Nowa broń fiskusa. "Mechanizm, który działa przeciwko podatnikom"

Źródło:
TVN24 Biznes
Doradca podatkowy o propozycji zmian w Ordynacji podatkowej
Doradca podatkowy o propozycji zmian w Ordynacji podatkowejTVN24
wideo 2/8
Doradca podatkowy o propozycji zmian w Ordynacji podatkowejTVN24

To ma być nowa broń fiskusa. W przygotowanej przez Ministerstwo Finansów nowelizacji Ordynacji podatkowej zaproponowano zawieszenie biegu pięcioletniego terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego już w sytuacji wszczęcia kontroli celno-skarbowej. - To jest mechanizm, który działa przeciwko podatnikom - mówił na antenie TVN24 Przemysław Hinc, doradca podatkowy.

Trwają konsultacje w sprawie zmian w projekcie Ordynacji podatkowej. Niektóre zapisy budzą duże wątpliwości. "Gazeta Wyborcza" napisała w poniedziałek, że "na pozór nie ma się czego bać, wystarczy jednak dokładnie przeczytać nowe przepisy, aby bić na alarm". Jak wskazał sam resort, proponowane rozwiązania przewidują bowiem m.in. wprowadzenie nowych przesłanek zawieszenia biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego.

"Mechanizm, który działa przeciwko podatnikom"

W przypadku wejścia nowych przepisów w życie przedawnienie zostanie zawieszone już w sytuacji, gdy urząd celno-skarbowy podejmie kontrolę celno-skarbową. Taka kontrola jest pierwszy etapem weryfikacji rozliczeń podatkowych - wyjaśnia na swojej stronie firma doradcza Grant Thornton. Może się ona zakończyć wszczęciem postępowania podatkowego, jeśli kontrolowany po otrzymaniu wyniku kontroli nie złoży w terminie 14 dni korekty deklaracji podatkowej lub fiskus jej nie uwzględni.

- Bardzo niebezpieczne jest to, że może się to (wszczęcie kontroli - red.) wydarzyć tuż przed samym końcem okresu przedawnienia, czyli w ostatnim, piątym roku, a nawet 31 grudnia tego piątego roku - zauważył w rozmowie z TVN24 Hinc.

- To jest na pewno mechanizm, który działa przeciwko podatnikom, natomiast dlaczego ustawodawca na coś takiego się decyduje, to trudno powiedzieć - dodał.

Ekspert zwracał uwagę, że "ta zmiana dotyczy generalnie wszystkich podatników, których okres przedawnienia zobowiązania podatkowego jeszcze nie nastąpił". - Trudno powiedzieć, że jest to przepis, który jest skierowany albo przeciwko przedsiębiorcom, albo też przeciwko innym grupom podatników. Natomiast ci, którzy prowadzą działalność gospodarczą albo uzyskują przychody z kapitałów pieniężnych, albo praw majątkowych, jako te grupy szczególnie wrażliwe, powinni zwrócić uwagę na to, że ich sytuacja podatkowa może drastycznie ulec pogorszeniu - ocenił gość TVN24.

Jak jest obecnie?

Doradca podatkowy tłumaczył, że obecnie na przerwanie biegu terminu przedawnienia podatkowego pozwala dopiero wszczęcie postępowania karno-skarbowego. - Mieliśmy taki wytrych, który wymyślił sobie ustawodawca i wszczynał postępowanie karno-skarbowe chwilę przed nastąpieniem przedawnienia - tłumaczył Hinc.

- Ponieważ Naczelny Sąd Administracyjny podjął uchwałę, która bardzo mocno przymknęła tę furtkę, to organy zaczęły szukać innego sposobu i znalazły sobie taki wytrych w postaci tej zmiany, którą ustawodawca chce wprowadzić. Po prostu poprzez wszczęcie kontroli celno-skarbowej chce uzyskać możliwość zawieszenie biegu przedawnienia zobowiązania podatkowego - mówił Przemysław Hinc.

"GW" napisała, że uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) z 24 maja 2021 roku mówi jasno, że sądy administracyjne mogą badać, czy faktycznie w danej sprawie urząd skarbowy nie postępował instrumentalnie. Na takie postępowanie NSA zwrócił uwagę m.in. w wyroku z października 2021 roku. "Sąd pierwszej instancji powinien ocenić, czy organ wykazał, że upływ terminu przedawnienia spotkał się z interwencją organu podatkowego w odpowiednim czasie, jakie efektywne działania procesowe podjęto po wszczęciu postępowania karno-skarbowego i czy w sprawie nie zachodzą przesłanki do uznania, że wszczęcie postępowania karnego skarbowego miało na celu wyłącznie spełnienie wymogów formalnych niezbędnych do stwierdzenia (...), że nastąpiło zawieszenie biegu terminu przedawnienia, bez zamiaru realizacji celu tego postępowania wynikającego z norm prawa karnego" - czytamy w uzasadnieniu do wyroku.

Ekspert przypominał, że "swego czasu, w 2013 roku Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok, w którym powiedział, że przedawnienie, choć samo w sobie nie znajduje podstawy konstytucyjnej w postaci jednostki redakcyjnej ustawy zasadniczej, to jednak wypływa z zasad ogólnych państwa demokratycznego, a w związku z tym, spełnia role społeczne i też profiskalne".

- Profiskalne, dlatego że wygląda to w ten sposób, że organ otrzymuje określoną liczbę miesięcy bądź lat, na to, żeby postępowanie przeprowadzić i ewentualne nieprawidłowości w działaniu podatnika wykazać. Ten czas ma służyć temu, żeby postępowanie podatkowe nie służyło temu, żeby naczelnik urzędu skarbowego zachowywał się jak farmer i nie hodował odsetek od zobowiązań podatkowych, które byłyby zaległe u podatnika - tłumaczył.

Ministerstwo Finansów zapowiada ponową analizę

Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytania TVN24 Biznes napisało, że "projekt ustawy o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw jest przedmiotem prekonsultacji, zatem jest to wstępna propozycja zmian w ordynacji podatkowej". Jak dodano, celem prekonsultacji jest pozyskanie uwag i opinii dotyczących projektowanych zmian.

"Kwestia zawieszenia biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego zostanie poddana ponownej kompleksowej analizie, w celu wypracowania jak najlepszych rozwiązań" - wyjaśnił resort finansów.

Wcześniej Ministerstwo Finansów tłumaczyło, że propozycja, aby wszczęcie kontroli celno-skarbowej zawieszało bieg terminu przedawnienia "uzasadniona jest tym, że te kontrole mają na celu wykrywanie i zwalczanie najpoważniejszych nieprawidłowości podatkowych (optymalizacje podatkowe, karuzele VAT czy zorganizowana przestępczość podatkowa)".

"Przez to kontrole celno-skarbowe są często długotrwałe i złożone, wymagające sprawdzenia dokumentów u kontrahentów, w tym także zagranicznych. Brak możliwości zawieszenia biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego w przypadku wszczęcia kontroli celno-skarbowej może niejednokrotnie spowodować przedawnienie tego zobowiązania, a w rezultacie brak wpływów do budżetu państwa" - czytamy w uzasadnieniu dołączonym do projektu.

Resort zapewnił, że "wszczęcie kontroli celno-skarbowej jest poprzedzane analizą ryzyka, a kontrole są wszczynane gdy zachodzi wysokie ryzyko nieprawidłowości lub nadużyć i uszczuplenia dochodów budżetu państwa". Dlatego w ocenie MF "nie zachodzi obawa o instrumentalne przerwanie biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego poprzez wszczęcie kontroli celno-skarbowej, jak również o narażenie Skarbu Państwa na koszty związane z nieefektywnymi postępowaniami, w przypadkach gdzie z góry wiadomo (po przeprowadzonej analizie ryzyka), że nie ma możliwości ściągnięcia należności i co do zasady nie zmieni się sytuacja majątkowa podatnika".

Autorka/Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W danych o wykonaniu budżetu państwa widać odbudowę wpływów z VAT, ale jest ona zbyt wolna, żeby osiągnąć zapisany w budżecie poziom wpływów z tego podatku - czytamy w komentarzu Banku Pekao. Według ekonomistów banku zabraknie co najmniej 20 miliardów złotych.

"Zabraknie co najmniej 20 miliardów złotych"

"Zabraknie co najmniej 20 miliardów złotych"

Źródło:
PAP

We wtorek 32-letnia Marlena Engelborn, będąca potomkinią Fredricha Engelborna, założyciela przedsiębiorstwa chemiczno-farmaceutycznego BASF, rozdała majątek odziedziczony po swojej babci. Spadek w wysokości prawie 25 milionów euro został podzielony pomiędzy kilkadziesiąt organizacji pozarządowych. 

Młoda dziedziczka fortuny rozdała prawie 25 milionów euro

Młoda dziedziczka fortuny rozdała prawie 25 milionów euro

Źródło:
PAP

300 złotych na wyprawkę szkolną w ramach programu Dobry Start otrzymają rodzice dzieci w wieku szkolnym. Aby dostać świadczenie, trzeba jednak wcześniej złożyć wniosek. - Dofinansowanie na wyprawkę przysługuje na każde uczące się w szkole dziecko w wieku od 7 do 20 lat, a jeśli ma orzeczoną niepełnosprawność to do ukończenia 24 lat - przypomniał rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski.

300 złotych na dziecko. Ważny termin

300 złotych na dziecko. Ważny termin

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 190 milionów złotych. Najwyższe wygrane, które padły w Polsce, to nagrody piątego stopnia wynoszące po prawie 19 tysięcy złotych. Najbliżej rozbicia kumulacji było we Włoszech i Holandii. Oto liczby, jakie wylosowano 18 czerwca.

Wyniki Eurojackpot z 18 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 18 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Inflacja liczona według HICP w Polsce w maju 2024 roku wyniosła 2,8 procent rok do roku - podał unijny urząd statystyczny Eurostat. Wskaźnik dla Polski jest powyżej średniej Unii Europejskiej, gdzie ceny rosły w tempie 2,7 procent rok do roku.

Inflacyjna mapa Europy. Tak wypadła Polska na tle UE

Inflacyjna mapa Europy. Tak wypadła Polska na tle UE

Źródło:
tvn24.pl, PAP

CVC Capital Partners, właściciel sieci Żabka Polska chce, by spółka jeszcze w tym roku wkroczyła na giełdę. Według agencji Bloomberg wycena firmy może sięgnąć nawet 8 miliardów dolarów.

Żabka bliżej giełdy. Padła możliwa wycena

Żabka bliżej giełdy. Padła możliwa wycena

Źródło:
PAP

Ostatnimi laty w dyskusjach o turystyce dominuje jedna kwestia - nadmiar przyjezdnych. Kolejne miasta i podróżnicze regiony prześcigają się w pomysłach na ograniczenie fali turystów. W niedawnym badaniu sprawdzono, które europejskie atrakcje są najbardziej zatłoczone. Okazało się, że najwięcej turystów oblega Wersal.

Tłok, gwar, kolejki i przepychanki. To najbardziej zatłoczona atrakcja Europy

Tłok, gwar, kolejki i przepychanki. To najbardziej zatłoczona atrakcja Europy

Źródło:
PAP

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) zdecydował o wszczęciu postępowania wyjaśniającego w sprawie akcji protestacyjnej sieci Euronet - przekazał Urząd. Dodał, nie przesądza to, czy doszło do naruszeń, a UOKiK zbada sytuację przede wszystkim pod kątem przepisów ochrony konkurencji.

Protest Euronetu. Jest decyzja w sprawie postępowania wyjaśniającego

Protest Euronetu. Jest decyzja w sprawie postępowania wyjaśniającego

Źródło:
PAP

Minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski odwołał z dniem 24 czerwca tego roku Piotra Wielowieyskiego ze składu rady nadzorczej Orlenu - podał koncern w komunikacie giełdowym. Nie podano przyczyny odwołania.

MAP odwołuje członka rady nadzorczej Orlenu

MAP odwołuje członka rady nadzorczej Orlenu

Źródło:
PAP

Rzecznik Praw Dziecka apeluje do przedsiębiorców, sieci handlowych i właścicieli sklepów o nieprzeprowadzanie akcji rabatowych za wysoką ocenę bądź czerwony pasek na świadectwie. "Oceny nie świadczą o wartości dziecka ani o jego potencjale" - pisze RPD.

Firmy kuszą uczniów rabatami za czerwony pasek. Apel Rzecznika Praw Dziecka

Firmy kuszą uczniów rabatami za czerwony pasek. Apel Rzecznika Praw Dziecka

Źródło:
tvn24.pl

PKP Cargo i Polregio podpisały list intencyjny w sprawie przejęcia do 300 pracowników. Program ma być realizowany jeszcze w czerwcu tego roku. To efekt problemów, między innymi finansowych, PKP Cargo.

Kolejowa solidarność. Polregio przejmie setki pracowników PKP Cargo

Kolejowa solidarność. Polregio przejmie setki pracowników PKP Cargo

Źródło:
PAP

Prezentacja dotycząca przyszłości Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) zostanie przedstawiona w tym lub przyszłym tygodniu - przekazał wiceszef resortu aktywów państwowych Robert Kropiwnicki. Podkreślił także, że w ciągu kilku miesięcy powstanie raport dotyczący nieprawidłowości w spółkach Skarbu Państwa.

Wiceszef MAP: w najbliższym dniach przedstawiona zostanie prezentacja na temat CPK

Wiceszef MAP: w najbliższym dniach przedstawiona zostanie prezentacja na temat CPK

Źródło:
PAP

Próba "nieudolnego zniekształcania" badania na wykrywaczu kłamstw i oskarżenie o korupcję. W tle wątek podsłuchiwania Zygmunta Solorza - to zarzuty wobec Marka Chrzanowskiego, byłego już szefa Komisji Nadzoru Finansowego - poinformowała we wtorek "Gazeta Wyborcza", która opisała, co znalazło się w akcie oskarżenia przeciwko Chrzanowskiemu. W tekście podkreślono, że "korupcyjna propozycja, która przewodniczący KNF złożył bankierowi Leszkowi Czarneckiemu, nie miała i nie ma precedensu".

"Korupcyjna propozycja, która nie miała i nie ma precedensu". Co zarzuca się byłemu szefowi KNF?

"Korupcyjna propozycja, która nie miała i nie ma precedensu". Co zarzuca się byłemu szefowi KNF?

Źródło:
PAP

Konsorcjum sojuszników NATO przyznało pierwszym firmom finansowanie w ramach funduszu innowacyjnego o wartości miliarda euro - poinformowała Agencja Reutera.

Sztuczna inteligencja na celowniku NATO. Fundusz ma objąć roboty i technologie kosmiczne

Sztuczna inteligencja na celowniku NATO. Fundusz ma objąć roboty i technologie kosmiczne

Źródło:
Reuters

Główny Inspektor Pracy przestrzega przed zalaniem polskiego rynku pracy przez umożliwienie zatrudniania imigrantów bez sprawdzania legalności ich pobytu - pisze w wtorek "Puls Biznesu". Nad takim rozwiązaniem pracuje właśnie resort rozwoju.

Zatrudnianie imigrantów bez sprawdzenia legalności ich pobytu. "Rozwiązanie nie do przyjęcia"

Zatrudnianie imigrantów bez sprawdzenia legalności ich pobytu. "Rozwiązanie nie do przyjęcia"

Źródło:
PAP

Trwają prace nad przyśpieszeniem orzekania rozwodu w Polsce. Ministerstwo Sprawiedliwości ma na stole dwie propozycje. Rozwód u notariusza albo w urzędzie stanu cywilnego - informuje "Rzeczpospolita". Eksperci są przychylni temu rozwiązaniu, ale obawiają się szybkich rozwodów na przykład po kłótni małżeńskiej.

Rozwód w błyskawicznym tempie. Nowy plan Ministerstwa Sprawiedliwości

Rozwód w błyskawicznym tempie. Nowy plan Ministerstwa Sprawiedliwości

Źródło:
"Rzeczpospolita"

Japońskie władze chcą ograniczenia napływu turystów w wielu popularnych miejscach. Na szlaku na górze Fudżi już podjęto działania. Stanęła tam obita deskami metalowa brama, wysoka na osiem metrów i szeroka na niecałe dwa - poinformowały lokalne media. Na szlak będzie mogła wejść określona liczba turystów i tylko w wyznaczonych godzinach.

Na środku popularnego szlaku stanęła brama. Ma ograniczyć liczbę turystów

Na środku popularnego szlaku stanęła brama. Ma ograniczyć liczbę turystów

Źródło:
PAP

Mieszkańcy Majorki protestują przeciwko ogromnemu napływowi turystów na wyspę. - Blokowali turystom dostępu do plaży i wznosili wrogie okrzyki wobec lokalnych władz - przekazała policja w Palma de Mallorca. W 2023 r. zamieszkana przez 900 tys. osób Majorka była jednym z głównych kierunków wybieranych przez turystów udających się do Hiszpanii.

Blokują dostęp do plaży, wznoszą wrogie okrzyki. Mieszkańcy mają dość turystów

Blokują dostęp do plaży, wznoszą wrogie okrzyki. Mieszkańcy mają dość turystów

Źródło:
PAP

Król Danii Fryderyk X zainaugurował w poniedziałek pierwszy element 18-kilometrowego tunelu kolejowo-drogowego pod cieśniną Bełt Fehmarn na Morzu Bałtyckim. Za pięć lat inwestycja ma być gotowa do użytku. Połączy duńskie miasto Roedby z Puttgarden w Niemczech.

Duński król zainaugurował pierwszy element tunelu pod Bałtykiem

Duński król zainaugurował pierwszy element tunelu pod Bałtykiem

Źródło:
PAP

Z majowego badania wynika, że pozycję lidera najniższych cen utrzymał Auchan. Średni koszt koszyka zakupowego w tej sieci wyniósł 245,40 zł - informuje ASM Sales Force Agency. Jak dodają autorzy najnowszego "Badania i Raportu Koszyk Zakupowy", już tylko w pięciu sieciach tak zwany koszyk zakupowy kosztuje mniej niż 300 złotych.

Oto najtańsze sklepy w Polsce

Oto najtańsze sklepy w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Import awokado z Meksyku do Stanów Zjednoczonych został wstrzymany - donosi meksykański dziennik "El Universal". Powodem ma być incydent dotyczący bezpieczeństwa. Dwaj amerykańscy inspektorzy mieli być przetrzymywani i pobici - przekazała gazeta.

USA bez meksykańskich awokado. To odpowiedź na niebezpieczny incydent

USA bez meksykańskich awokado. To odpowiedź na niebezpieczny incydent

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza KGHM Polska Miedź wniosła do Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia o odmowę udzielenia absolutorium za ubiegły rok pięciu byłym członkom zarządu - informuje spółka. Brak absolutorium nie wywołuje automatycznie skutków prawnych, ale może być punktem wyjścia dla wystąpienia przez spółkę z roszczeniami odszkodowawczymi.

Byłym władzom KGHM grozi brak absolutorium

Byłym władzom KGHM grozi brak absolutorium

Źródło:
PAP

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad zmianami w przepisach o ruchu drogowym. Chodzi o dodanie zapisu dotyczącego utraty prawa jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 kilometrów na godzinę poza obszarem zabudowanym. Nowe przepisy mają wejść w życie jeszcze w tym roku.

Za to wykroczenie stracisz prawo jazdy. Będą nowe przepisy

Za to wykroczenie stracisz prawo jazdy. Będą nowe przepisy

Źródło:
PAP

Większość państw członkowskich Unii Europejskiej opowiedziała się za przyjęciem kontrowersyjnego prawa o ochronie zasobów przyrody. Wdrożenie zmian bezskutecznie próbowały zablokować między innymi Węgry oraz Polska. Zdaniem krytyków nowe przepisy mogą być niekorzystne dla rolników.

Nowe unijne przepisy o ochronie przyrody. Polska wśród krajów, które były przeciw

Nowe unijne przepisy o ochronie przyrody. Polska wśród krajów, które były przeciw

Źródło:
PAP

Długo wyczekiwany okres wakacji jawi się już na horyzoncie. Na tegoroczny sezon wakacyjny blisko 41 procent osób ze wszystkich planujących swój wyjazd z biurem podróży już wykupiło wycieczkę - wynika z badania przeprowadzonego przez Wakacje.pl. Najwięcej osób pojedzie do Turcji. Co ciekawe, w tym roku Chorwacja opuściła ranking dziesięciu najchętniej wybieranych kierunków.

Wakacyjne plany Polaków. Tegoroczne lato znów będzie należało do jednego kierunku

Wakacyjne plany Polaków. Tegoroczne lato znów będzie należało do jednego kierunku

Źródło:
tvn24.pl

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich zapytało Ministerstwo Infrastruktury o możliwość zmiany Prawa o ruchu drogowym, a konkretnie o uchylenie przepisu umożliwiającego parkowanie na chodnikach. To reakcja na postulat ruchu społecznego "Miejska Agenda Parkingowa".

Zakaz parkowania na chodnikach? Rzecznik Praw Obywatelskich prosi o wyjaśnienia

Zakaz parkowania na chodnikach? Rzecznik Praw Obywatelskich prosi o wyjaśnienia

Źródło:
tvn24.pl

Inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, w maju 2024 roku wyniosła 3,8 procent procent rok do roku - poinformował Narodowy Bank Polski (NBP). W kwietniu ten wskaźnik wynosił 4,1 procent.

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Chińskie ministerstwo handlu poinformowało w poniedziałek, że wszczęło dochodzenie antydumpingowe w sprawie importu wieprzowiny i produktów wieprzowych z Unii Europejskiej. UE oświadczyła w odpowiedzi, że "nie jest zaniepokojona" działaniami Pekinu.

Chiny odpowiadają na unijne cła na elektryki. Na celowniku europejskie mięso

Chiny odpowiadają na unijne cła na elektryki. Na celowniku europejskie mięso

Źródło:
PAP

Przejęcie wyłącznej kontroli w VeloBanku przez fundusze zarządzane przez Cerberus Capital Management zostało zaakceptowane przez Komisję Europejską - podano na stronie KE. Fundusz zaoferował łączną kwotę inwestycji w wysokości ponad miliarda złotych. VeloBank powstał w wyniku przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku.

Przejęcie VeloBanku ze zgodą Komisji Europejskiej

Przejęcie VeloBanku ze zgodą Komisji Europejskiej

Źródło:
PAP