Profesor Łętowska: łatwiej jest rządzić osobami przerażonymi. Relacja z "Areny Idei"

[object Object]
"Arena Idei" odbywa się w bibliotece Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańskutvn24
wideo 2/6

Zakończyła się "Arena Idei" TVN24, w której goście próbowali odpowiedzieć na pytanie: "Czy Polacy to jeden naród a dwa plemiona?". W rozmowie wzięli udział ks. Adam Boniecki, prof. Jerzy Bralczyk, prof. Ewa Łętowska oraz prof. Andrzej Zybertowicz. Debatę prowadziła Katarzyna Kolenda-Zaleska.

20:52

Kolenda-Zaleska podziękowała wszystkim za udział i zakończyła "Arenę Idei" .

20:51

Pierwsza część "Areny Idei"

Pierwsza część debaty. Czy Polacy to jeden naród a dwa plemiona?
Pierwsza część debaty. Czy Polacy to jeden naród a dwa plemiona?
20:50

Prof. Bralczyk: są dwie rzeczy spajające społeczeństwo: język i prawo. W obu tych sferach jest bardzo poważnie zagrożona jedność. Inaczej nazywamy rzeczy, które postrzegamy, mamy różny stosunek do prawa. Dopóki mówimy tym samym językiem i mamy konstytucję, trzeba na to chuchać i dmuchać.

20:50
Ksiądz Boniecki o roli Kościoła w zażegnywaniu sporu w społeczeństwie
Ksiądz Boniecki o roli Kościoła w zażegnywaniu sporu w społeczeństwietvn24
20:50

Ks. Boniecki: to jest jakieś wielkie pytanie właściwie, że społeczeństwo, które jest od tysiąca lat chrześcijańskie nie może znaleźć płaszczyzny porozumienia, czy przynajmniej sposobu, żeby zasypywać te rowy. Kto je bardziej pogłębia? Czy ci, którzy powołują się na chrześcijaństwo i strzelają do innych swoich współplemieńców, czy ci, którzy się niespecjalnie afiszują ze swoją wiarą? Ale ja jestem przekonany, że to jest misja Kościoła w Polsce: tak pokazana Ewangelia, tak pokazane chrześcijaństwo, że się ockniemy wszyscy z tego zaciekłego sporu.

20:49

Prof. Zybertowicz: łączy nas niedorozwój genu kompromisu. To, że lubimy się ze sobą spierać, ma mnóstwo wad, ale dopóki jeszcze jesteśmy gotowi se sobą spierać, a nie rzucamy się do gardeł, to spróbujmy instytucjonalizować konflikt w sporze idei i nawet emocji, a nie w sporze sięgania po mobilizację z bronią.

20:48

Prof. Łętowska: nie poczuwam się absolutnie do możliwości udzielenia odpowiedzi na pytania fundamentalne: co było przyczyną podziału.

20:47

Prof. Łętowska: toczyłam całe życie bój - i to się nie udało - żeby przekonać ludzi, że prawo jest czymś, co może łączyć. I że prawo jest czymś, co warto wyjąć z tego właśnie dyskursu

20:46

Prof. Bralczyk: najbardziej niepokojące w istocie jest to, że my się lubimy dzielić. To "my" jest uogólniające. I jedni, i drudzy znajdują powody do satysfakcji z tego, że należą do jednego z tych plemion. I że ci inni są gorsi.

20:45

Rozpoczęła się trzecia część "Areny Idei". Trwa podsumowywanie dyskusji przez gości.

20:45

W drugiej sondzie, która była prowadzona w trakcie trwania "Areny Idei", 86,2 procent respondentów odpowiedziało twierdząco, na pytanie, czy "Polacy to jeden naród u dwa plemiona". 11,2 procent odpowiedziało przecząco. Odpowiedzi "nie wiem" udzieliło 2,6 procent osób.

Porównanie sondy sprzed debaty z tą prowadzoną w trakcie | tvn24
20:44

Wyniki sondy prowadzonej w trakcie "Areny Idei": 86 proc. respondentów uważa, że w Polsce jest podział na dwa "plemiona".

20:43

Prof. Zybertowicz: socjologia zajmuje się tym zagadnieniem. Ale nawet wartościowe badania są w cieniu.

20:42

Głos z publiczności: jestem zasmucony kierunkiem, w którym poszła ta dyskusja, czuję niedosyt. Mam pytanie do prof. Zybertowicza: jakie są źródła tego podziału? Czemu socjologia się tym nie zajęła?

20:38

Ks. Boniecki: odpowiedź jest oczywista: nie można przez zło naprawiać zła.

20:38

Prof. Łętowska do ks. Bonieckiego: czy to jest etyczne. gdy czynienie zła jest odpowiedzią na czynione wcześniej zło? W kontekście tego, co dzieje się w Trybunale Konstytucyjnym?

20:30

Prof. Zybertowicz: tę zabawę zapałkami rozpoczęto, gdy łamiąc konstytucję wybrano nadmiarowo sędziów do TK, wiadomo, kto to zrobił.

20:28
Prof. Ewa Łętowska
20:27

Prof. Łętowska: jeżeli zaczynamy igrać z obowiązującą konstytucją, to jestem bezradna, nie wiem, co ja w ogóle robię w tej debacie. Moralizowanie nic nie da. Mogę robić tylko jedno: śmiesznie upierać się przy swoim.

20:24
Prof. Zybertowicz o pojęciu "gorszego sortu" Polaków
Prof. Zybertowicz o pojęciu "gorszego sortu" Polaków tvn24
20:23

Prof. Zybertowicz: ja nie posługuję się tym językiem. Nie podobało mi się, że Jarosław Kaczyński użył takich słów, ale zostały wyrwane z kontekstu.

20:22

Pytanie z publiczności zadaje prof. Zybertowiczowi pisarz Stefan Chwin: jak wobec tej pańskiej kategorii należy odnieść Polaków "gorszego sortu" i czy to pojęcie znajduje się w pańskim słowniku?

20:17

Prof. Łętowska: porozmawiajmy o tym na przykładzie. Leży w sejmie projekt zmian w PKW. Czy pana zdaniem, komisja, która ma wpływ na interpretację wyborów, powinna być ukształtowana przez rządzących?

20:15

Prof. Łętowska: ten model, o którym pan mówi jest teoretyczny, socjologiczny. Ale on się musi przekładać na praktykę.

20:14

Prof. Zybertowicz: nie będzie tego weryfikowała żadna komisja, to my, Polacy, będziemy weryfikować w rozmowach w naszych domach, w wyborach.

20:13

Pytanie z publiczności do prof. Zybertowicza: kto będzie weryfikował stopień mojego patriotyzmu wedle pańskiej definicji?

20:12

20:11

Ks. Boniecki: wracając do tego podziału plemiennego. Czy my nie poddajemy się takim działaniom medialnym, propagandowym?

20:09

Ks. Boniecki: różnice w poglądach, jak należy organizować Polskę, były jeszcze przed zmianą ustroju. Był w nich zalążek tego podziału.

20:05

Pytanie od publiczności do prof. Zybertowicza: czy ten podział między Polakami nie zrodził się u początków III RP?

20:03

Kolenda-Zaleska: czas na pytania od publiczności.

20:03

Prof. Zybertowicz: Polakom jest potrzebne suwerenne państwo, po drugie trzeba doceniać historyczną, narodotwórczą rolę Kościoła Katolickiego i po trzecie: stosunek do historii Polski, którą można krytykować, ale nie można jej fałszować, ani się od niej odwracać.

20:00

19:59

Prof. Bralczyk do prof. Zybertowicza: takie dyskusje prowadzimy na co dzień, dziś temat jest inny.

19:57

Prof. Zybertowicz: gdy sztuczki legislacyjne robiono za poprzedniej ekipy rządzącej to nie przychodziły telewizje, żeby to pokazać.

19:56

Prof. Zybertowicz: są ludzie, którzy w ten sposób odczuwają wykluczenie: jak mój obraz świata był powszechnie dominujący we wszystkich mediach, to nie czułem się wykluczony, jak w niektórych kanałach jest teraz kontestowany, to czuję się wykluczony.

19:54

Prof. Łętowska: chcę powiedzieć jedno w obronie konstytucji: współczesna konstytucja liberalnego, należącego do Unii Europejskiej państwa wymaga proporcjonalności w zachowaniach. Brakuje kompromisu.

19:51

Ks. Boniecki: ale faktycznie mieliśmy zachłyśnięcie się perspektywą dobrobytu.

19:50

Ks. Boniecki: nie powiedziałbym, że w ogóle nie było opieki dla potrzebujących, wielu rzeczy było robionych

19:49

Kolenda-Zaleska: nasuwa się pytanie, dlaczego w kraju katolickim zabrakło wrażliwości społecznej po '89 roku?

19:49

Ks. Boniecki: to odnalezienie się części osób, na przykład dzięki programowi 500 plus łączy się z wykluczaniem innych

19:47

Prof. Bralczyk: w tej chwili też się wielu osobom odmawia praw.

19:44

Prof. Łętowska: problem polega na tym, że nie jest wszystko jedno, jak to się robi. Nie tu jest problem: co się robi tylko: jak się robi. Weźmy na przykład uchwalanie ustaw; na kolanie, po nocy.

19:43
Prof. Zybertowicz: fenomen Radia Maryja podobny do fenomenu 500+
Prof. Zybertowicz: fenomen Radia Maryja podobny do fenomenu 500+tvn24
19:42

Prof. Zybertowicz: dopiero program 500 plus dał szansę ludziom zagubionym ekonomicznie po transformacji '89 roku podnieść głowę

19:41

Kolenda-Zaleska: spróbujmy się zastanowić: z czego wynika to przeświadczenie społeczeństwa polskiego, że jesteśmy podzieleni właśnie na dwie części.

19:40

Rozpoczęła się druga część "Areny Idei".

19:39

Prof. Bralczyk: plemię to za łagodne określenie. Plemiona mogą współistnieć, a nawet wchodzić w pewnego rodzaju relacje.

19:38

Prof. Bralczyk: plemiona w tym właśnie sensie, konstytuują się przez to, że odmawiają komuś praw.

19:37

Prof. Jerzy Bralczyk: plemię to jest coś, co najprawdopodobniej ma charakterystyczne pochodzenie, skądś się wywodzi, ma określony język i terytorium. Tu jest inaczej, te "plemiona" nie mają własnego terytorium.

19:35

Ks. Boniecki: co nas wszystkich łączy? Badania pokazują, że to klęski, religia katolicka, troska o dobro ojczyzny, tradycje, język. Dobro ojczyzny na pewno każdemu leży na sercu, ale każdy inaczej to rozumie. Myślę, że hasło "plemiona" jest bardzo niedobre i musimy się od niego oddalić. Musimy znaleźć to, co nas łączy. Są podziały, ale nie są to podziały plemiennie, zbyt wiele mamy wspólnego.

19:32

Ks. Boniecki: ten naród jest podzielony, nie ma wątpliwości, zastanawiam się, jakiego użyć określenia na to

19:31

Ks. Adam Boniecki: to hasło plemiona mnie bardzo martwi, tak dalece, że niechętnie o tym mówię

19:30

Prof. Andrzej Zybertowicz: nie ma dwóch plemion. Plemion jest wiele, a naród jest jeden.

19:29

Prof. Łętowska: demokracja to rządy większości przy zaspokojeniu elementarnych potrzeb mniejszości.

19:28

Prof. Łętowska: łatwiej jest rządzić osobami przerażonymi.

19:28

Prof. Łętowska: mam nadzieję, że wynik tego sondażu to efekt przerażenia

19:26

Prof. Ewa Łętowska: nie jestem przekonana, czy ta sonda daje rzeczywistą odpowiedź.

19:26

Trwa pierwsza część "Areny Idei", podczas której goście prezentują swoje poglądy. Jak pierwsza głos zabrała prof. Ewa Łętowska.

19:26

W pierwszej sondzie, która zakończyła się przed programem, wzięło udział 8 tysięcy osób. Aż 73 procent uznało, że Polacy to jeden naród a dwa plemiona. 20 procent uważa, że to jest nieprawda, a 7 procent nie ma zdania. Kolejne głosy można oddawać w sondzie trwającej w trakcie programu.

19:25

Prowadząca debatę Katarzyna Kolenda-Zaleska przedstawiła gości i zaprosiła widzów do oddania głosu w sondzie.

"Arena Idei" odbyła się w bibliotece Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Debata była transmitowana na antenie TVN24.

Społecznie ważki temat i drobiazgowe pytania audytorium w sztywnych regułach dyskusji – to przepis na "Arenę Idei".

Grecy traktowali publiczny spór jako szczyt
 działania obywatelskiego, oksfordczycy zaś za kluczowy element polemiki uznają do dziś symboliczny podział audytorium na antagonistów i protagonistów. "Arena Idei" adaptuje te wielkie tradycje i opiera się na przekonaniu, że debata jest jednym z najważniejszych źródeł wiedzy i tworzywem opinii. Pluralizm stanowisk – czyli żywioł debaty – uznano za bezcenne narzędzie do ujawniania społecznych
 sprzeczności, częstokroć anulowanych w imię stereotypowo rozumianej zgody społecznej lub odwrotnie, propagandowo podsycanych przez ideologów.

Debatę wspierały dwa sondaże wśród telewidzów - poprzedzający oraz towarzyszący debacie.

Autor: azb / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości

W sobotę w amerykańskim stanie Missisipi doszło do wypadku autobusu. Zginęło co najmniej siedem osób, w tym sześcioletni chłopiec i jego 16-letnia siostra, a 37 osób trafiło do szpitali z obrażeniami - podały amerykańskie media, powołując się miejscowe władze.

Wypadek autobusu w USA. Siedem ofiar, w tym rodzeństwo, wiele osób rannych

Wypadek autobusu w USA. Siedem ofiar, w tym rodzeństwo, wiele osób rannych

Źródło:
PAP

Śledztwo, które prowadzimy, ma kilka wątków. Generalnie rzecz ujmując, badamy, czy w latach 2006-2009 mogło dochodzić do popełniania przestępstw przez funkcjonariuszy CBA, w tym przez szefa i jego zastępców - powiedział rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi Krzysztof Kopania po emisji materiału "Superwizjera" "Seksmisja CBA. Kulisy operacji wiedeńskiej".

Działania CBA za czasów Kamińskiego i Wąsika. Prokuratura prowadzi śledztwo z "kilkoma wątkami"

Działania CBA za czasów Kamińskiego i Wąsika. Prokuratura prowadzi śledztwo z "kilkoma wątkami"

Źródło:
TVN24

Izraelskie wojska kontynuują szeroko zakrojoną operację na Zachodnim Brzegu. Poinformowano o ciężkich walkach z palestyńskimi bojownikami w obozie dla uchodźców w Dżeninie. W nocy doszło do dwóch prób zamachów bombowych w innych częściach Zachodniego Brzegu, sprawców zastrzelono.

Izrael kontynuuje ofensywę. Jedna z największych tego typu operacji od prawie 20 lat

Izrael kontynuuje ofensywę. Jedna z największych tego typu operacji od prawie 20 lat

Źródło:
PAP

Po rządzie Olafa Scholza do końca kadencji nie należy spodziewać się niczego istotnego w polityce Niemiec wobec Ukrainy - twierdzi politolog Carlo Masala, naukowiec wykładający w Uniwersytecie Bundeswehry w Monachium. Jego zdaniem siły przeciwne pomocy, przede wszystkim w SPD, będą zyskiwały na znaczeniu.

Siły przeciwne pomocy Ukrainie zyskują. "Nie istnieje żadna poważna strategia"

Siły przeciwne pomocy Ukrainie zyskują. "Nie istnieje żadna poważna strategia"

Źródło:
PAP

W Rzeszowie, na osiedlu Biała, doszło do pożaru budynków mieszkalnych w zabudowie szeregowej. W jednym z nich doszło do wybuchu butli z gazem. Służby informują, że nie ma rannych. Przed przyjazdem strażaków z budynków ewakuowało się 20 osób.

Pożar w szeregówkach w Rzeszowie. Wybuchła butla z gazem, osiem domów zniszczonych     

Pożar w szeregówkach w Rzeszowie. Wybuchła butla z gazem, osiem domów zniszczonych     

Źródło:
TVN24, PAP

Władze Chin i Filipin po raz kolejny wzajemnie oskarżyły się o celowe doprowadzenie do zderzenia okrętów straży przybrzeżnej na Morzu Południowochińskim. To kolejny z serii incydentów, do których doszło w ostatnim czasie na spornych wodach.

"Bezpośrednio i celowo staranował okręt". Konfrontacja na spornych wodach

"Bezpośrednio i celowo staranował okręt". Konfrontacja na spornych wodach

Źródło:
Reuters, PAP

Na początku lipca kot o imieniu Finn zaginął w Middle River w stanie Minnesota. Jego właścicielka szukała go każdej nocy. Mruczka znaleziono dwa miesiące później w Monroe w stanie Waszyngton, które oddalone jest od jego domu o ponad 2400 kilometrów.

"Szukałam go każdej nocy". Zaginiony kot znaleziony ponad 2400 kilometrów od domu

"Szukałam go każdej nocy". Zaginiony kot znaleziony ponad 2400 kilometrów od domu

Źródło:
ENEX, KIRO7, yahoo.com

Marek Borowski, senator Koalicji Obywatelskiej, stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że zapowiedź darowizy na partię, którą mają miesięcznie wpłacać parlamentarzyści PiS-u, to forma "daniny", która - jak stwierdził - "ma pokazać, kto przy PiS-ie wiernie stoi, a kto, ewentualnie, nie". O Suwerennej Polsce powiedział, że to ugrupowanie jest "gwoździem w bucie" partii Kaczyńskiego.

"Danina", która ma pokazać "kto wiernie stoi przy PiS-ie"

"Danina", która ma pokazać "kto wiernie stoi przy PiS-ie"

Źródło:
TVN24

Były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował o śmierci Ewy Bialik, prokurator i rzeczniczki Prokuratury Krajowej. Bialik zmarła w wieku 58 lat. "Była wzorem profesjonalizmu zawodowego, zawsze rzetelna i życzliwa" - napisał na platformie X.

Nie żyje prokurator Ewa Bialik

Nie żyje prokurator Ewa Bialik

Źródło:
PAP

Do szpitala w Szczecinie trafiło dziesięciomiesięczne dziecko, które miało paść ofiarą gwałtu. Prokuratura poinformowała, że w sprawie zatrzymano partnera matki, który usłyszał już zarzuty. - Życiu dziecka nic nie zagraża - przekazał rzecznik szczecińskiej prokuratury. Mężczyzna został tymczasowo aresztowany.

Dziesięciomiesięczne dziecko miało paść ofiarą gwałtu. Zarzuty i areszt

Dziesięciomiesięczne dziecko miało paść ofiarą gwałtu. Zarzuty i areszt

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, tvn24.pl

Zmiana zasad opłat za parkowanie w miastach może być dla niektórych dramatyczna w skutkach. Trudno inaczej nazwać wezwanie do zapłacenia 18 tysięcy złotych dla kobiety z niepełnosprawnością. Są też inne przykłady z innych miast. 

Zmiana zasad opłat za parkowanie może być źródłem ludzkich dramatów. Za błędy płaci się naprawdę dużo

Zmiana zasad opłat za parkowanie może być źródłem ludzkich dramatów. Za błędy płaci się naprawdę dużo

Źródło:
Fakty TVN

W państwach Azji Środkowej władza zazwyczaj jest przekazywana przez satrapów komuś w rodzinie. Tak zapewne stanie się też w Uzbekistanie, gdzie prezydent Szawkat Mirzijojew udziela córce większych pełnomocnictw i deleguje na odpowiedzialne stanowiska. Może to stanowić wstęp do przekazania jej władzy nad całym państwem - analizuje portal Radia Swoboda.

Saida "jest jak meteoryt". Wkrótce przejmie państwo? 

Saida "jest jak meteoryt". Wkrótce przejmie państwo? 

Źródło:
PAP, Radio Swoboda

238 nałożonych mandatów, 46 zatrzymanych dowodów rejestracyjnych, 13 odebranych praw jazdy. To efekt kontroli, które w ostatnich dniach prowadzili stołeczni policjanci, głównie w centrum Warszawy. Akcja była wymierzona w kierowców, którzy uprzykrzają życie mieszkańcom rykiem silników swoich aut i motocykli.

Posypały się mandaty dla kierowców za ryczące silniki

Posypały się mandaty dla kierowców za ryczące silniki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nie żyje dwoje dzieci. Informacja o ich śmierci przyszła dobę po pożarze kamienicy w Starogardzie Gdańskim. - Sytuacja była krytyczna ze względu na oparzone drogi oddechowe - mówił szef Wielkopolskiego Centrum Leczenia Oparzeń w Ostrowie Wielkopolskim.

Po pożarze kamienicy w Starogardzie Gdańskim nie żyje dwoje dzieci

Po pożarze kamienicy w Starogardzie Gdańskim nie żyje dwoje dzieci

Źródło:
PAP, TVN24

Córka króla Norwegii Haralda V, księżniczka Marta Ludwika, wyszła w sobotę za mąż za amerykańskiego szamana i zwolennika teorii spiskowych Dureka Verretta. Ceremonia zorganizowana została na brzegu fiordu Geiranger, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Norweska księżniczka wyszła za szamana

Norweska księżniczka wyszła za szamana

Źródło:
PAP

Bardzo bym chciał, abyśmy w najbliższych miesiącach zrobili wielką rządową spowiedź powszechną na spotkaniach z ludźmi - powiedział premier Donald Tusk podczas spotkania z ministrami w związku z rocznicą podpisania Porozumień Sierpniowych. Tłumaczył, że chodzi o "spotkania ze środowiskami, które mają jakieś powody do niepokoju". Dodał, że "właściwie dotyczy to każdego z resortów".

Tusk zapowiada "rządową spowiedź". "Właściwie dotyczy to każdego z resortów"

Tusk zapowiada "rządową spowiedź". "Właściwie dotyczy to każdego z resortów"

Źródło:
TVN24, PAP

W sobotę w Gdańsku obywają się uroczystości związane z upamiętnieniem 44. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Przedstawiciele rządu i władz miasta świętowali obok Europejskiego Centrum Solidarności. Prezydent wziął udział w wydarzeniu organizowanym przez NSZZ "Solidarność" w historycznej Sali BHP.

"Nie dajcie sobie wmówić, że jesteśmy podzieleni. Jesteśmy różni"

"Nie dajcie sobie wmówić, że jesteśmy podzieleni. Jesteśmy różni"

Źródło:
PAP/TVN24

W niedzielę, 1 września, powitamy pierwszą z jesieni - meteorologiczną. Do astronomicznej i kalendarzowej zostało nam jeszcze kilka tygodni. Widać coraz więcej oznak zmieniającej się pory roku.

Koniec lata jest nieubłagany. Jutro powitamy pierwszą z jesieni

Koniec lata jest nieubłagany. Jutro powitamy pierwszą z jesieni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na Pacyfiku przeprowadzono trudną akcję ratunkową. Niebezpieczna pogoda uwięziła załogę żaglówki na pełnym morzu, a jej kapitan zmarł. Na ratunek pasażerom ruszyli amerykańscy marynarze i członkowie straży przybrzeżnej. Zadania nie ułatwiał im jednak nadciągający huragan Gilma.

Kapitan zmarł, nadciągał huragan. Żaglówka uwięziona na Pacyfiku

Kapitan zmarł, nadciągał huragan. Żaglówka uwięziona na Pacyfiku

Źródło:
CBS News, US Coast Guard News

Rosja i Chiny zapowiedziały pogłębienie współpracy naukowej po wizycie chińskich badaczy w rosyjskim centrum naukowym w Barentsburgu w Arktyce, do której doszło 21 sierpnia, co budzi niepokój państw NATO - napisał tygodnik "Newsweek".

Co się dzieje na Svalbardzie? Media o współpracy Chin i Rosji w Arktyce

Co się dzieje na Svalbardzie? Media o współpracy Chin i Rosji w Arktyce

Źródło:
PAP
"Jak robiłem to zdjęcie, czułem, że będą z tego kłopoty". Fotograf prezydenta Dudy o kulisach pracy w Pałacu

"Jak robiłem to zdjęcie, czułem, że będą z tego kłopoty". Fotograf prezydenta Dudy o kulisach pracy w Pałacu

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Po raz czwarty wręczono Medale Wolności Słowa. W czasie gali wyróżniono laureatów w trzech kategoriach: Media, Instytucja i Obywatel/Obywatelka. W pierwszej z nich medal otrzymała Karolina Lewicka z Tok FM, w drugiej odznaczono stowarzyszenie Pro Loquela Silesiana, zaś w trzeciej - Anja Rubik.

Medale Wolności Słowa przyznane

Medale Wolności Słowa przyznane

Aktualizacja:
Źródło:
Fundacja Grand Press

Zaczęła się zbiórka na PiS. Partia po odrzuceniu przez PKW sprawozdania jej komitetu wyborczego podała konto do wpłat. Prosi wpłacających o podanie numeru PESEL - co budzi wątpliwości ekspertów. Na co zezwala prawo, jeśli chodzi o finansowe wpieranie partii, a czego zabrania? Wyjaśniamy.

"Narodowa zrzuta" na PiS. Co jest, a co nie jest prawnie dozwolone

"Narodowa zrzuta" na PiS. Co jest, a co nie jest prawnie dozwolone

Źródło:
Konkret24

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najgłośniejszych filmowych premierach tego tygodnia. Już za tydzień do kin trafi film Jorgosa Lantimosa "Rodzaje życzliwości" z Emmą Stonę, Jesse Plemonsem i Willem Dafoe w rolach głównych. Prowadząca program podzieliła się także dobrą wiadomością z miłośnikami polskiego kina.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Magazyn śledczy reporterów "Superwizjer" wraca na antenę z nowymi odcinkami. Autorzy programu od lat ukazują nadużycia władzy, korupcję, błędy wymiaru sprawiedliwości, skandale w policji i afery gospodarcze. Program będzie można oglądać na antenie TVN, TVN24 oraz w TVN24 GO i na platformie Player. Oto czego widzowie mogą spodziewać się w nowym sezonie.

"Superwizjer" powraca. Gdzie i kiedy oglądać nowe odcinki

"Superwizjer" powraca. Gdzie i kiedy oglądać nowe odcinki

Źródło:
tvn24.pl

Rada Polskich Mediów wystosowała apel o podjęcie śledztwa w sprawie zabójstwa dziennikarza Jarosława Ziętary. "W państwie prawa nie może być zgody na brak kary za zbrodnię. Szczególnie za zbrodnię, która w swojej istocie jest zamachem na podstawy demokratycznego państwa" - napisano.

"W państwie prawa nie może być zgody na brak kary za zbrodnię"

"W państwie prawa nie może być zgody na brak kary za zbrodnię"

Źródło:
Rada Polskich Mediów, tvn24.pl

Zbudowane tuż obok spalonej hali tymczasowe targowisko przy Marywilskiej zostało otwarte. Oferuje 400 sklepów i punktów usługowych. Kupić można odzież, dodatki, ale także artykuły hobbystyczne czy drobne AGD.

400 sklepów w kontenerach. Tymczasowe targowisko przy Marywilskiej otwarte

400 sklepów w kontenerach. Tymczasowe targowisko przy Marywilskiej otwarte

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Na zakończenie wakacji do serwisu Max trafia kolejny film kinowy "The Watchers". To trzymająca w napięciu opowieść, łącząca w sobie fantasy, science fiction i horror. W roli głównej wystąpiła Dakota Fanning, znana między innymi z roli w "Pewnego razu w… Hollywood".

Niedawno w kinach, od dziś na platformie Max. Filmowa propozycja na weekend

Niedawno w kinach, od dziś na platformie Max. Filmowa propozycja na weekend

Źródło:
prasa.wbdpoland.pl