Profesor Łętowska: łatwiej jest rządzić osobami przerażonymi. Relacja z "Areny Idei"

[object Object]
"Arena Idei" odbywa się w bibliotece Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańskutvn24
wideo 2/6

Zakończyła się "Arena Idei" TVN24, w której goście próbowali odpowiedzieć na pytanie: "Czy Polacy to jeden naród a dwa plemiona?". W rozmowie wzięli udział ks. Adam Boniecki, prof. Jerzy Bralczyk, prof. Ewa Łętowska oraz prof. Andrzej Zybertowicz. Debatę prowadziła Katarzyna Kolenda-Zaleska.

20:52

Kolenda-Zaleska podziękowała wszystkim za udział i zakończyła "Arenę Idei" .

20:51

Pierwsza część "Areny Idei"

Pierwsza część debaty. Czy Polacy to jeden naród a dwa plemiona?
Pierwsza część debaty. Czy Polacy to jeden naród a dwa plemiona?
20:50

Prof. Bralczyk: są dwie rzeczy spajające społeczeństwo: język i prawo. W obu tych sferach jest bardzo poważnie zagrożona jedność. Inaczej nazywamy rzeczy, które postrzegamy, mamy różny stosunek do prawa. Dopóki mówimy tym samym językiem i mamy konstytucję, trzeba na to chuchać i dmuchać.

20:50
Ksiądz Boniecki o roli Kościoła w zażegnywaniu sporu w społeczeństwie
Ksiądz Boniecki o roli Kościoła w zażegnywaniu sporu w społeczeństwietvn24
20:50

Ks. Boniecki: to jest jakieś wielkie pytanie właściwie, że społeczeństwo, które jest od tysiąca lat chrześcijańskie nie może znaleźć płaszczyzny porozumienia, czy przynajmniej sposobu, żeby zasypywać te rowy. Kto je bardziej pogłębia? Czy ci, którzy powołują się na chrześcijaństwo i strzelają do innych swoich współplemieńców, czy ci, którzy się niespecjalnie afiszują ze swoją wiarą? Ale ja jestem przekonany, że to jest misja Kościoła w Polsce: tak pokazana Ewangelia, tak pokazane chrześcijaństwo, że się ockniemy wszyscy z tego zaciekłego sporu.

20:49

Prof. Zybertowicz: łączy nas niedorozwój genu kompromisu. To, że lubimy się ze sobą spierać, ma mnóstwo wad, ale dopóki jeszcze jesteśmy gotowi se sobą spierać, a nie rzucamy się do gardeł, to spróbujmy instytucjonalizować konflikt w sporze idei i nawet emocji, a nie w sporze sięgania po mobilizację z bronią.

20:48

Prof. Łętowska: nie poczuwam się absolutnie do możliwości udzielenia odpowiedzi na pytania fundamentalne: co było przyczyną podziału.

20:47

Prof. Łętowska: toczyłam całe życie bój - i to się nie udało - żeby przekonać ludzi, że prawo jest czymś, co może łączyć. I że prawo jest czymś, co warto wyjąć z tego właśnie dyskursu

20:46

Prof. Bralczyk: najbardziej niepokojące w istocie jest to, że my się lubimy dzielić. To "my" jest uogólniające. I jedni, i drudzy znajdują powody do satysfakcji z tego, że należą do jednego z tych plemion. I że ci inni są gorsi.

20:45

Rozpoczęła się trzecia część "Areny Idei". Trwa podsumowywanie dyskusji przez gości.

20:45

W drugiej sondzie, która była prowadzona w trakcie trwania "Areny Idei", 86,2 procent respondentów odpowiedziało twierdząco, na pytanie, czy "Polacy to jeden naród u dwa plemiona". 11,2 procent odpowiedziało przecząco. Odpowiedzi "nie wiem" udzieliło 2,6 procent osób.

Porównanie sondy sprzed debaty z tą prowadzoną w trakcie | tvn24
20:44

Wyniki sondy prowadzonej w trakcie "Areny Idei": 86 proc. respondentów uważa, że w Polsce jest podział na dwa "plemiona".

20:43

Prof. Zybertowicz: socjologia zajmuje się tym zagadnieniem. Ale nawet wartościowe badania są w cieniu.

20:42

Głos z publiczności: jestem zasmucony kierunkiem, w którym poszła ta dyskusja, czuję niedosyt. Mam pytanie do prof. Zybertowicza: jakie są źródła tego podziału? Czemu socjologia się tym nie zajęła?

20:38

Ks. Boniecki: odpowiedź jest oczywista: nie można przez zło naprawiać zła.

20:38

Prof. Łętowska do ks. Bonieckiego: czy to jest etyczne. gdy czynienie zła jest odpowiedzią na czynione wcześniej zło? W kontekście tego, co dzieje się w Trybunale Konstytucyjnym?

20:30

Prof. Zybertowicz: tę zabawę zapałkami rozpoczęto, gdy łamiąc konstytucję wybrano nadmiarowo sędziów do TK, wiadomo, kto to zrobił.

20:28
Prof. Ewa Łętowska
20:27

Prof. Łętowska: jeżeli zaczynamy igrać z obowiązującą konstytucją, to jestem bezradna, nie wiem, co ja w ogóle robię w tej debacie. Moralizowanie nic nie da. Mogę robić tylko jedno: śmiesznie upierać się przy swoim.

20:24
Prof. Zybertowicz o pojęciu "gorszego sortu" Polaków
Prof. Zybertowicz o pojęciu "gorszego sortu" Polaków tvn24
20:23

Prof. Zybertowicz: ja nie posługuję się tym językiem. Nie podobało mi się, że Jarosław Kaczyński użył takich słów, ale zostały wyrwane z kontekstu.

20:22

Pytanie z publiczności zadaje prof. Zybertowiczowi pisarz Stefan Chwin: jak wobec tej pańskiej kategorii należy odnieść Polaków "gorszego sortu" i czy to pojęcie znajduje się w pańskim słowniku?

20:17

Prof. Łętowska: porozmawiajmy o tym na przykładzie. Leży w sejmie projekt zmian w PKW. Czy pana zdaniem, komisja, która ma wpływ na interpretację wyborów, powinna być ukształtowana przez rządzących?

20:15

Prof. Łętowska: ten model, o którym pan mówi jest teoretyczny, socjologiczny. Ale on się musi przekładać na praktykę.

20:14

Prof. Zybertowicz: nie będzie tego weryfikowała żadna komisja, to my, Polacy, będziemy weryfikować w rozmowach w naszych domach, w wyborach.

20:13

Pytanie z publiczności do prof. Zybertowicza: kto będzie weryfikował stopień mojego patriotyzmu wedle pańskiej definicji?

20:12

20:11

Ks. Boniecki: wracając do tego podziału plemiennego. Czy my nie poddajemy się takim działaniom medialnym, propagandowym?

20:09

Ks. Boniecki: różnice w poglądach, jak należy organizować Polskę, były jeszcze przed zmianą ustroju. Był w nich zalążek tego podziału.

20:05

Pytanie od publiczności do prof. Zybertowicza: czy ten podział między Polakami nie zrodził się u początków III RP?

20:03

Kolenda-Zaleska: czas na pytania od publiczności.

20:03

Prof. Zybertowicz: Polakom jest potrzebne suwerenne państwo, po drugie trzeba doceniać historyczną, narodotwórczą rolę Kościoła Katolickiego i po trzecie: stosunek do historii Polski, którą można krytykować, ale nie można jej fałszować, ani się od niej odwracać.

20:00

19:59

Prof. Bralczyk do prof. Zybertowicza: takie dyskusje prowadzimy na co dzień, dziś temat jest inny.

19:57

Prof. Zybertowicz: gdy sztuczki legislacyjne robiono za poprzedniej ekipy rządzącej to nie przychodziły telewizje, żeby to pokazać.

19:56

Prof. Zybertowicz: są ludzie, którzy w ten sposób odczuwają wykluczenie: jak mój obraz świata był powszechnie dominujący we wszystkich mediach, to nie czułem się wykluczony, jak w niektórych kanałach jest teraz kontestowany, to czuję się wykluczony.

19:54

Prof. Łętowska: chcę powiedzieć jedno w obronie konstytucji: współczesna konstytucja liberalnego, należącego do Unii Europejskiej państwa wymaga proporcjonalności w zachowaniach. Brakuje kompromisu.

19:51

Ks. Boniecki: ale faktycznie mieliśmy zachłyśnięcie się perspektywą dobrobytu.

19:50

Ks. Boniecki: nie powiedziałbym, że w ogóle nie było opieki dla potrzebujących, wielu rzeczy było robionych

19:49

Kolenda-Zaleska: nasuwa się pytanie, dlaczego w kraju katolickim zabrakło wrażliwości społecznej po '89 roku?

19:49

Ks. Boniecki: to odnalezienie się części osób, na przykład dzięki programowi 500 plus łączy się z wykluczaniem innych

19:47

Prof. Bralczyk: w tej chwili też się wielu osobom odmawia praw.

19:44

Prof. Łętowska: problem polega na tym, że nie jest wszystko jedno, jak to się robi. Nie tu jest problem: co się robi tylko: jak się robi. Weźmy na przykład uchwalanie ustaw; na kolanie, po nocy.

19:43
Prof. Zybertowicz: fenomen Radia Maryja podobny do fenomenu 500+
Prof. Zybertowicz: fenomen Radia Maryja podobny do fenomenu 500+tvn24
19:42

Prof. Zybertowicz: dopiero program 500 plus dał szansę ludziom zagubionym ekonomicznie po transformacji '89 roku podnieść głowę

19:41

Kolenda-Zaleska: spróbujmy się zastanowić: z czego wynika to przeświadczenie społeczeństwa polskiego, że jesteśmy podzieleni właśnie na dwie części.

19:40

Rozpoczęła się druga część "Areny Idei".

19:39

Prof. Bralczyk: plemię to za łagodne określenie. Plemiona mogą współistnieć, a nawet wchodzić w pewnego rodzaju relacje.

19:38

Prof. Bralczyk: plemiona w tym właśnie sensie, konstytuują się przez to, że odmawiają komuś praw.

19:37

Prof. Jerzy Bralczyk: plemię to jest coś, co najprawdopodobniej ma charakterystyczne pochodzenie, skądś się wywodzi, ma określony język i terytorium. Tu jest inaczej, te "plemiona" nie mają własnego terytorium.

19:35

Ks. Boniecki: co nas wszystkich łączy? Badania pokazują, że to klęski, religia katolicka, troska o dobro ojczyzny, tradycje, język. Dobro ojczyzny na pewno każdemu leży na sercu, ale każdy inaczej to rozumie. Myślę, że hasło "plemiona" jest bardzo niedobre i musimy się od niego oddalić. Musimy znaleźć to, co nas łączy. Są podziały, ale nie są to podziały plemiennie, zbyt wiele mamy wspólnego.

19:32

Ks. Boniecki: ten naród jest podzielony, nie ma wątpliwości, zastanawiam się, jakiego użyć określenia na to

19:31

Ks. Adam Boniecki: to hasło plemiona mnie bardzo martwi, tak dalece, że niechętnie o tym mówię

19:30

Prof. Andrzej Zybertowicz: nie ma dwóch plemion. Plemion jest wiele, a naród jest jeden.

19:29

Prof. Łętowska: demokracja to rządy większości przy zaspokojeniu elementarnych potrzeb mniejszości.

19:28

Prof. Łętowska: łatwiej jest rządzić osobami przerażonymi.

19:28

Prof. Łętowska: mam nadzieję, że wynik tego sondażu to efekt przerażenia

19:26

Prof. Ewa Łętowska: nie jestem przekonana, czy ta sonda daje rzeczywistą odpowiedź.

19:26

Trwa pierwsza część "Areny Idei", podczas której goście prezentują swoje poglądy. Jak pierwsza głos zabrała prof. Ewa Łętowska.

19:26

W pierwszej sondzie, która zakończyła się przed programem, wzięło udział 8 tysięcy osób. Aż 73 procent uznało, że Polacy to jeden naród a dwa plemiona. 20 procent uważa, że to jest nieprawda, a 7 procent nie ma zdania. Kolejne głosy można oddawać w sondzie trwającej w trakcie programu.

19:25

Prowadząca debatę Katarzyna Kolenda-Zaleska przedstawiła gości i zaprosiła widzów do oddania głosu w sondzie.

"Arena Idei" odbyła się w bibliotece Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Debata była transmitowana na antenie TVN24.

Społecznie ważki temat i drobiazgowe pytania audytorium w sztywnych regułach dyskusji – to przepis na "Arenę Idei".

Grecy traktowali publiczny spór jako szczyt
 działania obywatelskiego, oksfordczycy zaś za kluczowy element polemiki uznają do dziś symboliczny podział audytorium na antagonistów i protagonistów. "Arena Idei" adaptuje te wielkie tradycje i opiera się na przekonaniu, że debata jest jednym z najważniejszych źródeł wiedzy i tworzywem opinii. Pluralizm stanowisk – czyli żywioł debaty – uznano za bezcenne narzędzie do ujawniania społecznych
 sprzeczności, częstokroć anulowanych w imię stereotypowo rozumianej zgody społecznej lub odwrotnie, propagandowo podsycanych przez ideologów.

Debatę wspierały dwa sondaże wśród telewidzów - poprzedzający oraz towarzyszący debacie.

Autor: azb / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości

Jak na wiadomość o ucieczce Marcina Romanowskiego na Węgry zareagowali przedstawiciele jego obozu politycznego? Według Mai Wójcikowskiej niektórzy "trochę przecierali oczy i nie ukrywali zdziwienia". - Mam wrażenie, że Romanowski jednak trochę wystrychnął swoich kolegów na dudka - przyznał Konrad Piasecki. Według relacji Agaty Adamek politycy wcześniej związani z Funduszem Sprawiedliwości obawiali się, że gdyby Romanowski był teraz w Polsce, mógłby powiedzieć "za dużo".

Marcin Romanowski uciekł na Węgry. "Trochę wystrychnął swoich kolegów na dudka"

Marcin Romanowski uciekł na Węgry. "Trochę wystrychnął swoich kolegów na dudka"

Źródło:
TVN24

Premier Słowacji Robert Fico spotkał się na Kremlu z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Wieczorem szef słowackiego rządu przekazał w mediach społecznościowych, że odbyli "długą rozmowę", a Putin "potwierdził gotowość Moskwy do kontynuowania dostaw gazu na Zachód i Słowację". Ukraina zapowiedziała, że nie przedłuży wygasającego wraz z końcem roku kontraktu, który zezwala na tranzyt gazu przez jej terytorium.

Robert Fico "po długiej rozmowie" z Putinem na Kremlu

Robert Fico "po długiej rozmowie" z Putinem na Kremlu

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Jedna z pięciu ofiar piątkowego ataku w Magdeburgu to dziewięcioletni Andre. "Niech mój mały miś znowu lata dookoła świata" - napisała w pożegnalnym wpisie w mediach społecznościowych jego matka. Hołd zmarłemu dziewięciolatkowi oddała też lokalna straż pożarna. Chłopiec należał do jej dziecięcego oddziału.

"Był z nami tylko dziewięć lat". Matka żegna syna, który zginął na jarmarku

"Był z nami tylko dziewięć lat". Matka żegna syna, który zginął na jarmarku

Źródło:
BBC, Bild, Sky News

Nie wiem, co ulęgło się w głowie przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, to rzecz niezrozumiała - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. Odniósł się w ten sposób do działań sędziego Sylwestra Marciniaka, który domaga się podjęcia ponownej uchwały w sprawie pieniędzy dla Prawa i Sprawiedliwości.

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Źródło:
TVN24

Premier Albanii Edi Rama zapowiedział wprowadzenie blokady na popularną aplikację TikTok - poinformował Reuters. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od stycznia 2025 roku. TikTok domaga się wyjaśnień od albańskich władz.

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Źródło:
Reuters

Pod hasłem "tekstylia" kryje się wiele. Po pierwsze odzież - to oczywiste. Ale także buty, dywany, firany, pościel czy koce. Zużyte i wyrzucane, lądowały do tej pory w pojemnikach na odpady zmieszane. Od nowego roku to się zmieni.

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Źródło:
Fakty TVN

Dzieci czekają na przeszczep serca w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Warszawie. Podłączone do sztucznej komory mogą tylko czekać na organ od zmarłego dawcy - takie serce, które będzie pasowało. Przeszczepów w klinice jest coraz więcej, ale potrzeby są duże.

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Źródło:
Fakty TVN

Samolot z dziesięcioma osobami na pokładzie rozbił się i uderzył w sklep w centrum turystycznej miejscowości Gramado na południu Brazylii. Jak podały władze, nikt z pasażerów nie przeżył.

Samolot spadł na sklep

Samolot spadł na sklep

Źródło:
Reuters

Pogoda na Boże Narodzenie. Przed świętami lokalnie dosypie jeszcze trochę śniegu, czy jednak wystarczy go, by utrzymał się do Wigilii? Sprawdź najnowszą aktualizację świątecznej prognozy pogody.

Przed samymi świętami spadnie śnieg. Czy pozostanie z nami na dłużej?

Przed samymi świętami spadnie śnieg. Czy pozostanie z nami na dłużej?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Członek Państwowej Komisji Wyborczej Ryszard Kalisz ujawnił w TVN24, że otrzymał e-mail z informacją, że przewodniczący PKW Sylwester Marciniak "zarządził tryb obiegowy podjęcia uchwał", wśród których ma się znajdować uchwała w sprawie sprawozdania finansowego komitetu wyborczego PiS. Kalisz zgodził się, że jest to próba podjęcia uchwały "tylnymi drzwiami" przez przewodniczącego PKW. Sprawę komentowali politycy PSL, KO, a także szefowa kancelarii prezydenta.

PKW "najwyraźniej chce dopchnąć kolanem możliwość finansowania Prawa i Sprawiedliwości"

PKW "najwyraźniej chce dopchnąć kolanem możliwość finansowania Prawa i Sprawiedliwości"

Źródło:
TVN24

Amerykańska aktorka Blake Lively oskarżyła Justina Baldoniego, swojego partnera z planu "It Ends with Us" i jednocześnie reżysera tego filmu, o szereg niestosownych zachowań. Aktorka twierdzi również, że mężczyzna, wspólnie ze studiem, które wyprodukowało film, zorganizował przeciwko niej kampanię oszczerstw. Prawnik studia stanowczo temu zaprzeczył, nazywając twierdzenia aktorki "całkowicie fałszywymi i oburzającymi".

Improwizowane pocałunki, "plan odwetu" i kampania oszczerstw. Blake Lively oskarża reżysera

Improwizowane pocałunki, "plan odwetu" i kampania oszczerstw. Blake Lively oskarża reżysera

Źródło:
BBC, New York Times, Variety

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W południowej Polsce noc przyniesie opady śniegu i silne podmuchy wiatru. Sprawdź, gdzie będzie szczególnie niebezpiecznie.

IMGW ostrzega. Nocą miejscami będzie niebezpiecznie

IMGW ostrzega. Nocą miejscami będzie niebezpiecznie

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Wielu zagranicznych internautów zachwyciła znajdująca się w Polsce świecąca w ciemności ścieżka rowerowa, na której w nocy jakoby widać odwzorowane gwiazdy i gwiazdozbiory. Jak się okazuje, w kraju mamy takiego rodzaju drogę dla rowerów, ale nie wygląda tak spektakularnie.

Świecąca w ciemności ścieżka rowerowa w Polsce? Prawdziwa tak nie wygląda

Świecąca w ciemności ścieżka rowerowa w Polsce? Prawdziwa tak nie wygląda

Źródło:
Konkret24

Zaparkował na torach tramwajowych i - jak ustalili strażnicy miejscy - poszedł prawdopodobnie na pobliski bazar. Tramwaje nie mogły przejechać swoją trasą, co doprowadziło do paraliżu komunikacyjnego. Kiedy po ponad pół godzinie kierowca wrócił do auta, czekały tam już służby. Mężczyzna dostał trzy tysiące złotych mandatu, którego nie przyjął.

Zaparkował na torach tramwajowych. "Doprowadził do paraliżu komunikacyjnego"

Zaparkował na torach tramwajowych. "Doprowadził do paraliżu komunikacyjnego"

Źródło:
TVN24

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Naukowcy z Katedry Warzywnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu opracowali innowacyjną szklarnię, a w zasadzie cieplarnię bąbelkową, która zapewni wzrost plonu i pomoże zmniejszyć ilość wykorzystanej energii. W hodowli owoców i warzyw pomóc ma piana z mydła.

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Źródło:
tvn24.pl

Premier Węgier Viktor Orban nie po raz pierwszy realizuje skrupulatnie politykę Władimira Putina w Unii Europejskiej, ponieważ uderza w fundamenty wspólnoty - ocenił w "Kawie na ławę" w TVN24 europoseł PSL Krzysztof Hetman, komentując kwestię azylu politycznego dla posła PiS Marcina Romanowskiego. Europoseł Konfederacji Stanisław Tyszka mówił, o "zdziecinnieniu polskiej polityki, która sprowadza się do relacji interpersonalnych w tym przypadku między Tuskiem a Orbanem, którzy byli kiedyś kumplami, pokłócili się w tym momencie i robią sobie na złość".

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

Źródło:
TVN24, PAP

Po trzech miesiącach prac konserwacyjnych turyści odwiedzający Rzym znów mogą oglądać słynną fontannę di Trevi w pełnym blasku. Wprowadzono jednak limit osób, które mogą jednocześnie przed nią przebywać. Na razie to eksperyment.

Fontanna di Trevi po nowemu

Fontanna di Trevi po nowemu

Źródło:
PAP

Sprawca piątkowego ataku w Magdeburgu, w wyniku którego zginęło pięć osób, a ponad 200 zostało rannych, został oskarżony o popełnienia morderstwa i usiłowania zabójstwa - poinformowała w niedzielę niemiecka policja. Niemiecki Federalny Urząd do spraw Migracji i Uchodźców przekazał, że otrzymał ostrzeżenie o pochodzącym z Arabii Saudyjskiej mężczyźnie już pod koniec lata 2023 roku za pośrednictwem mediów społecznościowych. W wyniku zamachu zginął 9-letni chłopiec oraz cztery kobiety w wieku od 45 do 75 lat.

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Źródło:
PAP, Reuters

Posłanka Magdalena Filiks z KO napisała, że "w Szczecinie i w Gdańsku i wielu innych miejscach doszło w ostatnich latach do takich sytuacji" jak w piątek w Magdeburgu, gdzie w wyniku zamachu i wjechanie autem w tłum zginęło pięć osób, a rannych zostało ponad 200. Tyle że, wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku miały zupełnie inny charakter.

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Źródło:
Konkret24

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski dotarł do Ukrainy medycznym kamperem, który będzie działał jak mobilny szpital. Możliwe będzie w nim między innymi przeprowadzanie zabiegów chirurgicznych - poinformował w niedzielę portal Vatican News.

Papież poświęcił, kardynał zawiózł

Papież poświęcił, kardynał zawiózł

Źródło:
PAP

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24