A2 na papierze dłuższa o 91 km

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNES"To dobry czas na inwestycje"

Umowy na autostradę A2 do Warszawy podpisane. Dokładniej - ministerstwo infrastruktury podpisało umowy na budowę wszystkich pięciu odcinków autostrady ze Strykowa do Konotopy - razem 91 km. Marek Michałowski, prezes Budimexu, jednego z wykonawców, mówił w TVN CNBC Biznes, że obecnie jest bardzo dobry okres na takie inwestycje.

Minister Cezary Grabarczyk podczas podpisywania umów tłumaczył, że aby uzyskać gwarancję na realizację inwestycji do 2012 roku, budowa została podzielona na pięć mniejszych odcinków.

I tak: odcinek "A" o długości 29,2 km zbuduje konsorcjum firm z liderem China Overseas Engineering Group Co. Ltd na czele za 754,5 mln zł, przy kosztorysie 1,7 mld zł. odcinek "B" o długości 17 km - konsorcjum pod kierunkiem Mostostalu Warszawa SA za 843,5 mln zł, przy kosztorysie 1,04 mld zł; odcinek "C" o długości 20 km - China Overseas Engineering Group Co. Ltd. za 534,5 mln zł, przy kosztorysie 1,1 mld zł.; odcinek "D" o długości 17,6 km - konsorcjum pod kierunkiem firmy Strabag Sp. z o.o. za 643,8 mln zł, przy kosztorysie 1 mld zł; odcinek "E" o długości 7,1 km - konsorcjum pod kierunkiem Budimex-Dromex SA, o wartości 425,5 mln zł, przy kosztorysie 669 mln zł.

Tańszy i najruchliwszy

Odcinek A2 od Łodzi do Warszawy powstanie w systemie Projektuj i Buduj. Ogólny kosztorys GDDKiA zakładał koszt na poziomie 5,7 mld złotych. Wyłonieni w przetargu wykonawcy zadeklarowali budowę całej 91 km autostrady za kwotę 3,2 mld zł.

Planowany fragment ma być najruchliwszą trasą samochodową w Polsce. Cała autostrada A2 przebiega równoleżnikowo przez centralne obszary naszego kraju. Stanowi fragment drogi międzynarodowej E30, leżącej w II transeuropejskim korytarzu transportowym. Kontynuując przebieg niemieckiej autostrady A12 z Berlina, A2 na terenie Polski przebiegać będzie od przejścia granicznego w Świecku przez Poznań, Łódź, Warszawę i Siedlce do polsko-białoruskiego przejścia granicznego w Kukurykach. W okolicach Strykowa pod Łodzią przetnie autostradę A1. Obecnie istnieje 252-kilometrowy odcinek A2 od Nowego Tomyśla do Strykowa.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES