Gospodarka mało interesuje posłów

Aktualizacja:
 
TVN24Ustawy gospodarcze utknęły w Sejmie

Awantura polityczna w Sejmie odsunęła na bok prace nad ważnymi dla gospodarki ustawami. Większość z nich nie ma szans na uchwalenie w tej kadencji Sejmu - alarmuje prasa.

Gazety wyliczają ustawy, które miały zostać przyjęte do końca roku, ale z powodu walki przedwyborczej nie zostaną ruszone. Ludwik Dorn obiecał w środę, że nie dojdzie do samorozwiązania parlamentu przed uchwaleniem dziesięciu najważniejszych ustaw. Wśród nich wymienił m.in. przepisy dostosowujące polskie prawo do zasad obowiązujących w strefie Schengen, nowelizację Karty nauczyciela, gwarancje podwyżkowe dla pielęgniarek i wprowadzenie definicji budownictwa społecznego, co da utrzymanie niskiej 7-proc. stawki VAT na materiały także po 1 stycznia 2008 roku.

Przepadła reforma finansów publicznych

W środę posłowie ostatecznie zdecydowali, że nie zajmą się rządowymi zmianami w finansach publicznych, które miały je uporządkować i skonsolidować. To oznacza, że nie będzie 10 mld oszczędności, jakie miała przynieść reforma finansów publicznych - oczko w głowie wicepremier i minister finansów Zyty Gilowskiej. Nie będzie też miliarda dodatkowych dochodów z hazardu, które miało zapewnić opodatkowanie automatów do gier.

Nie wiadomo także co z akcyzą. Dziś w porządku obrad było głosowanie nad rządowym projektem ustawy o zwrocie części akcyzy na samochody sprowadzane z zagranicy. Sejm zdecydował o przesłaniu rządowego projektu do komisji finansów publicznych. Czy zdąży zakończyć całość prac, zanim się rozwiąże - nie sposób przewidzieć.

Projekt określa zasady zwrotu części akcyzy za samochody starsze niż dwuletnie, zakupione od 1 maja 2004 r. do 30 listopada 2006 r. Wartość zwrotu ma stanowić różnicę kwoty akcyzy obliczonej zgodnie z zasadami obowiązującymi przed 1 grudnia 2006 r. oraz kwoty podatku akcyzowego obliczonego według stawek akcyzy – 3,1 proc. i 13,6 proc., w zależności od pojemności silnika. W obliczeniach tych uwzględniono również średnią wartość rynkową samochodu, czyli jego wartość ustaloną na podstawie ceny notowanej na rynku krajowym, w miesiącu powstania obowiązku podatkowego. W przypadku, gdy data ta nie jest możliwa do ustalenia, wartość będzie określana na podstawie średniej ceny samochodu (tej samej marki, modelu, wyposażenia i roku produkcji) zarejestrowanego w Polsce. Decyzję w sprawie ustalenia wartości rynkowej pojazdu ma podejmować urząd skarbowy, posługując się tabelarycznymi wykazami cen w danym miesiącu oraz opinią biegłych.

Dziś Sejm ma też głosować zwiększenie ulg podatkowych na dzieci. Jeden z projektów, autorstwa posłów PiS, LPR i Samoobrony, wprowadza kwotę odliczenia od podatku na każde dziecko w wysokości 572 zł 54 gr w 2007 r. Zgodnie z drugim projektem, autorstwa posłów Prawicy Rzeczypospolitej i PSL, podatnik będzie mógł odliczyć od podstawy opodatkowania (nie od podatku) kwotę w wysokości 3 tys. 15 zł na każde dziecko. Autorzy obu projektów chcą, by zwiększone odliczenia obowiązywały od 1 stycznia br. - czyli podatnicy skorzystają z niego już w rozliczeniu za rok 2007. Zwracają w uzasadnieniach do projektów uwagę na trudną sytuację demograficzną Polski. Jednak w środę, wniosek o odrzucenie projektów w pierwszym czytaniu zgłosiła PO. Jej zdaniem, mają one poważne wady, wkrótce może okazać się, że nie ma szans na uchwalenie ich w tej kadencji, a zostały one zgłoszone w rzeczywistości dla potrzeb kampanii wyborczej.

Nie będzie Pakietu Kluski

Brak zmian na pewno nie usatysfakcjonuje przedsiębiorców, a trudno oszacować straty które poniosą. Bardzo liczyli na ułatwienia w prowadzeniu działalności zapowiadane w tzw. pakiecie Kluski. Rejestracja firmy w jednym okienku miała przyspieszyć procedurę związaną z zakładaniem przedsiębiorstwa, uproszczenie kontroli - zmniejszyć uciążliwości dla przedsiębiorców, a możliwość zawieszania działalności połączonej z zawieszeniem składek na ZUS - uchronić małe firmy przed stratami. Ułatwienia dla firm zapowiadano też w nowelizacji ustawy VAT-owskiej, która miała uporządkować przepisy i uprościć procedury związane z odprowadzaniem tego podatku.

Największe emocje wśród przedsiębiorców wywołuje brak ustaw upraszczających proces inwestycyjny przy budowie mieszkań oraz dróg. Minister budownictwa od miesięcy ogłasza, że prace nad zmianami prawa budowlanego i ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym są już na ukończeniu, ale na zapowiedziach się kończy. Te dwa projekty stanowią również część pakietu zmian legislacyjnych, bez których nie uda się nam przygotować piłkarskich mistrzostw Euro2012.

Z końcem roku wygasają też przepisy umożliwiające przechodzenie odpowiednim grupom zawodowym na wcześniejszą emeryturę. Projekt ustawy o emeryturach pomostowych miał wydłużyć ten przywilej dla ok. 300 tys. osób pracujących w szczególnych warunkach i szczególnym charakterze.

Nie będzie też na razie reformy systemu ubezpieczeń rolniczych, która mogła zmniejszyć dotacje do KRUS o co najmniej 1 mld zł. Brak zmian oznacza m.in., że zamożni rolnicy nadal będą odprowadzać kilkakrotnie niższe składki niż pracownicy. Budżet centralny co roku dokłada do KRUS około 15 mld zł.

mpj

Źródło: tvn24.pl, "Rzeczpospolita"

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości