Rosjanie toczą bój o bułgarski atom

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huBelene dojdzie do skutku

Budowa drugiej elektrowni atomowej na bułgarskiej wyspie Belene idą jak po grudzie. Wygląda na to, że sprawy skomplikują się jeszcze bardziej. Rosyjska spółka Atomstrojeksport, która ma umowę na budowę siłowni, zamierza zaskarżyć Sofię za wstrzymanie inwestycji.

Według bułgarskiego dziennika "Sega", który powołuje się na źródła zagraniczne, Atomstrojeksport zwrócił się już o prawną pomoc w tej sprawie do amerykańskiej adwokackiej firmy Sidley Austin LLP.

Rzeczniczka rosyjskiego inwestora Olga Celiowa nie potwierdziła, ani nie zdementowała publikacji. - Spełniamy ściśle nasze obowiązki, wynikające z umowy z bułgarskim rządem, która upływa we wrześniu 2010 r. - stwierdziła w wypowiedzi dla "Sega".

Koszty rosną...

Atomstrojeksport wygrał w 2006 r. konkurs o wartości 3,9 mld euro na budowę drugiej bułgarskiej siłowni atomowej. Jednak koszty budowy okazały się wyższe i we wrześniu 2009 roku Sofia oszacowała je na 10 mld euro. Strona rosyjska odrzuciła te szacunki, podkreślając, że koszty nie przekroczą 6 mld euro.

... tempo zwalnia

Jesienią 2009 roku z powodu braku środków i wycofania się z projektu niemieckiej spółki RWE, Bułgaria zwolniła tempo prac na budowie, w którą w samym tylko ubiegłym roku zainwestowano 1 mld euro.

Sofia jednak nie była skłonna rezygnować z inwestycji, gdyż ewentualne wycofanie się z umowy groziło jej odszkodowaniem w wysokości około 800 mln euro.

Bułgaria zadeklarowała więc, że zamierza zmniejszyć swoje udziały w inwestycji z obecnych 51 proc. do około 20 proc. i przyciągnąć nowych inwestorów. Potwierdził to w poniedziałek w rozmowie z austriackim premierem szef rządu bułgarskiego, Bojko Borysow.

Rosjanie oferują kredyt

Minister gospodarki, energetyki i turystyki Trajczo Trajkow nie wykluczył, że Rosjanie mogą otrzymać 20-30 proc. udziałów Belene w zamian za finansowanie projektu.

W lutym Rosja zaproponowała Bułgarii udzielenie kredytu w wysokości 2 mld euro w najbliższych dwóch latach na kontynuację budowy. Z nieoficjalnych wypowiedzi przedstawicieli bułgarskich władz wynika, że Sofia na razie ofertę odrzuca.

Zgodnie z umową, Atomstrojeksport ma zbudować w Belene dwa reaktory typu WWER-1000, podobne do tych, które działają w czeskim Temelinie.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu