"Wynosimy się". To koniec "Przekroju"?

"Przekrój" mówi "do widzenia"
"Przekrój" mówi "do widzenia"
Źródło: tvn24

W poniedziałek ukazał się ostatni numer tygodnika "Przekrój". Na okładce magazynu rysownik Marek Raczkowski trzyma obraz z głównym bohaterem swoich rysunków i napisem "Wynosimy się".

Redaktor naczelna Zuzanna Ziomecka (od roku kierowała tygodnikiem wspólnie z Marcinem Prokopem) we wstępniaku napisała: "Cały zespół redakcyjny, z Markiem Raczkowskim włącznie, otrzymał wypowiedzenia umów, a prawa do tytułu przechodzą do nowego właściciela. Dosłownie więc pakujemy swoje papiery i wynosimy się".

Towarzyszy temu informacja, że w następnym tygodniu nie ukaże się kolejny numer "Przekroju".

Co dalej z magazynem?

W sierpniu wydawca tytułu Gremi Media poinformował, że rezygnuje z wydawania magazynu, a jego rolę przejmie specjalnie stworzona fundacja "Przekrój", którą z ramienia firmy będzie kierował Jarosław Knap.

Fundacja ostatecznie nie powstała, bo - jak poinformował właściciel wydawcy, Grupa Gremi Grzegorza Hajdarowicza - jest szansa, że tytuł zostanie sprzedany innemu podmiotowi.

Na początku września dokonana została transakcja wewnątrz Grupy Gremi, w wyniku której 100 proc. udziałów w spółce Wydawnictwo "Przekrój" za 3,18 mln zł przejęła spółka Gremi Media SA (świadczy ona usługi finansowe).

Co dalej z tytułem? Komunikat na temat jego przyszłości ma zostać opublikowany w najbliższy czwartek na stronie internetowej "Przekroju".

"Przekrój" żegna się po latach

Tygodnik ilustrowany "Przekrój" ukazywał się w Krakowie od 1945 r. Twórcą pisma i jego redaktorem naczelnym był przez 24 lata przybyły z Warszawy do Krakowa Marian Eile, - dziennikarz, malarz i scenograf. Z "Przekrojem" współpracowali m.in.: Maria Dąbrowska, Jarosław Iwaszkiewicz, Jan Brzechwa, Kazimierz Wyka, Sławomir Mrożek, Jerzy Waldorff, Konstanty Ildefons Gałczyński i Jan Błoński. W połowie lat 70. tygodnik osiągał rekordowe nakłady ponad 700 tys. egzemplarzyW 2002 r., po zakupie tytułu przez szwajcarski koncern Edipresse Polska, redakcja została przeniesiona do Warszawy. W 2009 roku pismo kupił krakowski przedsiębiorca Grzegorz Hajdarowicz. Dwa lata później redakcję przeniesiono z powrotem do Krakowa.

Według danych Związku Kontroli Dystrybucji Prasy za czerwiec tego roku sprzedaż tygodnika ogółem wynosiła 17.889 egzemplarzy, a rozpowszechnianie płatne razem - 23.229.

Autor: nsz//bgr / Źródło: tvn24.pl, "Przekrój", PAP

Czytaj także: