Odcinek Via Baltica dostał zielone światło. Powstaną ponad 23 kilometry ekspresówki

Moto

Autostrady kontra ekspresówkiTVN Turbo
wideo 2/3

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała we wtorek, że wojewoda warmińsko-mazurski wydał zezwolenie na realizację inwestycji dla kolejnego fragmentu Via Baltica. Chodzi o ponad 23-kilometrowy odcinek S61 Szczuczyn - Ełk Południe.

Budowa drogi jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach Instrumentu "Łącząc Europę".

S61 Szczuczyn - Ełk Południe

GDDKiA wyjaśnia, że zgodnie z kontraktem powstanie droga ekspresowa z dwoma jezdniami w obu kierunkach, wraz z drogami serwisowymi. Ponadto zostanie wykonany remont wybranych dróg lokalnych.

W ramach inwestycji powstaną między innymi dwa węzły: Guty w gminie Szczuczyn, Ełk Południe w gminie Ełk w pobliżu miejscowości Nowa Wieś Ełcka.

Wykonawcą zadania jest konsorcjum firm Porr, Porr Bau oraz Unibep. Wartość zadania wynosi około 699,5 miliona złotych. Planowany czas realizacji to 29 miesięcy od podpisania umowy z wyłączeniem okresów zimowych, czyli okresem 15 grudnia - 15 marca.

Trzy odcinki

Budowę drogi ekspresowej S61 pomiędzy Szczuczynem a Raczkami podzielono na trzy odcinki realizacyjne:

- Szczuczyn - węzeł Ełk Południe - około 23,3 kilometra,

- węzeł Ełk Południe - węzeł Wysokie - około 22,9 kilometra, w tym połączenie z obwodnicą Ełku w ciągu S16 o długości około 4 kilometrów,

- węzeł Wysokie - Raczki - około 20,2 kilometra.

GDDKiA przypomniała, że wcześniej zezwolenie na realizację inwestycji uzyskał odcinek S61 Wysokie - Raczki, na którym trwają już prace budowlane. Oznacza to, że na decyzję oczekuje jeszcze jeden odcinek S61 w województwie warmińsko-mazurskim, Ełk Południe - Wysokie.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock