Dobre wieści zza oceanu

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
sxc.huSprzedaż w USA urosła

Rok od wybuchu kryzysu, amerykańska gospodarka powoli podnosi się z kolan. Najlepszym na to dowodem są opublikowane dzisiaj dane. Sierpniowa sprzedaż detaliczna wzrosła o 2,7 proc. miesiąc do miesiąca. To znacznie więcej niż spodziewała się rynek.

Analitycy oczekiwali wzrostu rzędu 1,9 proc. miesiąc do miesiąca. W lipcu sprzedaż detaliczna odnotowała spadek o 0,1 proc.

W sierpniu o 1,1 proc. zwiększyła się także sprzedaż bez samochodów. To także więcej niż przewidywali ekonomiści - prognoza zakładała wzrost wskaźnika o 0,3 proc.

Lepszy od prognoz był także odczyt indeksu NY Empire State, który wzrósł we wrześniu do 18,88 pkt. Analitycy oczekiwali wzrostu z 12,08 pkt do 15 pkt. Indeks NY Empire State, obrazuje koniunkturę w okręgu nowojorskim.

Z kolei inflacja PPI w USA wyniosła w sierpniu 1,7 proc. miesiąc do miesiąca, a inflacja bazowa 0,2 proc. mdm. Opublikowane dane były wyższe od oczekiwań analityków, którzy prognozowali, że inflacja PPI wyniesie 0,7 proc. mdm, a inflacja bazowa 0,1 proc. mdm. Miesiąc wcześniej wskaźniki ten wyniosły odpowiednio -0,9 proc. mdm i -0,1 proc. mdm.

Źródło: bankier.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu