TVN24 | Białystok

"Zwiedzający będę mieli wrażenia, jakby startował". Odnowią odrzutowiec z przełomu lat 50. i 60.

TVN24 | Białystok

Autor:
tm/gp
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Białystok. Specjaliści i studenci z Politechniki Białostockiej odnowią odrzutowiec myśliwski Lim-5 (materiał z 15.02.2022)
Białystok. Specjaliści i studenci z Politechniki Białostockiej odnowią odrzutowiec myśliwski Lim-5 (materiał z 15.02.2022)Politechnika Białostocka
wideo 2/5
Politechnika Białostocka

Odrzutowiec myśliwski Lim-5 jest w zbiorach Muzeum Wojska w Białymstoku od końca lat 70. ubiegłego wieku. Wkrótce odnowią go specjaliści i studenci z Politechniki Białostockiej, z którą muzeum podpisało umowę. Zabytek trafi do, tworzonego właśnie, parku militarnego. 

- To jednosilnikowy polski samolot myśliwski na licencji MIG 15. Ma długość około 10 metrów, a rozpiętość skrzydeł - 11 metrów. Waży około 4,8 tysiąca kilogramów – mówił we wtorek (15 lutego) dr hab. inż. prof. PB Jarosław Szusta, prorektor Politechniki Białostockiej ds. studenckich.

Chodzi o odrzutowiec myśliwski Lim-5 z przełomu lat 50. i 60. ubiegłego wieku, który ma być w najbliższym czasie odnowiony przez specjalistów i studentów z PB. To jeden z elementów umowy o współpracy, którą we wtorek zawarły uczelnia i muzeum.

Odrzutowiec stoi obecnie na terenie Straży Granicznej Paweł Jankowski/Politechnika Białostocka

Dyrektor muzeum: pól współpracy jest bardzo dużo

Choć obie placówki współpracują od lat, postanowiły podnieść rangę wspólnych działań właśnie w postaci podpisania formalnej umowy. – Mam nadzieję, że muzeum będzie brać udział w kształceniu studentów i będzie źródłem inspiracji do realizacji prac dyplomowych, badawczych – stwierdził dr hab. inż. prof. PB Mirosław Świercz, prorektor ds. rozwoju PB.

Dyrektor Muzeum Wojska Robert Sadowski wskazał, że "pól" współpracy z PB jest bardzo dużo. Przypomniał, że w ramach - prowadzonych już wcześniej - wspólnych działań, muzeum zdobywało nagrody. Dodał, że liczy m.in. na wspólne działania z wydziałem mechanicznym PB przy ratowaniu zabytków techniki i wojskowości.

Maszyna zostanie rozmontowana i przewieziona na wydział mechaniczny

Jednym z takich zabytków jest wspomniany myśliwiec Lim-5.

LIM 5 jest w zasobach Muzeum Wojska od końca lat 70. Paweł Jankowski/Politechnika Białostocka

- W ramach działań podjętych przez wydział mechaniczny planujemy tę maszynę rozmontować – wyjaśniał, cytowany na wstępie, Jarosław Szusta. - Zostanie przewieziona na wydział mechaniczny, gdzie poddamy ją gruntownej renowacji powłoki lakierniczej. Powłoki samolotu wzmocnimy od wewnątrz, a jednocześnie zdemontujemy silnik, który postaramy się wyeksponować na oddzielnym standzie.

OGLĄDAJ TELEWIZJĘ NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Maszyna trafi do parku militarnego Paweł Jankowski/Politechnika Białostocka

Artefakt stoi obecnie na terenie Straży Granicznej. Docelowo ma trafić do – tworzonego przez Muzeum Wojska - parku militarnego, który jeszcze przed wakacjami ma być otwarty w dawnych magazynach wojskowych przy ulicy Węglowej. Na około pięciuset metrach kwadratowych prezentowanych ma być około 30 zabytkowych obiektów.

Artefakt ma być zawieszony na wysokości około czterech metrów nad ziemią

Zaangażowani w projekt pracownicy wydziału architektury oraz naukowcy z wydziału budownictwa i nauk o środowisku PB opracowują projekt posadowienia konstrukcji Lima-5, tak aby artefakt można było zawiesić na wysokości około czterech metrów nad ziemią.

Czytaj też: "Zaatakowały" figury żołnierzy przed muzeum. Przeprosiły, będą wolontariuszkami

- Żeby zwiedzający Park Militarny przy Węglowej mieli wrażenie, iż samolot startuje. To będzie nie lada wyzwanie inżynieryjno-techniczne, by nie uszkodzić dość cennego obiektu muzealnego - stwierdził prof. Szusta.

Pracownicy politechniki szacują, że prace nad odnowieniem myśliwca będą trwały około czterech tygodni.

Władze politechniki i muzeum postanowiły sformalizować swoją współpracę Gabriela Kościuk/Politechnika Białostocka
Myśliwiec trafi docelowo do parku militarnego przy ulicy Węglowej w Białymstoku

Autor:tm/gp

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Jankowski/Politechnika Białostocka

Pozostałe wiadomości