"Miejsce pochówku elit Rzeczpospolitej szlacheckiej". Ratują XVI-wieczne katakumby

Źródło:
tvn24.pl. Politechnika Białostocka
Supraśl. Dzieje katakumb sięgają XVI wieku. W 2013 roku zabytek został odgruzowany (materiał z 18.02.2022)
Supraśl. Dzieje katakumb sięgają XVI wieku. W 2013 roku zabytek został odgruzowany (materiał z 18.02.2022)Maciej Karczewski
wideo 2/7
Supraśl. Dzieje katakumb sięgają XVI wieku. W 2013 roku zabytek został odgruzowanyMaciej Karczewski

Trzy białostockie uczelnie i jedna warszawska podjęły współpracę z monasterem w Supraślu (Podlaskie) w celu ratowania XVI-wiecznych katakumb, w których spoczywają przedstawiciele tak znanych rodów, jak Chodkiewiczowie, Tyszkiewiczowie czy Wiśniowieccy. Zabytek miałby być zachowany w formie tak zwanej trwałej ruiny. 

W połowie lutego na Politechnice Białostockiej doszło do spotkania kilkunastoosobowej grupy naukowców z dr. hab. Andrzejem Borkowskim, biskupem supraskim i archimandrytą Monasteru Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy w Supraślu. To pokłosie, zadeklarowanej jeszcze w grudniu, chęci współpracy czterech uczelni (Politechniki Białostockiej, Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Uniwersytetu w Białymstoku oraz Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie) w celu ochrony - zlokalizowanych na terenie monasteru - zabytkowych katakumb.

- To miejsce pochówku elity Rzeczpospolitej szlacheckiej – mówił podczas spotkania dr hab. Maciej Karczewski, prof. UwB z Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku.

Katakumby były w 2013 roku odgruzowywane Maciej Karczewski

Nazwiska, które znamy z lekcji historii

Leżały tu i leżą szczątki tak wybitnych postaci jak: matki Aleksandra Chodkiewicza, samego Aleksandra Chodkiewicza, innych przedstawicieli tego rodu, ale też Czartoryskich, Sanguszków, Sapiehów, Tyszkiewiczów czy Wiśniowieckich.

- To są nazwiska, które znamy wszyscy ze szkoły podstawowej i średniej z lekcji historii. Szczątki tych osób były tu grzebane obok mnichów z klasztoru – zaznaczył.

Biskup supraski: będziemy wspólnie przygotować się do większego grantu

Jak natomiast stwierdził, wspomniany wyżej, biskup supraski dr hab. Andrzej Borkowski, katakumby są obiektem, który w pewnym sensie nie ma sobie równych w skali całego kraju. Stąd też monasterowi bardzo zależy na ich uratowaniu. Co nie może się udać bez udziału – jak dodał - renomowanej klasy naukowców i specjalistów z białostockich uczelni.

Tak wyglądały w 2005 roku Maciej Karczewski

- Wspólnie będziemy w stanie przygotować się do jakiegoś większego grantu, który pozwoli nam na zabezpieczenie struktury archeologicznej, którą mamy niedaleko Białegostoku i która będzie mogła stać się wizytówką Podlasia – podkreślał.

Ratowanie katakumb będzie poprzedzone bardzo szerokimi badaniami

Natomiast rektor Politechniki Białostockiej prof. PB, dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk stwierdziła, że ratowanie katakumb będzie poprzedzone bardzo szerokimi badaniami, w których wykorzystany zostanie potencjał wszystkich uczelni, co powinno dać efekt synergii.

- Dzięki temu dowiemy się sporo o historii i o zmianach, które zaszły w tym obiekcie, ale też poznamy własny potencjał i rozwiniemy się naukowo – zaznaczyła.

Na Politechnice Białostockiej odbyło się spotkanie grupy naukowców z biskupem supraskim
Politechnika Białostocka

Celem projektu jest przed wszystkim konserwacja zachowawcza reliktów katakumb, tak aby przetrwały one w formie tzw. trwałej ruiny. Czyli w obecnym stanie, przy założeniu że mury zostaną zabezpieczone w taki sposób, aby były one odporne na działanie czynników niszczących. Kolejnym etapem ma być m.in. stworzenie projektu udostępnienia reliktów katakumb dla zwiedzających. Najpewniej, w formie stworzenia przeszkleń.

Powstały w pierwszej połowie XVI wieku

Dzieje supraskich katakumb sięgają XVI wieku, a konkretnie między 1532 a 1557 rokiem. Historycy przyjmują, że to właśnie w tym okresie (dokładna data nie jest znana), na południe od najbliższych zabudowań monasteru, wzniesiono cerkiew Zmartwychwstania Chrystusa, która była tzw. świątynią katakumbową. Wymurowano pod nią obszerne katakumby, w których mieszczą się 132 nisze grzebalne.

Są tu 132 nisze grzebalne Maciej Karczewski

"Tradycja budowania osobnych świątyń, w podziemiach których chowano zmarłych, jest charakterystyczna dla chrześcijaństwa wschodniego" – czytamy na stronie supraskiego monasteru.

OGLĄDAJ TELEWIZJĘ NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Co nie zmienia faktu, że zmarłych chowano też w kryptach (wzniesionej w latach 1503-1511, a odbudowanej w latach 1984-2021, po wysadzeniu przez wycofujących się Niemców w 1944 roku) cerkwi Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, czyli najważniejszego obiektu sakralnego klasztoru.

Katakumby zostały przykryte, a teren ogrodzonyMaciej Karczewski

- Cerkiew katakumbowa stała do lat 70. XIX wieku. Rozebrano ją ze względu na zły stan techniczny i nigdy nie odbudowano. Katakumb używano natomiast dalej – do okresu I wojny światowej - mówi, cytowany na wstępie, prof. UwB Maciej Karczewski.

Dziewięć lat temu katakumby zostały odgruzowane

W 2014 roku nad ruinami katakumb zostało zbudowane zadaszenie. Teren został też ogrodzony. Nastąpiło to po tym, jak w 2013 roku - z inicjatywy klasztoru - podjęto tytaniczną pracę odgruzowania katakumb.

Czytaj też: "Zwiedzający będę mieli wrażenia, jakby startował". Odnowią odrzutowiec z przełomu lat 50. i 60.

- Jego ekscelencja biskup sam osobiście pracował fizycznie w trakcie tego odgruzowania. Byłem pod wielkim wrażeniem. To były prace społeczne - wspomina Maciej Karczewski, który prowadził nadzór archeologiczny nad tymi pracami.

Dodaje, że w przestrzeniach w obrębie katakumb znajdowano też niestety śmieci. Takie jak rama łóżka czy stara miednica. – Choć z drugiej strony leżała tam też kapitalna plakietka "Dar archimandryty Mikołaja Dałmatowa" z 1885 roku. Być może była to obwoluta okładka księgi liturgicznej? To tylko jest moja intuicja – zaznacza prof. Karczewski.

Katakumby leżą na terenie Prawosławnego Monasteru Zwiastowania Przenajświętszej Bogarodzicy w Supraślu

Autorka/Autor:tm/gp

Źródło: tvn24.pl. Politechnika Białostocka

Źródło zdjęcia głównego: Maciej Karczewski

Pozostałe wiadomości

Jedna z osób będących na pokładzie samolotu azerskich linii lotniczych zarejestrowała ostatnie chwile przed rozbiciem się maszyny w środę w Kazachstanie. Na nagraniu widać między innymi pasażerów w maskach tlenowych. W katastrofie zginęło kilkadziesiąt osób, a pozostali z obrażeniami trafili do szpitala.

Nagrał ostatnie chwile przed tragedią

Nagrał ostatnie chwile przed tragedią

Źródło:
Reuters, PAP

Boże Narodzenie powinno być czasem pokoju, jednak Ukraina została brutalnie zaatakowana - ocenił przyszły wysłannik do spraw Ukrainy i Rosji w administracji Donalda Trumpa generał Keith Kellogg. "Stany Zjednoczone są bardziej niż kiedykolwiek zdeterminowane, aby zaprowadzić pokój w regionie" - dodał.

Rosjanie uderzyli w Boże Narodzenie. Człowiek Trumpa: jesteśmy zdeterminowani bardziej niż kiedykolwiek

Rosjanie uderzyli w Boże Narodzenie. Człowiek Trumpa: jesteśmy zdeterminowani bardziej niż kiedykolwiek

Źródło:
PAP

Samolot pasażerski rozbił się w środę w pobliżu miasta Aktau w Kazachstanie. Wicepremier kraju poinformował, że zginęło 38 osób, jest też wielu rannych. Wstępne ustalenia wskazują, że przyczyną było zderzenie ze stadem ptaków i utrata sterowności.

Katastrofa samolotu pasażerskiego. Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych

Katastrofa samolotu pasażerskiego. Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Trudne warunki na drogach w wielu miejscach Polski. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gęstymi mgłami oraz marznącymi opadami, które mogą powodować gołoledź. Niebezpiecznie będzie do godzin porannych w czwartek.

Ostrzeżenia w kilkunastu województwach

Ostrzeżenia w kilkunastu województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Wszyscy przechodzimy przez jakąś formę cierpienia na jakimś etapie naszego życia - mówił Karol III w świątecznym orędziu. W przemówieniu król Wielkiej Brytanii podziękował lekarzom i pielęgniarkom, którzy w tym roku leczyli jego oraz rodzinę królewską, nadając wypowiedzi osobisty charakter. Monarcha oraz jego synowa, księżna Kate, przechodzili terapię przeciwnowotworową.

Osobisty ton królewskiego przesłania świątecznego

Osobisty ton królewskiego przesłania świątecznego

Źródło:
PAP, Reuters

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zniszczyła skład amunicji na poligonie Kadamowskim w obwodzie rostowskim. Do tego celu użyła dronów dalekiego zasięgu. Poligon ten jest jednym z największych w Rosji, a skład służył do zaopatrywania rosyjskich wojsk na froncie donieckim. Informację przekazała w środę agencja Interfax-Ukraina, powołując się na źródło w SBU.

"Piekielny" nalot na tyłach Rosjan 

"Piekielny" nalot na tyłach Rosjan 

Źródło:
PAP

77-letni kierowca samochodu osobowego wjechał w grupę pieszych w Myśligoszczy (Pomorskie). Poszkodowane zostały trzy osoby, w tym dwoje dzieci. - Ze wstępnych ustaleń wynika, że najprawdopodobniej nie dostosował prędkości do warunków jazdy i na łuku drogi zjechał na przeciwległy pas ruchu, a następnie wjechał na chodnik - przekazała rzeczniczka człuchowskiej policji mł. asp. Agnieszka Prorok. Kierowca był trzeźwy.

Kierowca wjechał w pieszych. Poszkodowane trzy osoby, w tym dzieci

Kierowca wjechał w pieszych. Poszkodowane trzy osoby, w tym dzieci

Źródło:
PAP

Jaki będzie świat po objęciu urzędu w USA przez Donalda Trumpa? O tym rozmawiali dziennikarze "Faktów" TVN. Marcin Wrona zauważył, że "są osoby, które, gdy tylko wejdą do jakiegoś pomieszczenia, natychmiast zużywają cały tlen". - To robi Donald Trump - ocenił gość "Faktów po Faktach". Wskazywał, że choć republikanin jeszcze nie został zaprzysiężony, tak naprawdę już rządzi. Maciej Woroch powiedział, że Trump będzie chciał zakończyć konflikt na Bliskim Wschodzie, ale "on lubi zakańczać słowami bardzo wiele rzeczy". Andrzej Zaucha mówił zaś, że nowy przywódca będzie mógł łatwo "wywrzeć presję na Zełenskiego" w kontekście losów wojny w Ukrainie.

Świat w erze Trumpa. "Tak naprawdę to on już rządzi"

Świat w erze Trumpa. "Tak naprawdę to on już rządzi"

Źródło:
TVN24

Na malezyjskiej wyspie Borneo naukowcy odkryli nowy gatunek rośliny zwanej dzbanecznikiem. Ma ona liście pokryte włoskami przypominającymi futro orangutana. Znaleziono tylko 39 okazów.

Ta roślina jest jak orangutan

Ta roślina jest jak orangutan

Źródło:
PAP

Orka, która kilka lat temu przez 17 dni w akcie żałoby pływała ze swoim zmarłym cielęciem, znów urodziła. Naukowcy przekazali tę wiadomość tuż przed świętami, mają jednak obawy dotyczące zdrowia młodego osobnika.

Przez 17 dni pływała z martwym młodym. Teraz ma nowe dziecko

Przez 17 dni pływała z martwym młodym. Teraz ma nowe dziecko

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl

Śnieżyce od początku tygodnia paraliżują ruch na drogach Islandii. Najtrudniejsza sytuacja w święta panuje na zachodzie kraju. Drogi do Reykjaviku są zamknięte. Relację z tamtych regionów otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Na drogach jest bardzo dużo śniegu i wieje silny wiatr"

"Na drogach jest bardzo dużo śniegu i wieje silny wiatr"

Źródło:
ruv.is, en.vedur.is, Kontakt24
Kompania braci

Kompania braci

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Nocą na dużym obszarze kraju będzie mroźno. Temperatura obniży się do -5 stopni na Podkarpaciu. Drugi dzień świąt Bożego Narodzenia zapowiada się przeważnie pochmurno, a termometry wskażą dodatnie wartości.

W nocy pięć stopni mrozu

W nocy pięć stopni mrozu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Miliony pacjentów przyjmują na stałe leki, których odstawienie może grozić nawet śmiercią. Ministerstwo Zdrowia ma listę leków krytycznych i chce, by jak najwięcej z nich produkowano w Polsce. Polpharma otworzyła już w Starogardzie Gdańskim zakład produkcji wysoce aktywnych substancji czynnych, a Adamed w Pabianicach uruchomił nowe laboratoria.

Rząd chce, żeby tzw. leki krytyczne były produkowane w Polsce. Dla wielu pacjentów to kwestia życia i śmierci

Rząd chce, żeby tzw. leki krytyczne były produkowane w Polsce. Dla wielu pacjentów to kwestia życia i śmierci

Źródło:
Fakty TVN
"Nawrocki ma problem, który nazwałbym kulinarnym"

"Nawrocki ma problem, który nazwałbym kulinarnym"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Tylko jedna firma zgłosiła się do przetargu ogłoszonego przez Koleje Mazowieckie na zakup nowych pociągów z silnikami spalinowymi. Zaproponowana cena jest o kilkadziesiąt milionów złotych wyższa niż kosztorys kolejarzy. Z powodu braku szynobusów pasażerowie muszą korzystać z komunikacji zastępczej, co na niektórych odcinkach oznacza podróż trwającą nawet godzinę dłużej.

Z powodu wypadków brakuje pociągów spalinowych. Cena nowych przekracza budżet

Z powodu wypadków brakuje pociągów spalinowych. Cena nowych przekracza budżet

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poważny wypadek, kierowca nie reaguje - takie zgłoszenie postawiło na nogi wszystkie służby w Staszowie (Świętokrzyskie). Kiedy jednak policjanci dotarli na miejsce zastali pustą drogę. Okazało się, że zgłoszenie wysłał automatycznie upadający na jezdnię telefon.

Telefon po upadku z dachu auta zaalarmował służby o wypadku

Telefon po upadku z dachu auta zaalarmował służby o wypadku

Źródło:
tvn24.pl

Czternaście osób, w wieku od trzech do 78 lat, po kolacji wigilijnej trafiło do szpitali. Mieli zawroty głowy i zaburzenia równowagi, niektórzy wymiotowali. Okazało się, że wszyscy mieli, jak podaje policja, w organizmach ślady marihuany.

14 osób, w tym dzieci, po kolacji wigilijnej trafiło do szpitali. "Ślady marihuany w organizmach"

14 osób, w tym dzieci, po kolacji wigilijnej trafiło do szpitali. "Ślady marihuany w organizmach"

Źródło:
tvn24.pl/Onet

Czy to same pszczoły "zbudowały własną architekturę" z plastra miodu, która przypomina kształtem serce? Tak przekonują internauci, komentując popularne w sieci zdjęcie. Ono jest prawdziwe, ale towarzysząca mu historia niezupełnie.

Pszczoły same tak zrobiły? "To coś, w co wszyscy chcemy wierzyć"

Pszczoły same tak zrobiły? "To coś, w co wszyscy chcemy wierzyć"

Źródło:
Konkret24

W środę z Bałtyku w miejscowości Jantar Leśniczówka wyciągnięto mężczyznę. Mimo reanimacji, nie udało się go uratować.

Tragedia nad Bałtykiem, nie żyje mężczyzna

Tragedia nad Bałtykiem, nie żyje mężczyzna

Źródło:
tvn24.pl

W domu jednorodzinnym w Kutnie doszło do zatrucia tlenkiem węgla. W budynku przebywała pięcioosobowa rodzina. Zmarło dwóch chłopców w wieku 9 i 12 lat. Na miejsce przyleciały trzy śmigłowce LPR, które zabrały pozostałych poszkodowanych - dwoje dorosłych oraz niemowlę - do szpitala. Według wstępnych ustaleń przyczyną pojawienia się czadu mógł być niewłaściwie działający piec gazowy lub system odprowadzający spaliny.

Dwoje dzieci zmarło po zatruciu czadem. Wstępne ustalenia dotyczące przyczyn tragedii

Dwoje dzieci zmarło po zatruciu czadem. Wstępne ustalenia dotyczące przyczyn tragedii

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Czworo podróżnych przyleciało z różnych kierunków: Niemiec, Włoch, Grecji oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Na lotnisku w Katowicach-Pyrzowicach wszyscy zostali zatrzymani. 

Przylecieli na święta, trafili do aresztu

Przylecieli na święta, trafili do aresztu

Źródło:
tvn24.pl
Rodzinny obiad to koszmar. Mlaskanie, siorbanie, przełykanie… każdy dźwięk ich boli

Rodzinny obiad to koszmar. Mlaskanie, siorbanie, przełykanie… każdy dźwięk ich boli

Źródło:
tvn24.pl
Premium

We wtorkowym losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. W efekcie kumulacja wzrosła do czternastu milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 24 grudnia.

Ogromna kumulacja w Lotto

Ogromna kumulacja w Lotto

Źródło:
PAP
Ponad 3 mln zł dotacji Ministerstwa Sportu, które "mogły mieć związek" z kampanią Kamila Bortniczuka. Ujawniamy dokumenty

Ponad 3 mln zł dotacji Ministerstwa Sportu, które "mogły mieć związek" z kampanią Kamila Bortniczuka. Ujawniamy dokumenty

Źródło:
tvn24.pl
Premium