Na terenie budowy węzła drogowego Ełk Południe-Wysokie (województwo warmińsko-mazurskie) zakończyły się prace archeologiczne w miejscu, gdzie przed wiekami znajdował się cmentarz. Oprócz licznych szkieletów i kości odkryto wiele artefaktów z przeszłości, między innymi spinki, obrączki i guziki. Największe emocje - nie tylko archeologów - budzi jednak bursztynowy naszyjnik.
Prace archeologiczne prowadzone były na terenie, leżącego w miejscowości Przykopka, cmentarza z XVIII i XIX wieku. Z tego też okresu pochodzą wydobyte z ziemi monety.
- Wyjątkowym odkryciem okazał się bursztynowy naszyjnik złożony z 35 korali i zawieszki w kształcie serca - mówi rzecznik olsztyńskiej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Karol Głębocki.
Nekropolia większa niż przypuszczano
Z ziemi wydobyto też elementy stroju i biżuterię - szpilki, guziki, zawieszki, spinki, obrączki, koraliki i ozdoby głowy z brązowymi aplikacjami - oraz przedmioty codziennego użytku i fragmenty naczyń ceramicznych.
Jako że prace prowadzone były na dawnym cmentarzu, w ich trakcie odnaleziono liczne szkielety oraz fragmenty kości. Dzięki pracom archeologicznym wyszło też na jaw, że nekropolia - znana dotąd z informacji archiwalnych - jest znacznie większa niż sądzono. Wykopaliska prowadzono na obszarze o powierzchni ponad 60 arów.
Znaleziska w konserwacji
- Przedmioty zabytkowe są obecnie poddawane konserwacji, natomiast szczątki ludzkie przekazano do analizy antropologicznej – podkreśla Karol Głębocki.
Dodaje, że droga Ełk Południe-Wysokie ma być budowana do końca 2022 roku. - Koszt prac budowlanych to 686 milionów złotych, a całości projektu ponad 780 milionów złotych. Obecnie inwestycja jest gotowa w około 34 procentach - informuje rzecznik olsztyńskiego oddziału GDDKiA.
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: GDDKiA Olsztyn