzna, że istnieje zagrożenie realizacji deficytu, to możliwości są takie, że nastąpi blokada wydatków. Ocena takiej sytuacji jest przewidywana na koniec maja - początek czerwca i rząd podejmie decyzję.

W środę szef sejmowego klubu PO Zbigniew Chlebowski zapowiedział, że za miesiąc jego partia planuje bardzo szczegółową analizę budżetu. Uważa jednak, że nie ma przesłanek, które pozwoliłyby stwierdzić, że deficyt będzie zdecydowanie większy od planowanego.

Złoty rósł sam z siebie

- Ministerstwo finansów nie sprzedawało wczoraj euro na rynku walutowym - wyjawiła wiceminister Suchocka-Roguska. - Nic mi nie wiadomo, żebyśmy wczoraj dokonywali jakichś operacji na rynku.

Takie domniemanie powstało po tym, jak w środę złoty umacniał się wobec europejskiej waluty. W lutym ministerstwo finansów zdecydowało się sprzedać część europejskiej waluty, gdy złoty gwałtownie tracił na wartości.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES