Podwójne bliźniaki "delikatnych twardzieli"

TVN24 | Wrocław

Autor:
tam/gp
Źródło:
Zoo Wrocław
Cztery jeżozwierze indyjskie urodziły się we wrocławskim zooZoo Wrocław
wideo 2/9
Zoo WrocławCztery jeżozwierze indyjskie urodziły się we wrocławskim zoo

Choć wrocławski ogród zoologiczny z powodu koronawirusa został zamknięty dla odwiedzających, to toczy się tam normalne życie. Niemal 90 opiekunów dba o 12 tysięcy zwierząt. A czworonogom, jak się okazuje, koronawirus niestraszny. Tylko w ciągu tygodnia na świat przyszły cztery jeżozwierze indyjskie.

We wrocławskim ogrodzie zoologicznym mieszkają trzy dorosłe jeżozwierze indyjskie. Ośmioletnia Heidi, pięcioletnia Ignasia i głowa rodziny 10-letni Mniejszy. - Czują się tu bardzo dobrze i właściwie każdego roku rodzą się młode. Tegoroczne maluchy to podwójne bliźniaki - opisuje Joanna Kij z wrocławskiego zoo. Pierwsze młode przyszły na świat 3 marca, kolejne dwa - pięć dni później. Jednak zoo o ich przyjściu na świat informuje dopiero teraz.

Jeżozwierze indyjskie przyszły na świat we wrocławskim zooZoo Wrocław

"Sympatyczne, ale do czasu"

Na nagraniu opublikowanym przez zoo widać stadko małych kolczastych jeżozwierzy, które wydają się doskonale czuć się w swoim towarzystwie. Drepczą jeden za drugim i nie rozstają się na chwilę. Kolce - które u ich rodziców wyglądają imponująco - u maluchów nie robią jeszcze takiego wrażenia. W przyszłości będą ich tajną bronią. Jak mówi Kij, ostre kolce stanowią skuteczny system obronny jeżozwierzy. A przed nim respekt czują nawet największe drapieżniki. - W chwili niebezpieczeństwa broń zostaje użyta – jeżozwierz odwraca się tyłem, stawia kolce do góry, grzechocze nimi, odstraszając napastnika i kiedy to nie skutkuje, atakuje tyłem lub bokiem ciała. Atak, jeśli jest skuteczny, to jest bardzo bolesny dla ofiary - relacjonuje przedstawicielka Zoo Wrocław. I dodaje, że przez niektórych jeżozwierze nazywane są "delikatnymi twardzielami". - Pozornie są delikatne i miłe w dotyku. Mają sympatyczne pyszczki, ale do czasu - podkreśla Kij.

W naturze jest ich coraz mniej

W naturze jeżozwierze indyjskie żyją około siedmiu lat. W ogrodach zoologicznych ich życie wydłuża się nawet trzykrotnie. Gatunek ten wciąż uważany jest za występujący powszechnie. Jednak naukowcy zwracają uwagę na to, że liczba jeżozwierzy indyjskich stale spada. To z kolei - jak informuje wrocławskie zoo - oznacza, że wkrótce zwierzęta te mogą zostać uznane za zagrożone wyginięciem. Co wpływa na spadającą liczbę kolczastych czworonogów? - Głównym zagrożeniem dla nich jest rozwój cywilizacji, czyli zanik siedlisk oraz polowania, ponieważ ich mięso jest cenione na lokalnym rynku - podkreśla Kij.

Zoo tymczasowo zamknięte

Od 11 marca wrocławski ogród zoologiczny jest zamknięty - do odwołania - dla odwiedzających. Wszystko to przez pandemię COVID-19. Jednak mimo zamknięcia, w zoo trwa nieustanna praca. Niemal 90 opiekunów przez siedem dni tygodnia dba o 12 tysięcy zwierząt.

Cztery jeżozwierze indyjskie przyszły na świat w zoo we WrocławiuGoogle Maps

Autor:tam/gp

Źródło: Zoo Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: Zoo Wrocław