Ponad 30 ofiar żółtej gorączki. Władze wprowadziły stan zagrożenia

Kolumbia walczy z żółtą gorączką
Kolumbia walczy z żółtą gorączką
Źródło: Reuters

Władze Kolumbii ogłosiły stan zagrożenia dla zdrowia w związku z rozprzestrzenianiem się żółtej gorączki. Z powodu choroby zmarło już kilkadziesiąt osób. Rządzący apelują o przyjmowanie szczepionki.

Kluczowe fakty:
  • W ostatnim roku w Kolumbii odnotowano 74 przypadki żółtej gorączki, podczas gdy w ostatnich latach nie było ich prawie w ogóle.
  • Chorobę przenoszą komary, a jedynym sposobem na uniknięcie zachorowania jest przyjęcie szczepionki.
  • Więcej informacji ze świata znajdziesz na tvn24.pl.

Władze Kolumbii w środę zdecydowały o wprowadzeniu ogólnokrajowego stanu zagrożenia dla zdrowia. Powodem jest znaczny wzrost zachorowań na żółtą gorączkę. Według ministra zdrowia Guillermo Alfonso Jaramillo od zeszłego roku odnotowano 74 przypadki, w tym 34 zgony. Oznacza to, że wskaźnik śmiertelności wynosił prawie 50 proc.

Liczba przypadków z ostatniego roku jest dużo wyższa niż w poprzednich latach. W 2023 roku wykryto tylko dwa przypadki choroby, a od 2019 do 2022 roku nie było ani jednego. Minister przekazał, że najgorsza sytuacja panuje w departamencie Tolima, gdzie wykryto 22 przypadki żółtej gorączki. BBC zauważa, że rejon ten jest popularny wśród turystów, zarówno z kraju, jak i ze świata, bowiem słynie z plantacji kawy i pięknych krajobrazów.

Żółta gorączka - czym jest, objawy

Żółta gorączka (żółta febra) występuje w 34 krajach Afryki Subsaharyjskiej oraz 13 państwach Ameryki Środkowej i Południowej (od Panamy po północne części Argentyny). Jak podaje Główny Inspektorat Sanitarny jest chorobą wirusową o ostrym przebiegu. Do zakażenia człowieka dochodzi na skutek ukąszenia komarów.

Po okresie inkubacji trwającym od 3 do 6 dni pojawia się gorączka, dreszcze, silne bóle głowy, pleców i bóle mięśniowe, nudności, uczucie zmęczenia, osłabienia. Zwykle po 3-4 dniach objawy ustępują, ale po kolejnych dwóch pojawiają się znowu - związane już z fazą toksyczną choroby. Początkowo są podobne, ale bardziej nasilone. Ponadto może wystąpić żółtaczka (stąd nazwa), krwotoki, a ciężkie przypadki przebiegają także ze wstrząsem, drgawkami, śpiączką, splątaniem. Nawey 50 proc. przypadków przebiegających ciężko jest śmiertelnych - informuje GIS.

Inspektorat przypomina, że jedynym pewnym sposobem zabezpieczenia się przed zachorowaniem jest poddanie się szczepieniu. Jest ono rekomendowane osobom powyżej 9. miesiąca życia, udającym się w podróż w rejony endemiczne dla żółtej gorączki. Kolumbijski rząd zaapelował do swoich obywateli, by zaszczepili się przeciwko chorobie jeszcze przed Wielkanocą. Wtedy bowiem wielu obywateli tego kraju podróżuje w cieplejsze rejony, gdzie występowanie zakażonych komarów jest powszechniejsze. Minister Jaramillo poinformował, że osoby podróżujące w rejony o zwiększonym ryzyku będą musiały posiadać dowód zaszczepienia się. W Kolumbii szczepionka na żółtą gorączkę jest bezpłatna.

Czytaj także: