W zagajniku leżały dwa martwe wilki. Sprawę bada policja

Autor:
tm/
tam
Źródło:
PAP
Gmina Dubicze Cerkiewne
Gmina Dubicze CerkiewneGoogle Earth
wideo 2/4
Google Earth Wilki znaleziono na terenie gminy Dubicze Cerkiewne

Dwa martwe wilki leżały w odległości kilku metrów od siebie. Zostały znalezione w leśnym zagajniku w rejonie wsi Jagodniki w gminie Dubicze Cerkiewne (woj. podlaskie). Wstępne oględziny wskazują, że zostały zastrzelone. Sprawę bada policja, którą o sprawie poinformowali pracownicy Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży. Wilki są w Polsce gatunkiem chronionym. 

We wtorek (4 kwietnia) wieczorem policja dostała zgłoszenie od pracowników Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży o znalezieniu dwóch martwych wilków.

- Oba miały rany postrzałowe. Na miejscu policjanci wykonali czynności procesowe, a truchła wilków zostały zabezpieczone przez pracowników Instytutu Biologii Ssaków do dalszych czynności - mówi młodszy aspirant Paulina Pawluczuk-Kośko z Komendy Powiatowej Policji w Hajnówce.

Czytaj też: Pozwoliliśmy odrodzić się wilkom. Dlaczego teraz chcemy do nich strzelać?

Dorosły samiec i szczeniak w wieku 10-11 miesięcy. Będą sekcje i badania

Profesor Krzysztof Schmidt, kierownik Zakładu Ekologii Populacji IBS PAN w Białowieży, informuje, że wilki znaleziono w zagajniku w rejonie wsi Jagodniki na obrzeżach Puszczy Białowieskiej.

Pracownicy IBS dostali informację o wilkach od anonimowego informatora.

- Myśmy pojechali na miejsce zobaczyć, czy to w ogóle prawda (...) Znaleźliśmy je. To były dwa osobniki: dorosły samiec, drugi to był młody szczeniak w wieku 10-11 miesięcy - relacjonuje Schmidt w rozmowie z PAP.

Czytaj też: Po wilku Miko została tylko obroża. Prokuratura umarza śledztwo

Wilki leżały w odległości kilku metrów od siebie, były - jak opisuje profesor - nieco schowane. Dodaje, iż wstępne oględziny wskazują na to, że zostały zastrzelone nie dalej niż kilka dni temu.

Czytaj też: Szukają wilka Geralta. Pod koniec stycznia jego obroża zamilkła

Naukowcy przeprowadzą sekcje wilków, rozważane też jest wykonanie badania RTG, które pokazałoby, czy w ich ciałach są odłamki kul z broni. Profesor podkreśla, że ślady po zastrzeleniu są ewidentne.

- Prawie nie ma wątpliwości, ale oczywiście my jeszcze musimy zrobić sekcję, żeby to potwierdzić - mówi Schmidt.

Dowody trafią do prokuratury

Zebrane przez policję materiały trafią do hajnowskiej prokuratury rejonowej. Wstępny kierunek śledztwa to przestępstwo przeciwko środowisku. Według tych przepisów karze podlega osoba, która niezależnie od miejsca czynu niszczy lub uszkadza rośliny, zwierzęta, grzyby pozostające pod ochroną gatunkową lub ich siedliska, powodując istotną szkodę.

Naukowcy z IBS PAN szacują, że w Puszczy Białowieskiej żyje ok. 30-40 wilków.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tm/ tam

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości