Te budynki miały powstać w Polsce: 7 niezrealizowanych projektów gwiazd

Budynki, które pozostały tylko wizualizacjami
Budynki, które pozostały tylko wizualizacjami
TVN24 Łódź
Niezrealizowane projekty gwiazdTVN24 Łódź

Brama Miasta miała być symbolem zmian w Łodzi. Tymczasem zaprojektowany przez Daniela Libeskinda budynek dołącza do listy spektakularnych projektów autorstwa najbardziej znanych architektów na świecie, które miały powstać w Polsce. Miały, ale nie powstały.

Brama Miasta, Łódź, Daniel Libeskind

Miał być sztandarowym elementem Nowego Centrum Łodzi i symbolem zmian w mieście. Między NCŁ, a piotrkowską miał stanąć szklany budynek o wysokości 64 metrów i 13 kondygnacjach. Oprócz biur, miały się w nim znaleźć sklepy i restauracje.

Wszystko wskazuje na to, że nie powstanie. Spółka LDZ Brama w ostatniej chwili wycofała się z podpisania aktu notarialnego. Prawdopodobnie doszła do wniosku, że biznesplan się "nie zepnie".

Polski Hak, Gdańsk, Daniel Libeskind

Daniel Libeskind jest zdecydowanie największym pechowcem, jeśli chodzi o pracę w Polsce. Miał też pomysł dla Trójmiasta. W Gdańsku, na Polskim Haku chciał stawiać wieżowiec o ekspresyjnej formie. Wokół miała powstać dzielnica mieszkaniowo-usługowa.

Koncepcja była jednak niezgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a jej realizacja wymagałaby zmiany tego dokumentu. Wniosku o taką zmianę w gdańskim ratuszu nikt nigdy nie złożył.

Nieco dalej posunęły się sprawy w Poznaniu - Korona Tower wprawdzie do dziś nie powstała, ale przynajmniej zaczęły się uzgodnienia z miastem. Z tego punktu widzenia ze sukces można uznać jedyny zrealizowany projekt Libeskinda w Polsce: Złotą 44 w Warszawie. Tyle że budynek stoi pusty i niewykończony, a prace kolejny raz są wstrzymane.

Dach Warszawy
Dach Warszawytvn24

Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Warszawa, Christian Kerez

Zanim wygrał konkurs na koncepcję muzeum na warszawskim Placu Defilad, nie był znanym architektem. Werdykt jury odebrano wręcz w stolicy jako zawód. Potem było już tylko gorzej: najpierw przeciągały się negocjacje umowy na projekt, potem prace nad nim. Kolizja z II linią metra, zmiany wprowadzane przez miasto, takie jak dołożenie Teatru Rozmaitości do programu budynku czy nowy plany miejscowy to tylko niektóre przeszkody. W końcu miasto zerwało umowę.

Dziś minimalistyczna architektura Kereza jest dużo bardziej znana i doceniana na świecie. A Warszawa zamiast największej jego realizacji ma pusty plac i muzeum gnieżdżące się w dawnym sklepie meblowym.

Tak to M ma wyglądać
Tak to M ma wyglądaćWojciech Bąkowski/artmuseum.pl

Zaha Hadid / Richard Meier, wieżowiec w Warszawie

Mało kto wie, że najwięksi starchitekci stoczyli swego czasu w Warszawie prawdziwy pojedynek. Właściciel hotelu Marriott zorganizował wewnętrzny konkurs na projekt wieżowca, który miał stanąć tuż obok. Zaprosił do niego laureatów "architektonicznego Oskara", nagrody Pritzkera: sir Normana Fostera, Zahę Hadid i Richarda Meiera.

Wygrał projekt Hadid, nazywany ogórkiem lub kaktusem. Miał mieć około 250 metrów wysokości. Choć inwestor dostał warunki zabudowy, to projekt nie wyszedł poza koncepcję. Meier w tym pojedynku grał nawet ostrzej - zaproponował ponad 300-metrowy budynek.

Budowa nigdy się nie zaczęła. Według właściciela budynku, projekt Hadid jest już nieaktualny.

Peter Zumthor, Kielce, adaptacja Synagogi

Nie wszystkie gwiazdy proponowały w Polsce projekty rodem z Dubaju. Przez jednych podziwiany, przez innych nazywany Coehlo architektury, kolejny laureat Pritzkera w tym zestawienu, Peter Zumtor, miał w Kielcach projektować adaptację synagogi na centrum dialogu.

Zumthor jest jednak wizjonerem i artystą. Projektuje mało, pracuje powoli i często zmienia koncepcje. Ale jest dziś niezwykle cenionym architektem - sam fakt, że zdecydował się na pracę w Polsce byłby wydarzeniem. Niestety, wszystko rozbiło się o niewyjaśniony status prawny kieleckiej bożnicy. Budynek niszczeje, a Zumthor nie przedstawił nigdy nawet wstępnej koncepcji.

Synagoga w KielcachGrzegorz Pietrzak | Wikipedia

Frank O. Gehry, Łódź, Cammerimage

Perypetie niemal identyczne jak Libeskind ma za sobą następny laureat Pritzkera na liście - Frank Gehry. Amerykański architekt zaprojektował dla Łodzi centrum festiwalowe Cammerimage. Gmach w sercu miasta miał przypominać olbrzymi ekran projekcyjny, nad którymi miały górować cztery wieże. Efektowna bryła miała mieścić m.in. salę dla spektakli muzycznych rodem z Broadwayu, cztery sale kinowe i przestrzeń wystawienniczą.

Miasto wydało blisko 6 mln zł (m.in. na koncepcję Gehrego). W grudniu 2009 roku przedstawiono wizję budynku. Miesiąc później stało się jasne, że gmach może nigdy nie powstać, bo radni nie zgodzili się na finansowanie inwestycji. Wszystko dlatego, że w tym czasie, w wyniku referendum ze stanowiskiem prezydenta Łodzi pożegnał się Jerzy Kropiwnicki - zwolennik budowy centrum.

Tak miało wyglądać Camerimagewww.camerimage.pl

Tadao Ando, Poznań, Art Stations

Ta inwestycja miała rozsławić Poznań na całym świecie. Zaprojektowane na zlecenie Grażyny Kulczyk "Art Stations" miało być pierwszym na świecie prywatnym, podziemnym muzeum. Właścicielka Starego Browaru prezentowałaby tam własną, pokaźną kolekcję sztuki i eksponowała prace czołówki współczesnych artystów.

Podziemny budynek miał projektować - także nagrodzony Pritzkerem - Tadao Ando, ale bez unijnych funduszy i wsparcia miejskich decydentów, nawet jedna z najbogatszych Polek nie była w stanie zrealizować projektu, który nie wyszedł poza fazę wstępnych szkiców.

Mieszkanie z widokiem na panoramę miasta
Mieszkanie z widokiem na panoramę miastaTVN24

Autor: roody/ec/zp

Pozostałe wiadomości

Senator Marek Borowski stwierdził w "Faktach po Faktach" w niedzielę, że spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem w sobotę "trochę nie wyszło". Zaznaczył jednak, że takie próby trzeba podejmować.

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

Źródło:
TVN24

Czy na pewno otoczenie prezydenta postawiło we właściwej sytuacji głowę państwa, wysyłając go na tego rodzaju spotkanie? - pytał w programie "W kuluarach" dziennikarz "Faktów" TVN Piotr Kraśko, odnosząc się do rozmowy Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem na marginesie prawicowej konferencji. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska przekazała, że Pałac Prezydencki dwukrotnie przez ostatnie pół roku starał się o doprowadzenie do rozmowy obu przywódców. Duda miał jednak warunek, by doszło do niej w Białym Domu lub rezydencji Trumpa. Dodała, że po informacji o planowanej wizycie Emmanuela Macrona w Waszyngtonie w poniedziałek, "ktoś przekonał prezydenta, że to on powinien być pierwszy".

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Źródło:
TVN24

Papież Franciszek pozostaje w stanie krytycznym - poinformował Watykan. Papież jest w szpitalu od 14 lutego. Trafił tam z powodu problemów z oddechem.

Papież wciąż w stanie krytycznym

Papież wciąż w stanie krytycznym

Źródło:
Reuters, TVN24, PAP

Poparcie Elona Muska dla skrajnie prawicowej partii AfD w Niemczech nie jest tajemnicą. Sam przyznawał jednak, że do pewnego czasu nie znał w pełni tej formacji. Według mediów zmieniło się to, po tym jak zaczął wchodzić w interakcje z niemiecką prawicową influencerką i aktywistką Naomi Seibt. 24-latka mówiła w wywiadzie dla Reutersa, że miliarder i współpracownik Donalda Trumpa napisał do niej w czerwcu, chcąc dowiedzieć się więcej o partii. - Wyjaśniłam mu, że AfD nie jest podobna do ideologii nazistowskiej ani Hitlera - powiedziała Seibt. Media wyliczają, że przez ostatnie miesiące wielokrotnie reagowali wzajemnie na swoje treści w serwisie X.

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

Źródło:
Reuters, The Guardian, PAP, The Independent

Bardzo dobre, doskonałe - tak określił spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą Donald Trump. Dodał, że "to fantastyczny facet", a "Polska to wspaniały przyjaciel". Ich rozmowa trwała około 10 minut i odbyła się w sobotę na marginesie konferencji konserwatystów pod Waszyngtonem.

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

Źródło:
tvn24.pl

Skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) uzyskała w niedzielnych wyborach do Bundestagu wynik 19,5 procent. To najlepszy rezultat tego ugrupowania w historii. - Nasza ręka będzie zawsze wyciągnięta do wspólnego utworzenia rządu - mówiła po ogłoszeniu wyników liderka partii Alice Weidel. Wybory - według wyników exit poll - wygrał chadecki blok CDU/CSU, ale będzie musiał szukać koalicjantów. Przed wyborami główne niemieckie ugrupowania odżegnywały się od pomysłów utworzenia rządu z AfD.

AfD z najlepszym wynikiem w historii

AfD z najlepszym wynikiem w historii

Źródło:
Reuters, PAP

Głosowanie w wyborach federalnych w Niemczech dobiegło końca. Chadecki blok CDU/CSU zdobył 28,9 procent, a prawicowo-populistyczna Alternatywa dla Niemiec (AfD) 19,5 procent. Na trzecim miejscu znaleźli się socjaldemokraci z SPD z wynikiem 16 procent - wynika z sondażu exit poll opublikowanego tuż po zamknięciu lokali wyborczych. Zieloni zdobyli 13,5 procent głosów.

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Źródło:
PAP, Reuters, Tagesschau, BBC

Jestem gotowy odejść ze stanowiska prezydenta, jeśli przyniesie to pokój w Ukrainie lub doprowadzi do przyjęcia jej do NATO - powiedział w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski. Odniósł się również do udziału prezydenta USA Donalda Trumpa w negocjacjach pokojowych z Rosją.

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

Źródło:
Reuters, PAP

W jednym z tuneli w Bostonie doszło do bardzo poważnej sytuacji. Ze stropu oderwał się osłabiony przez zmiany pogody duży kawał betonu.

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Źródło:
CNN, cbsnews.com

Choć temperatura jest dodatnia i trwa odwilż, wiele osób postanowiło spacerować w niedzielę po zamarzniętej tafli Jeziorka Kamionkowskiego w Parku Skaryszewskim. Do równie niebezpiecznych sytuacji dochodzi na Jeziorku Czerniakowskim. Na lód wchodzą dorośli z dziećmi.

Trwa odwilż, lód szybko topnieje, a na zamarzniętych jeziorach całe rodziny

Trwa odwilż, lód szybko topnieje, a na zamarzniętych jeziorach całe rodziny

Źródło:
Kontakt24

Kobieta jest w ósmym miesiącu ciąży, ale nie chciała korzystać z noclegowni, bo musiałaby się rozdzielić ze swoim mężem. Dlatego rozbili namiot w jednym z łódzkich parków. Tam mieszkali, nawet podczas mrozów. Dzięki strażnikom miejskim, urzędnikom i wolontariuszom mają już dach nad głową.

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Źródło:
tvn24.pl

Trzeba było wyciąć 29 klonów i topoli rosnących wzdłuż drogi powiatowej w Kisielicach (Warmińsko-Mazurskie). Ktoś podciął drzewa w taki sposób, że mogły przewrócić się na jezdnię. Policja szuka sprawcy. 

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Źródło:
PAP

Nadchodzące dni przyniosą przewagę chmur, choć niewykluczone są miejscowe przejaśnienia lub rozpogodzenia. Lokalnie będą pojawiać się mgły ograniczające widzialność. Będzie cieplej.

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bomba ekologiczna - tak mówi się o skażonych terenach po dawnych zakładach chemicznych Zachem w Bydgoszczy. Miasto nie jest w stanie wziąć na siebie kosztów oszyszczenia, które są szacowane na kilka miliardów złotych. Bez pomocy państwa lub Unii Europejskiej jest to niemożliwe. Hydrogeolog dr hab. inż. Mariusz Czop, profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie mówi wprost o "gigantycznej porażce naszego państwa".

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder, 94-letni Warren Buffet, sprzedał pod koniec 2024 roku akcje o wartości ponad 134 miliardów dolarów. Zwiększył tym samym zapas gotówki firmy Berkshire, w której jest prezesem, do rekordowej sumy 334 miliardów dolarów - wynika z rocznego raportu. Nie wyjaśnia jednak powodów swojej decyzji.

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Źródło:
PAP

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News
Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ceny pączków w zbliżający się tłusty czwartek powinny zostać na stabilnym poziomie, pomimo, że koszty podstawowych produktów wykorzystywanych do ich smażenia, takich jak jaja, masło i mąka, wzrosły - ocenił BNP Paribas. Z kolei za cukier i olej piekarnie zapłacą mniej. Ile trzeba będzie zapłacić za pączki w zbliżający się Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Źródło:
PAP
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium