TVN24 | Wybory prezydenckie 2020

Jak sprawdzić gdzie mogę głosować w wyborach prezydenckich?

TVN24 | Wybory prezydenckie 2020

Autor:
mjz
Źródło:
tvn24.pl
Biedroń: mamy więcej kościołów i świątyń, więcej pomników i monumentów niż żłobków i przedszkoli i to jest symbol wstydu III RPTVN24
wideo 2/20
Wybory prezydenckie 2020. Kampania

Wybory prezydenckie 2020 odbędą się 28 czerwca. Będziemy mogli oddać w nich głos zarówno w sposób tradycyjny - w lokalu wyborczym, jak i metodą korespondencyjną. Jeżeli wybierzemy tę pierwszą opcję, warto wiedzieć, w jaki sposób sprawdzić gdzie, możemy oddać głos.

Jeżeli w nadchodzących wyborach prezydenckich zdecydujemy się na głosowanie tradycyjne, w lokalu wyborczym, to musimy udać się do siedziby odpowiedniej obwodowej komisji wyborczej. To właśnie tam oddajemy głos na wskazanego przez nas kandydata, a kartę wrzucamy do urny wyborczej. To, do którego obwodowej komisji wyborczej mamy się udać w dniu wyborów zależy od miejsca naszego zameldowania.

Jak głosować poza miejscem zamieszkania i za granicą? Najważniejsze zasady i daty>>>

Jak sprawdzić gdzie mogę głosować?

Istnieje kilka sposobów, aby sprawdzić, pod jaki adres musimy się udać, aby oddać głos.

Najprostszy sposób to sprawdzenie tego w internecie - spis wszystkich obwodowych komisji wyborczych znajduje się na stronie Państwowej Komisji Wyborczej. Musimy wybrać sekcję "wyszukiwarka obwodów", następnie wybrać kolejno: odpowiednie województwo, powiat, gminę lub w przypadku miast - dzielnicę, po czym pojawi się nam pełna lista obwodów głosowania w danej jednostce. Tam też będziemy mogli znaleźć opis granic konkretnego obwodu.

Pomocna w tym jest jednak opcja filtrowania - nie musimy przechodzić kolejno opisanych powyżej etapów. Wystarczy, że w wyznaczonym do tego polu na górze wpiszemy nasz adres, a wówczas wyszukiwarka wyszuka nam odpowiedni obwód wyborczy, do którego przynależymy, wraz z podanym adresem obwodowej komisji wyborczej, do której musimy się udać w dniu wyborów.

Raport tvn24.pl: Wybory prezydenckie 2020

Jednak strona PKW to nie jedyny adres internetowy, pod którym w łatwy sposób możemy wyszukać siedzibę odpowiedniej obwodowej komisji wyborczej, do której musimy się udać. Wyszukiwarka lokali wyborczych dostępna jest również na stronach wielu miast i gmin. W przypadku Warszawy jest to na przykład serwis wybory.um.warszawa.pl. Procedura wyszukiwania jest analogiczna jak na stronie PKW - wystarczy wpisać swój adres.

Wszystkie lokale wyborcze na terenie całego kraju będą otwarte w godzinach 7-21.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Informacje dotyczące naszego zameldowania, a więc także i tego, gdzie będziemy mogli oddać głos, możemy znaleźć także w odpowiednim urzędzie gminy/urzędzie dzielnicy.

Autor:mjz

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty: