Brytyjczykowi będzie wolno pracować dłużej

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huBrytyjczyka nie będzie mozna wysłać na emeryturę

Brytyjski rząd znosi wiek emerytalny - donosi BBC. Według nowych zasad każdy sam będzie miał decydować, czy chce przejść na emeryturę. Prawo do dłuższej pracy będzie stanowić bodziec dla gospodarki Wielkiej Brytanii - stwierdza tamtejsze ministerstwo gospodarki.

Obecnie w Wielkiej Brytanii wiek emerytalny to 65 lat, co oznacza, że pracodawca może po prostu w chwili osiagnięcia tego wieku przez pracownika zwolnić go i wysłać na emeryturę. - Emerytura powinna być kwestią wyboru - stwierdza jednak cytowany przez BBC minister pracy Edward Davey.

Likwidacja tej granicy została zaproponowana przez rządzącą koalicję już w lipcu ubiegłego roku, od tego czasu trwały konsultacje w tej sprawie.

Według doniesień BBC nowe procedury zaczną obowiązywać od 6 kwietnia. Od tego dnia pracodawcy nie będą mogli już zawiadamiać swych pracowników o wysłaniu ich na emeryturę. Między tym dniem a 1 października procedura będzie mogła być kontynuowana jedynie wobec tych pracowników, którzy w tym czasie kończą 65 lat, a zamiar wysłania ich na emeryturę zostanie zakomunikowany przed 6 kwietnia. Po 1 października procedura wysyłania na emeryturę przestanie funkcjonować.

Rząd jednak zostawia fortkę w tych generalnych zasadach: wysłanie pracownika na emeryturę będzie możliwe, jeśli pracodawca zdoła "obiektywnie to uzasadnić". Podawane tu są dwa przykłady - kontrolerów ruchu lotniczego oraz funkcjonariuszy policji.

Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu