Mają zdjęcia zaginionych portretów, które ponad sto lat temu oglądał Władysław Reymont. Liczą, że uda się odszukać oryginały

Źródło:
tvn24.pl
Chełm. Służby konserwatorskie mają zdjęcia portretów, które ponad sto lat temu oglądał Władysław Reymont. Szukają oryginałów (8.02.2023)
Chełm. Służby konserwatorskie mają zdjęcia portretów, które ponad sto lat temu oglądał Władysław Reymont. Szukają oryginałów (8.02.2023)Paweł Wira/ WUOZ w Lublinie
wideo 2/6
slideshow chelm

Konserwatorzy zabytków z Chełma (woj. lubelskie) szukają portretów 11 duchownych unickich, które zaginęły podczas II wojny światowej lub - jak twierdzą świadkowie - już po jej zakończeniu. Pozostały po nich tylko zdjęcia wykonane w połowie lat 30. ubiegłego wieku. Portrety oglądał na początku XX wieku Władysław Reymont, o czym wspomniał w książce dotyczącej ziemi chełmskiej. - To, czy przetrwały do naszych czasów jest wielką zagadką - mówią specjaliści.

W okresie I wojny światowej część zbiorów muzeum została wywieziona w głąb Rosji lub zrabowana. Ocalałe muzealia zostały zaś w 1919 roku zmagazynowane w siedzibie chełmskiego starostwa, a następnie przekazane do tworzącego się wówczas muzeum przy Państwowym Gimnazjum im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie.

Czytaj też: Budynek dawnej cerkwi odsłania kolejne tajemnice. "To jest właśnie cały urok zabytków"

- Z wszystkich portretów, które przed laty oglądał Reymont, I wojnę światową przetrwało na pewno 11 z duchownymi unickimi oraz jeden portret przedstawiający duchownego prawosławnego - Eulogiusza. Wiemy to, bo w połowie lat 30. Kazimierz Czernicki - autor książki: "Chełm, przeszłość i pamiątki" - zbierając materiał ikonograficzny do publikacji, zlecił wykonanie fotografii portretów, które były eksponowane w przyszkolnym muzeum - relacjonuje Paweł Wira, kierownik chełmskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie.

Według jednych zaginęły w trakcie II wojny światowej, według innych w latach powojennych

Fotografie, pokazujące portrety, przetrwały do naszych czasów i znajdują się w archiwum chełmskiej delegatury Lubelskiego Konserwatora Zabytków.

Eulogiusz (Gieorgijewski), (1868-1946), pierwszy ordynariusz prawosławnej eparchii chełmskiej. Portret, który przetrwałPaweł Wira/ WUOZ w Lublinie

- Upubliczniliśmy je na naszym profilu facebookowym. Liczymy, że może dzięki temu uda się odszukać oryginały portretów. To, czy przetrwały do naszych czasów jest wielką zagadką. Według jednej z wersji wydarzeń zaginęły w okresie II wojny światowej, natomiast według ustnych relacji świadków szczęśliwie przetrwały czas wojny i zaginęły dopiero w latach powojennych. Przetrwał tylko jeden - portret Eulogiusza. Znajduje się w naszym zasobie - mówi Wira.

Muzeum przy szkole działało do wybuchu II wojny światowej. Po jej zakończeniu zostało reaktywowane. W latach 1953-1969 zbiory muzealne zostały stopniowo przeniesione do budynku dawnego kolegium pijarów przy ul. Lubelskiej 55 i obecnie wchodzą w skład zasobu Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza.

Przyszły noblista odwiedził muzeum. Oglądał portrety, których teraz szukają

"Wstąpiłem do Muzeum, które, jak i wszystkie gmachy, otaczające sobór, jest bardzo czyste, bardzo monotonne, bardzo starannie utrzymane i w bardzo 'kazionnym' stylu wzniesione" - napisał Władysław Reymont w książce - wydanej w 1911 roku - "Z ziemi chełmskiej. Wrażenia i notatki".

Przyszły noblista udał się na początku XX wieku w podróż śladem męczeństwa podlaskich i chełmskich unitów.

- Trudno powiedzieć, dlaczego akurat Reymont zainteresował się tą społecznością. Może chodziło o to, że unitami byli przede wszystkim włościanie, czyli chłopi, a pisarz opisywał życie chłopów - zastanawia się kierownik chełmskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie.

Dodaje, że publikacja "Z ziemi chełmskiej. Wrażenia i notatki" jest rodzajem reportażu, natomiast muzeum o którym pisze Reymont zostało utworzone w 1882 roku przez bractwo prawosławne.

- Mieściło się w budynku obecnej plebanii Bazyliki Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chełmie. Gromadzono w nim między innymi elementy wyposażenia i wystroju cerkwi unickich, które po kasacie unii brzeskiej zamieniano na świątynie prawosławne - opisuje.

Unia brzeska, w ramach której powstał kościół unicki, została zawarta w 1596 roku. Kasatę unii ogłoszono zaś w 1839 roku na synodzie w Połocku. Czasowo przetrwała jedynie diecezja chełmska, której likwidacja nastąpiła w 1875 roku.

Leon Kiszka (1668-1728), unicki metropolita kijowski, biskup włodzimiersko-brzeskiPaweł Wira/ WUOZ w Lublinie

- W muzeum do którego wstąpił Władysław Reymont prezentowane były - namalowane prawdopodobnie w XIX wieku - portrety, na których przedstawiono 11 unickich duchownych żyjących w XVII, XVIII i XIX wieku. Byli to chociażby: biskup chełmski Jakub Jan Susza (żył w latach ok. 1610-1687), metropolita kijowski i biskup włodzimiersko-brzeski Leon Kiszka (1668-1728) czy też biskup chełmski Jan Teraszkiewicz (1793-1863) - wymienia Wira.

Władysław Reymont o dwóch światach patrzących na siebie "niememi oczyma"

Zaznacza, że na wystawie prezentowany był też portret, żyjącego w latach 1868-1946, pierwszego ordynariusz prawosławnej eparchii chełmskiej Eulogiusza (Gieorgijewskiego).

Jakub Jan Susza (ok. 1610-1687), unicki biskup chełmskiPaweł Wira/ WUOZ w Lublinie

- On akurat cieszył się wśród współczesnych kiepską sławą, o czym zresztą napomknął Reymont pisząc: "Na jednej ze ścian wiszą w parę rzędów portrety dawnych biskupów i metropolitów unickich, owi Pocieje, Terleccy i Rutscy, twórcy unii, jej dobrodzieje, obrońcy i męczennicy, a z przeciwnej strony czernią się surowe, fanatyczne głowy współczesnych pasterzy, ze sławetnym Eulogiuszem na końcu. Dwa światy patrzą na siebie niememi oczyma, dwie kultury i dwie przepaście, niczem i nigdy niezasypane". Noblista jednym właściwie zdaniem podsumował swoje odczucia - uśmiecha się konserwator.

Czytaj też: Budynek dawnej cerkwi odsłania kolejne tajemnice. "To jest właśnie cały urok zabytków"

Autorka/Autor:tm/ tam

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wira/ WUOZ w Lublinie

Pozostałe wiadomości

Liczne nagrania przedstawiają sceny z wnętrz dwóch pałaców obalonego prezydenta Baszara Al-Asada. Widać na nich, że do środka weszli zarówno rebelianci, jak i cywile. Bojownicy oddają strzały na znak zwycięstwa, a cywile plądrują wnętrza.

Rebelianci i cywile weszli do pałaców Asada. Nagrania

Rebelianci i cywile weszli do pałaców Asada. Nagrania

Źródło:
PAP, Reuters

53-letni Mirosław Kurkowski od 3 grudnia nie nawiązał kontaktu z rodziną. Zaginiony jest profesorem jednej z warszawskich uczelni wyższych. W niedzielę częstochowska policja poinformowała o znalezieniu samochodu Kurkowskiego. W środku było ciało mężczyzny. Ustalana będzie jego tożsamość.

Znaleziono samochód zaginionego profesora warszawskiej uczelni, a w nim ciało

Znaleziono samochód zaginionego profesora warszawskiej uczelni, a w nim ciało

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Ściśle chroniony gatunek czarnej pszczoły zaobserwowano na kampusie Uniwersytetu Wrocławskiego. Zadrzechnia czarnoroga jest owadem ciepłolubnym, a w Polsce należy do rzadkości.

Czarne pszczoły pojawiły się we Wrocławiu

Czarne pszczoły pojawiły się we Wrocławiu

Źródło:
PAP, uwr.edu.pl

Syria przez ponad pół wieku znajdowała się pod rządami Asadów. W 1970 roku w wyniku puczu wojskowego do władzy doszedł Hafiz al-Asad, a po jego śmierci w 2000 roku rządy objął jego syn Baszar. 8 grudnia uciekł z kraju, gdy do stolicy weszły zbrojne oddziały jego przeciwników.

Ojciec i syn rządzili Syrią przez ponad pół wieku. Skończyły się czasy Asadów

Ojciec i syn rządzili Syrią przez ponad pół wieku. Skończyły się czasy Asadów

Źródło:
PAP

Syryjscy rebelianci wkroczyli do Damaszku i przekazali w niedzielę obywatelom, że reżim Baszara al-Asada upadł. Dodali, że "wszyscy więźniowie" w stolicy zostali uwolnieni, a w mieście wprowadzono godzinę policyjną. Przywódca bojówek Abu Muhamad al-Dżaulani w telewizyjnym przemówieniu oznajmił, że jego siły "nie cofną się" i pozostaną na tej samej drodze, rozpoczętej lata temu podczas arabskiej wiosny. - Przyszłość należy do nas - ocenił. W niedzielę doszło też do bombardowań baz lotniczych syryjskiej armii.

"Przyszłość należy do nas". Pierwsze wystąpienie lidera rebeliantów, w Damaszku godzina policyjna

"Przyszłość należy do nas". Pierwsze wystąpienie lidera rebeliantów, w Damaszku godzina policyjna

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

Baszar al-Asad opuścił stanowisko prezydenta kraju i Syrię oraz rozkazał, by w sposób pokojowy przekazać władzę - podało w niedzielę rosyjskie MSZ. Nie ma na razie potwierdzonych informacji o tym, gdzie znajduje się upadły dyktator. Władze USA zapowiedziały, że utrzymają swoją obecność we wschodniej Syrii, mimo trwającej rewolucji. Tureckie MSZ wydało komunikat, w którym stwierdziło, że "w Syrii zapanowała nadzieja", a dyplomacja Francji podkreśliła, że "nadszedł czas na jedność w Syrii".

Asad "rozkazał, by pokojowo przekazać władzę". Moskwa o losach dyktatora

Asad "rozkazał, by pokojowo przekazać władzę". Moskwa o losach dyktatora

Źródło:
Reuters, PAP, X

Reżim w Damaszku upadł i to w zasadzie bez walki - powiedziała arabistka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Sara Nowacka. W jej ocenie do sukcesu rebeliantów przyczyniły się ich "uśpione komórki" w syryjskiej stolicy oraz osamotnienie Baszara al-Asada. Jak mówiła, choć syryjska opozycja jest mocno zradykalizowana, a ugrupowanie, które rozpoczęło ofensywę ma terrorystyczne korzenie, "duża część społeczeństwa wita nową rzeczywistość z nadzieją, może nawet radością".

Terrorystyczne korzenie radykałów. Kto obalił reżim i co to oznacza dla Syrii?

Terrorystyczne korzenie radykałów. Kto obalił reżim i co to oznacza dla Syrii?

Źródło:
TVN24

Burmistrz Nowego Jorku poinformował, że policja jest coraz bliżej zatrzymania podejrzanego o zamordowanie szefa największej w USA firmy ubezpieczeniowej UnitedHealthcare Briana Thompsona. - Sieć się zaciska - stwierdził Eric Adams, zarazem były policjant. FBI oferuje do 50 tysięcy dolarów nagrody za pomoc w ujęciu zabójcy.

Szukają mordercy szefa giganta ubezpieczeniowego. "Sieć się zaciska"

Szukają mordercy szefa giganta ubezpieczeniowego. "Sieć się zaciska"

Źródło:
PAP

Kilkunastu aktywistów blokowało po raz kolejny Wisłostradę. Ostatnie Pokolenie domaga się spotkania z premierem Donaldem Tuskiem. Podaje też, kiedy będzie na niego czekać w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. - Musimy robić rzeczy, które są uciążliwe, żeby nie dało się nas ignorować - tłumaczyli formę protestu.

"Musimy robić rzeczy, które są uciążliwe, żeby nie dało się nas ignorować". Ostatnie Pokolenie znów na Wisłostradzie

"Musimy robić rzeczy, które są uciążliwe, żeby nie dało się nas ignorować". Ostatnie Pokolenie znów na Wisłostradzie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Coraz częściej lekki mróz ma panować nie tylko nocami. Jakiej aury możemy się spodziewać przed świętami Bożego Narodzenia? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: do świąt na granicy jesieni z zimą

Pogoda na 16 dni: do świąt na granicy jesieni z zimą

Źródło:
tvnmeteo.pl

Jeśli ktoś sądził, że teoria spiskowa z czasów pandemii o ciężarówkach wywożących nocą trumny z Bergamo odeszła w zapomnienie - to się mylił. Temat wrócił jako przekaz, że "śledztwo komisji parlamentu włoskiego ustaliło", iż ciężarówki stanowiły część "operacji psychologicznej". Tak to jedna teoria spiskowa żywi się drugą.

"Ciężarówki z Bergamo" wróciły. Z nowym spiskiem w tle

"Ciężarówki z Bergamo" wróciły. Z nowym spiskiem w tle

Źródło:
Konkret24

W pobliżu Dworca Wileńskiego agresywny kierowca zajeżdżał mu drogę, rzucił najpierw butelką, a później użył gazu pieprzowego. Poszkodowany nagrał całe zdarzenie i wysłał je na Kontakt24. Jego zdaniem agresor ewidentnie szukał zaczepki. Sprawę zgłosił też na policję.

Zajeżdżał drogę, rzucił butelką i prysnął gazem. "Stary, opanuj się!"

Zajeżdżał drogę, rzucił butelką i prysnął gazem. "Stary, opanuj się!"

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Geolodzy zarejestrowali wzrost aktywności sejsmicznej pod wulkanem Mount Spurr, położonym w pobliżu największego miasta Alaski, Anchorage - pisze agencja informacyjna Associated Press. - W tym roku doszło do 1500 małych wstrząsów, w ubiegłym roku było ich około 100 - powiedział David Fee, lokalny naukowiec. Eksperci monitorują sytuację.

1500 wstrząsów pod wulkanem. Obawy na Alasce

1500 wstrząsów pod wulkanem. Obawy na Alasce

Źródło:
Associated Press

To jest raport, który dostali posłowie PiS z anonimowego maila, nie wiadomo z jakiego. To był element rozgrywki wewnętrznej - mówił o głośnym "raporcie" obciążającym Karola Nawrockiego poseł Konfederacji Przemysław Wipler. Dodał, że sam dostał dokument od partyjnego kolegi, który z kolei otrzymał go od "chłopaków z PiS-u". Michał Wójcik z PiS oskarżył KO o stworzenie "raportu", choć nie ma na to żadnych dowodów. - Jak można tak brutalnie prowadzić kampanię? Grajmy na argumenty - uważa poseł PiS.

Wipler "dużo wie o raporcie"? "To był element wojny wewnętrznej"

Wipler "dużo wie o raporcie"? "To był element wojny wewnętrznej"

Źródło:
TVN24

Jest duże prawdopodobieństwo, że syryjski dyktator Baszar al-Asad zginął w katastrofie lotniczej - napisał w niedzielę Reuters. Agencja powołała się na dwa syryjskie źródła w służbach. W nocy z soboty na niedzielę, w czasie gdy rebelianci wkraczali do Damaszku, jeden z samolotów startujący z lotniska po pewnym czasie zniknął w radarów.

Samolot nagle skręcił i zniknął z radarów. Na pokładzie zginął dyktator?

Samolot nagle skręcił i zniknął z radarów. Na pokładzie zginął dyktator?

Źródło:
PAP, Reuters

Rodzina syryjskiego dyktatora Baszara al-Asada opuściła kraj i przebywa już w Rosji - przekazały dziennik "The Telegraph" i "The Wall Street Journal". Nie wiadomo, gdzie jest sam dyktator. W niedzielę nad ranem prawdopodobnie wystartował z lotniska w Damaszku. Jego samolot miał się udać w nieznanym kierunku - twierdzą jedne źródła cytowane przez Reutera, a inne podają, że mógł on zginąć w katastrofie, bo jedna z maszyn zniknęła w nocy z radarów. Stolicę Syrii kontrolują rebelianci, którzy ogłosili koniec ponad 50-letniego reżimu rodziny Asadów.

Po wiadomości z Moskwy nie czekali. Media: żona dyktatora uciekła z dziećmi

Po wiadomości z Moskwy nie czekali. Media: żona dyktatora uciekła z dziećmi

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Donald Trump opublikował wpisy, w których skomentował sytuację międzynarodową Rosji, Ukrainy i Syrii. Łącząc rosyjską napaść na sąsiada z wojną domową w bliskowschodnim kraju, stwierdził między innymi, że upadek reżimu Baszara el-Asada to być może "najlepsze, co mogło się przydarzyć Rosji". Ocenił, że Moskwa pochłonięta wojną w Ukrainie jest osłabiona i nie chciała już wspierać dyktatora. Równocześnie uznał, że Ukraina powinna usiąść do negocjacji pokojowych. Osłabiony jest też Iran, a w rozmowy o pokoju powinny się włączyć Chiny - dodał.

Trump o najlepszym, co mogło się przydarzyć Rosji, o Ukrainie, Iranie i upadku Asada

Trump o najlepszym, co mogło się przydarzyć Rosji, o Ukrainie, Iranie i upadku Asada

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Niedzielna "Kawa na ławę" w TVN24 przebiegała w napiętej atmosferze. Kilka razy interweniować musiał prowadzący Konrad Piasecki. - Bardzo proszę o kulturę osobistą w tym programie - upominał gości. Na koniec programu zwrócił się do widzów i przyznał, że "współczuje" przysłuchiwania się niektórym momentom dyskusji polityków.

Kłótnia o chomika i fitness, burzliwa końcówka "Kawy na ławę". Piasecki "dziękuje i współczuje"

Kłótnia o chomika i fitness, burzliwa końcówka "Kawy na ławę". Piasecki "dziękuje i współczuje"

Źródło:
TVN24

Chińskie platformy sprzedażowe mają za sobą rok pełen kryzysów wizerunkowych: USA i UE zapowiadały przyjrzenie się ich interesom, pojawiły się problemy z wejściem na giełdę, a kolejne raporty organizacji pozarządowych ujawniały, że firmy miały korzystać z niewolniczej pracy i sprzedawać produkty zanieczyszczone toksycznymi substancjami. - To nic nie zmienia - uważa Sylwia Czubkowska, autorka książki "Chińczycy trzymają nas mocno". - Tym tematem interesuje się część konsumentów, ale politycy niespecjalnie.

Chińskie platformy szturmem biorą rynek. "Jako społeczeństwo i państwo przegrywamy"

Chińskie platformy szturmem biorą rynek. "Jako społeczeństwo i państwo przegrywamy"

Źródło:
tvn24.pl

Do końca akcji charytatywnej Szlachetna Paczka pozostało pięć dni i kilka godzin, a bez wsparcia wciąż pozostaje ponad 2 tysiące rodzin. Wolontariusze apelują o przekazywanie i zgłaszanie się do pomocy. - Nie było roku, w którym aż tak potrzebowalibyśmy darczyńców - powiedziała w rozmowie z TVN24 prezes stowarzyszenia Wiosna i wolontariuszka Szlachetnej Paczki Joanna Sadzik.

"Nie było roku, w którym aż tak potrzebowalibyśmy darczyńców"

"Nie było roku, w którym aż tak potrzebowalibyśmy darczyńców"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Znamy już nominacje we wszystkich kategoriach konkursu Grand Press. Wyróżnionych zostało aż szesnaście materiałów autorstwa dziennikarzy TVN, TVN24 i tvn24.pl. Robert Zieliński z portalu tvn24.pl otrzymał trzy nominacje w dwóch kategoriach.

Nasi dziennikarze z nominacjami do Grand Press 2024

Nasi dziennikarze z nominacjami do Grand Press 2024

Aktualizacja:
Źródło:
Grand Press

Europejskie Nagrody Filmowe 2024 przyznane. W najważniejszej kategorii - Europejski Film - zwyciężył jeden z najgłośniejszych filmów roku "Emilia Pérez" Jacquesa Audiarda. Jego twórca doceniony został w kategoriach Europejski Reżyser oraz Europejski Scenarzysta. Grająca główną rolę w filmie Audiarda Karla Sofia Gascon doceniona została statuetką Europejska Aktorka.

Europejskie Nagrody Filmowe 2024. Wielkie zwycięstwo filmu "Emilia Pérez"

Europejskie Nagrody Filmowe 2024. Wielkie zwycięstwo filmu "Emilia Pérez"

Źródło:
tvn24.pl
Ostatnie Pokolenie. Chuligańskie wybryki czy uprawnione obywatelskie nieposłuszeństwo?

Ostatnie Pokolenie. Chuligańskie wybryki czy uprawnione obywatelskie nieposłuszeństwo?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o najnowszym musicalu z Arianą Grande w roli głównej, kłopotach filmu "Queer" w Turcji, wyznaniu aktorki Margot Robbie oraz wyjątkowym prezencie dla ukraińskich żołnierzy od twórców serialu "Peaky Blinders".

Problemy filmu "Queer", prezent dla ukraińskich "Peaky Blinders", wyznanie Margot Robbie. Co w świecie filmu i muzyki?

Problemy filmu "Queer", prezent dla ukraińskich "Peaky Blinders", wyznanie Margot Robbie. Co w świecie filmu i muzyki?

Źródło:
tvn24.pl