W sieci był "ministrem zdrowia" i "prezydentem Lublina". Organizował "zbiórkę dla szpitali"

TVN24 | Białystok

Autor:
bż/gp
Źródło:
TVN24 Łódź/PAP
Podejrzanemu grozi do 8 lat więzieniaTVN24 Łódź
wideo 2/5
lublin

Próbował wykorzystać dramatyczną sytuację służby zdrowia i przekuć to na swój zysk. 25-latek z Włodawy (woj. lubelskie) usłyszał zarzuty oszustwa. Mężczyzna - jak informuje policja - prowadził fałszywą zbiórkę na szpitale. Teraz grozi mu do ośmiu lat więzienia.

Swoją operację rozpoczął od założenia fałszywych profili w mediach społecznościowych. Już pod koniec stycznia podawał się za ministra zdrowia.

- 30 stycznia ogłosił zbiórkę pieniędzy na rzecz szpitala - informuje komisarz Andrzej Fijołek z lubelskiej komendy.

Potem 25-latek miał też założyć fałszywy profil prezydenta Lublina. 

- Oszusta ustalili i zatrzymali policjanci z KWP w Lublinie wspólnie z kolegami z Włodawy, bo jak się okazało 25-latek jest mieszkańcem tej miejscowości - dodaje kom. Fijołek.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE>>

Zarzuty

W mieszkaniu mężczyzny policjanci zabezpieczyli telefon komórkowy, który - jak komunikują funkcjonariusze - posłużył do tworzenia fikcyjnych profili i zbiórki.

- W czwartek mężczyzna został doprowadzony do Prokuratury Okręgowej w Lublinie, która prowadzi śledztwo - mówi Andrzej Fijołek.

25-latek przyznał się do zarzutów oszustwa, za które grozi mu teraz do ośmiu lat więzienia. 

Mężczyzna zdołał zebrać niewielką kwotę. Jak przypuszczają policjanci, prawdopodobnie zbiórka ogłoszona w internecie przez rzekomego ministra zdrowia była dla internautów niezbyt wiarygodna. Natomiast prezydent Lublina Krzysztof Żuk zawiadomił organy ścigania o fałszywym koncie i oszustwie, poinformował też internautów, że nie prowadzi żadnej zbiórki na szpitale.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT TVN24.PL

Mężczyzna został zatrzymany we Włodawie

Autor:bż/gp

Źródło: TVN24 Łódź/PAP

Źródło zdjęcia głównego: Policja w Lublinie