Dentysta skazany za zgwałcenie pacjentki

Autor:
tm/
tam
Źródło:
PAP
Wyrok wydał Sąd Okręgowy w Lublinie
Wyrok wydał Sąd Okręgowy w Lublinie Google Earth
wideo 2/3
Lublin

Dentysta był oskarżony o to, że jedną pacjentkę zgwałcił, a dwie doprowadził do "poddania się innej czynności seksualnej". Sąd Okręgowy w Lublinie podtrzymał wyrok pierwszej instancji i skazał mężczyznę na dwa lata i 10 miesięcy pozbawienia wolności. Skrócił mu okres zakazu wykonywania zawodu, ale podwyższył wysokość zadośćuczynienia wobec jednej z pokrzywdzonych. 

W środę (29 marca) Sąd Okręgowy w Lublinie podtrzymał wymiar kary orzeczonej w pierwszej instancji.

Zmienił wyrok w części dotyczącej m.in. nałożonego na Grzegorza T. zakazu wykonywania zawodu lekarza dentysty, skracając okres jego obowiązywania z sześciu do trzech lat. Podwyższył także orzeczone zadośćuczynienie wobec jednej z pokrzywdzonych kobiet do 25 tysięcy złotych.

- W pozostałej części zaskarżony wyrok utrzymuje w mocy - powiedział sędzia. Ze względu na dobro pokrzywdzonych proces toczył się za zamkniętymi drzwiami. Uzasadnienie wyroku również było niejawne.

Wyrok jest prawomocny.

Pełnomocnik jednej z pokrzywdzonych adwokat Rafał Ilnicki powiedział dziennikarzom po wyjściu z sali rozpraw, że decyzję o ewentualnej kasacji podejmie jego mocodawczyni, natomiast - jak wskazał - możliwości zaskarżenia rozstrzygnięcia są ograniczone.

Grzegorz T. przyjmował w jednym z gabinetów stomatologicznych w Lublinie (zdjęcie ilustracyjne)Shutterstock

- Rozstrzygnięcie, które zapadło, w mojej prywatnej opinii jest błędne, dlatego że nie uwzględnia apelacji w całości, jedynie częściowo, ale z wyrokiem prawomocnym uważam, że się nie dyskutuje - stwierdził mecenas.

Z kolei obrońca oskarżonego adwokat Łukasz Lewandowski powiedział mediom, że jego klient będzie szanował ten wyrok, jednak rozważy możliwość skorzystania z dalszej drogi odwoławczej.

- Przypuszczam, że jest to prawdopodobne - powiedział.

Miał doprowadzić do obcowania płciowego poprzez seks oralny

Prokuratura oskarżyła stomatologa o gwałt na jednej z pacjentek, do którego miało dość w sierpniu 2021 roku w Lublinie. Według ustaleń śledczych, dentysta miał doprowadzić kobietę do obcowania płciowego poprzez seks oralny. Mężczyzna był oskarżony także o doprowadzenie dwóch innych pacjentek do "poddania się innej czynności seksualnej" w lipcu 2021 i lutym 2020 roku.

Czytaj też: 36-latek jest podejrzany o zgwałcenie młodej kobiety, która odpowiedziała na jego ogłoszenie o pracy

Z aktu oskarżenia wynika, że lekarz między innymi "ocierał się kroczem" o pokrzywdzone oraz "zbliżał krocze do ich twarzy". Według śledczych, lekarz działał w celu pobudzenia i zaspokojenia popędu seksualnego, podstępem, wykorzystując zaskoczenie pacjentek sytuacją związaną z wykonywaniem czynności leczenia stomatologicznego. Oskarżony, w trakcie śledztwa, nie przyznał się do zarzucanych czynów.

Zadośćuczynienie i zakaz zbliżania się

W pierwszej instancji proces toczył się przed Sądem Rejonowym Lublin-Zachód od maja do października 2022 roku i zakończył się skazaniem wówczas 52-letniego dentysty na dwa lata i 10 miesięcy pozbawienia wolności. Sąd zakazał mu ponadto wykonywania zawodu na sześć lat, nakazał zapłatę w sumie 22 tysięcy złotych zadośćuczynienia trzem pokrzywdzonym pacjentkom i zakazał zbliżania się do nich.

Na poczet kary zaliczył Grzegorzowi T. blisko półroczny pobyt w areszcie tymczasowym.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tm/ tam

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości