Recesja w Europie coraz głębsza

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huEuroland mocno się skurczył

Europa jest w coraz większej recesji - wynika z najnowszych danych Eurostatu. W pierwszym kwartale 2009 PKB wszystkich krajów strefy euro spadło o 2,5 proc. w porównaniu z trzema ostatnimi miesiącami 2008 roku i 4,6 proc. rok do roku.

To czwarty kwartał z rzędu, kiedy strefa euro odnotowuje zmniejszenie Produktu Krajowego Brutto. Po umiarkowanym spadku o 0,2 proc. w drugim i trzecim kwartale 2008 roku, w czwartym kwartale ubiegłego roku PKB strefy zmniejszyło się o 1,6 proc.

W całej Unii Europejskiej PKB spadł rok do roku o 6,7 proc.

Im dalej na Wschód, tym ciemniej

Recesja pogłębiła się z powodu gwałtownego spadku obrotów w światowym handlu, który dotkliwie odczuwają wielcy eksporterzy, tacy jak Niemcy - największa gospodarka strefy euro. Gospodarka tego kraju skurczyła się o 3,8 proc. właśnie z powodu załamania się popytu na produkowane tam dobra wysokiej jakości, takie jak samochody.

Jednak największymi ofiarami recesji w UE są na razie Litwa i Słowacja, których gospodarki zmniejszyły się w ujęciu kwartalnym o 11,2 proc.

Jeśli chodzi o duże gospodarki, to poza Niemcami również Francja oficjalnie weszła w recesję - w pierwszym kwartale 2009 roku PKB tego kraju zmniejszyło się o 1,2 proc. Także brytyjska gospodarka skurczyła się o 1,9 proc.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu