TVN24 | Białystok

Rozbił się mały samolot, zginęły dwie osoby. "To pilot i pasażerka"

TVN24 | Białystok

Aktualizacja:
Autor:
mp/gp
Źródło:
PAP/TVN24
Mały samolot rozbił się w pobliżu miejscowości KikityGogle Earth
wideo 2/5
Gogle EarthMały samolot rozbił się w pobliżu miejscowości Kikity

Do katastrofy lekkiego samolotu doszło w pobliżu miejscowości Kikity nad Jeziorem Luterskim (województwo warmińsko-mazurskie). - Samolot spadł z wysokości, co spowodowało jego całkowite zniszczenie. Zginęły dwie osoby - podała straż pożarna.

Jak przekazał oficer operacyjny stanowiska kierowania komendanta wojewódzkiego PSP w Olsztynie, do wypadku doszło około godziny 21.30 w sobotę, natomiast po 23 odnaleziono w lesie wrak maszyny. - Mamy dwie ofiary śmiertelne - podał.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

W pobliżu miejscowości Kikity rozbił się mały samolotGoogle Maps

"Lokalizacja zdarzenia była utrudniona"

Dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 3 w Biskupcu kpt. Adam Rybicki przekazał, że w nocy z soboty na niedzielę, służby otrzymały informację, z której wynikało, że w miejscowości Kikity samolot spadł do lasu. - Lokalizacja zdarzenia była utrudniona ze względu na porę nocną oraz rozbieżne wskazania osób zgłaszających. W trakcie przeszukiwania części lasu między miejscowościami Kikity oraz Żardeniki, ratownicy straży pożarnej znaleźli miejsce zdarzenia - poinformował Rybicki.

- Doszło do upadku z wysokości samolotu dwuosobowego, co spowodowało jego całkowite zniszczenie. Wskutek zdarzenia zginęły dwie osoby podróżujące samolotem - przekazał Rybicki.

W działaniach udział brały cztery zastępy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie oraz cztery zastępy Ochotniczych Straży Pożarnych. Na miejscu zdarzenia pracowali również policjanci, przedstawiciele Nadleśnictwa Wipsowo oraz prokurator - zaznaczył kapitan.

Tragiczny wypadek awionetkiKMP Olsztyn

Zginęli pilot i pasażerka

Osobami, które zginęły w sobotę wieczorem w wypadku samolotu, są 73-letni pilot z Wielkopolski i 39-letnia pasażerka z Mazowsza - podała w niedzielę policja.

Rafał Prokopczyk z olsztyńskiej policji powiedział, że samolot typu Bristell spadł na kompleks leśny i według świadków po uderzeniu w ziemię stanął w płomieniach. Obie podróżujące nim osoby poniosły śmierć na miejscu.

Zdaniem Prokopczyka samolot prawdopodobnie zbliżał się do lądowania. W Kikitach znajduje się niewielkie lądowisko z trawiastym pasem.

Wyjaśnieniem przyczyn i okoliczności zdarzenia zajmuje się Prokuratura Rejonowa z Biskupca i Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych.

Pod koniec lipca ultralekki samolot rozbił się o dach domu wielorodzinnego w Wesel w Nadrenii Północnej-Westfalii:

Autor:mp/gp

Źródło: PAP/TVN24