Co robić, "by uniknąć katastrofy"?

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN24Minister Boni obiecuje dwuletni plan konsolidacji finansów publicznych "za kilka tygodni"

Ma pokazać "co należy zrobić, aby uniknąć katastrofy" i zawierać "plan zejścia z deficytem". Dwuletni plan konsolidacji finansów publicznych - jak deklaruje szef doradców premiera Michał Boni - zostanie przedstawiony w ciągu kilku tygodni.

Jak zapewnił Boni, plan powstaje przy konsultacjach z premierem i ministrem finansów. - W dokumencie tym będą pokazane kierunki działań, jakie należy wykonać. Daty, jeśli się pojawią, będą związane z konkretnymi działaniami, jakie wyznaczymy - powiedział minister w czwartek podczas seminarium w Krynicy.

2-3 lata i dobijemy do Maastricht

Jego zdaniem, zejście z deficytem sektora finansów publicznych poniżej 3 proc. PKB i spełnienie wszystkich kryteriów z Maastricht będzie możliwe w ciągu 2-3 lat.

Przed zmianą lokalnej waluty na euro każdy kraj musi spełnić kryteria z Maastricht. Inflacja nie może być wyższa niż 1,5 pkt proc. od średniej stopy inflacji w trzech krajach UE, gdzie inflacja była najniższa.

Długoterminowe stopy procentowe nie mogą przekraczać więcej niż o 2 pkt proc. średniej stóp procentowych w 3 krajach UE o najniższej inflacji.

W środę w Krynicy wiceminister finansów i jednocześnie pełnomocnik ds. wprowadzenia euro w Polsce Ludwik Kotecki mówił, że Polska powinna zacząć spełniać kryterium inflacyjne z Maastricht na przełomie 2010-11 roku.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24