Zapowiada się kolejna trudna rekrutacja do szkół ponadpodstawowych we Wrocławiu. Do liceów, techników i szkół branżowych we wrześniu 2023 roku znów przyjdzie 1,5 rocznika. Szkoły zawczasu przygotowują się do ich przyjęcia. "Dyrektorzy szkół planują m.in. dostosowanie do potrzeb dydaktycznych dodatkowych pomieszczeń, dokonują zakupu dodatkowego wyposażenia sal lekcyjnych takiego jak meble czy pomoce dydaktyczne" - podkreśla Monika Dubiec z Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia.
Dla obecnych uczniów klas ósmych szkół podstawowych zbliża się czas trudnego wyboru, który dla wielu z nich może mieć kolosalny wpływ na przebieg przyszłej kariery zawodowej. Już wkrótce zadecydują, do których szkół średnich złożą podanie o przyjęcie.
Rekrutacja na rok szkolny 2023/2024 będzie ekstremalnie trudna, bo do liceów, techników i szkół branżowych we wrześniu znów trafi 1,5 rocznika. To efekt obniżenia wieku szkolnego z siedmiu do sześciu lat. Do szkół średnich będzie teraz zdawał rocznik 2009, który rozpoczął naukę w wieku sześciu lat. Oprócz tego dojdzie pół rocznika dzieci z 2008 roku, które poszły do szkoły jeszcze jako siedmiolatki.
Do podobnej sytuacji doszło w ubiegłym roku, kiedy naukę w szkołach ponadpodstawowych rozpoczął pierwszy rocznik po reformie wieku szkolnego. Były to dzieci urodzone w 2007 roku, które zaczęły naukę jako siedmiolatki i część rocznika sześciolatków - urodzonych od stycznia do czerwca 2008 roku. Na to nałożyła się reforma likwidująca gimnazja.
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych we Wrocławiu w roku 2023
We Wrocławiu w roku szkolnym 2022/2023 w klasach ósmych szkół podstawowych uczy się dokładnie 8 361 uczniów. Wskazaną praktyką - zwłaszcza w dużych ośrodkach miejskich - jest uruchomienie większej liczby miejsc w klasach szkół ponadpodstawowych w kolejnym roku szkolnym. W związku z tym samorząd planuje około 10 900 miejsc, z czego 5 500 na poziomie liceum, 4 200 na poziomie technikum i 1 200 na poziomie branżowej szkoły I stopnia. Miasto zaznacza, że po przeanalizowaniu wyborów uczniów i liczby uczniów biorących udział w rekrutacji - w szczególności spoza Wrocławia - możliwa będzie nieznaczna korekta liczby miejsc, w uzgodnieniu z dyrektorami szkół. Obecnie w szkołach ponadpodstawowych - z wyłączeniem szkół branżowych II stopnia, szkoły policealnej i liceum ogólnokształcącego dla dorosłych - uczy się 27 161 uczniów. Według szacunków na rok szkolny 2023/2024 licznik dobije do 30 000 uczniów. Z racji kumulacji roczników planuje się utworzenie większej, w porównaniu z poprzednimi latami, liczby oddziałów klas I. - W tym celu dyrektorzy szkół planują między innymi dostosowanie do potrzeb dydaktycznych dodatkowych pomieszczeń, dokonują zakupu dodatkowego wyposażenia sal lekcyjnych takiego jak meble czy pomoce dydaktyczne, nawiązują współpracę z dyrektorami położonych w pobliżu szkół podstawowych w celu użyczenia pomieszczeń dydaktycznych i pozyskania nauczycieli - mówi Monika Dubiec z Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia. Planowane jest również umożliwienie realizacji zajęć wychowania fizycznego poza szkołą, w obiektach sportowych położonych na terenie miasta (na przykład baseny, siłownie, lodowiska, hale sportowe).
Egzamin ósmoklasisty i wybór szkoły. Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych w 2023 roku
Egzamin ósmoklasisty to pierwszy ważny egzamin, do którego przystępują uczniowie podczas swojej ścieżki edukacyjnej. Jest podsumowaniem wiedzy zdobytej w szkole podstawowej, i choć nie da się go nie zdać, jego wynik istotnie wpływa na to, czy uczeń dostanie się do wymarzonej szkoły ponadpodstawowej.
Egzamin ósmoklasisty 2023 odbędzie się w dniach 23-25 maja. Każda z jego części wystartuje o godzinie 9. Uczniowie będą mieli: ■ 2 godziny zegarowe na rozwiązanie części z języka polskiego, ■ 100 minut na część matematyczną ■ oraz 1,5 godziny na napisanie egzaminu z wybranego języka nowożytnego.
Na uczniów, którzy z różnych powodów nie będą w stanie przystąpić do egzaminów w maju, terminy dodatkowe przewidziano w dniach 12-14 czerwca.
Po otrzymaniu zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty, które zostaną ogłoszone 6 lipca, uczeń musi zdecydować o wyborze konkretnej placówki i uzupełnić złożony wcześniej wniosek o świadectwo i wynik egzaminu.
Jak liczyć punkty do szkoły średniej po egzaminie ósmoklasisty?
Maksymalna liczba punktów, którą można uzyskać w trakcie rekrutacji do szkół ponadpodstawowych to 200. Połowę z nich uczeń ma szansę zdobyć za dobry wynik na egzaminie ósmoklasisty, a drugą połowę – za oceny na świadectwie, szczególne osiągnięcia czy działalność dodatkową (np. wolontariat).
Punkty za egzamin ósmoklasisty przeliczamy, mnożąc jego wynik procentowy przez 0,35 w przypadku części polonistycznej i matematycznej oraz przez 0,3 w przypadku egzaminu z części językowej.
Za co dodatkowe punkty dla ósmoklasisty:
Równie ważne są punkty za wyniki na świadectwie oraz dodatkowe osiągnięcia. W trakcie rekrutacji brane są pod uwagę oceny z języka polskiego, matematyki oraz dwóch dodatkowych przedmiotów (ustala je konkretna szkoła, do której uczeń zgłasza chęć przyjęcia). W zależności od otrzymanych ocen ósmoklasista za każdą z nich może otrzymać od 2 do 18 punktów.
Dodatkowe punkty można dostać także za:
► świadectwo z paskiem (7 punktów),
► udział w szkolnym wolontariacie (3 punkty),
► bądź szczególne osiągnięcia, np. zdobycie wysokich wyników w konkursach, olimpiadach, wydarzeniach sportowych czy artystycznych (maksymalnie 18 punktów, jednorazowo od 2 do 10 punktów).
Rekrutacja 2023 do szkół ponadpodstawowych - ważne terminy, harmonogram
■ 15 maja - rozpoczyna się tegoroczna rekrutacja do szkół średnich.
■ Do 20 czerwca do godziny 15 każdy aplikujący będzie miał czas na złożenie wniosku (lub jego zmianę) wraz z dokumentami o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej.
■ Później, bo do 12 lipca, otrzyma dodatkowe 2,5 tygodnia na uzupełnienie dokumentów o świadectwo ukończenia szkoty podstawowej i o zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty lub złożenie nowego wniosku z uwagi na zamianę szkół, do których kandyduje.
■ Od 12 do 18 lipca komisje rekrutacyjne będą weryfikować dostarczone przez aplikujących wnioski o przyjęcie do szkół ponadpodstawowych oraz dokumenty potwierdzające spełnianie przez kandydata warunków poświadczanych w oświadczeniach.
■ Dzień później, 19 lipca, do godz. 15 do publicznej wiadomości podane zostaną listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych.
■ Do 26 lipca przyszli uczniowie mają czas na potwierdzenie woli przyjęcia do danych szkół.
■ 27 lipca komisje rekrutacyjne opublikują listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych, a także informacje o ewentualnych wolnych miejscach.
Najlepsze licea we Wrocławiu w 2023 r. Ranking
Ranking najlepszych szkół średnich i techników już od 25 lat publikuje miesięcznik "Perspektywy". W tegorocznej edycji przeanalizowano osiągnięcia uczniów z 1360 liceów, by wybrać 1000 tych najlepszych. Wśród nich znalazły się 24 placówki z Wrocławia.
Szkoły ponadpodstawowe zostały ocenione za pomocą trzech kryteriów. Przenalizowano sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych.
W pierwszej setce rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2023 znalazło się aż sześć wrocławskich liceów. Są wśród nich:
■ LO nr III im. Adama Mickiewicza, które uplasowało się na 6. miejscu krajowego i 1. wojewódzkiego rankingu, prowadzi nabór do pięciu klas o profilach ścisłych, w tym klasy matematycznej uniwersyteckiej czy architektonicznej-politechnicznej.
■ Akademickie LO PWr, które na liście krajowej znalazło się na 9. pozycji, natomiast w skali całego Dolnego Śląska zajęło 2. miejsce. Uczniowie tej placówki uczestniczą w zajęciach laboratoryjnych z chemii i fizyki w laboratoriach Politechniki Wrocławskiej i korzystają z obiektów sportowych uczelni.
■ LO nr XIV im. Polonii Belgijskiej (20. miejsce w rankingu) jest objęte patronatem Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego, część zajęć prowadzona jest przez profesorów, doktorantów i studentów Uniwersytetu Wrocławskiego, a zajęcia laboratoryjne odbywają się w siedzibie Wydziału Chemii. W szkole istnieją klasy o profilu matematycznym, informatycznym, chemicznym i dwujęzycznym (prawnym oraz ekonomicznym). Uczniowie od lat odnoszą liczne sukcesy w krajowych i międzynarodowych olimpiadach przedmiotowych oraz osiągają bardzo wysokie wyniki egzaminów maturalnych.
■ LO nr XII im. Bolesława Chrobrego (72. miejsce) jest jedną z najlepszych szkół średnich we Wrocławiu. Ponad pięćdziesięcioletnia tradycja, innowacyjny i prekursorski program nauczania, najlepsza kadra, przyjazna atmosfera i niezliczone sukcesy są gwarantem edukacji na najwyższym poziomie.
■ LO nr V im. gen. Jakuba Jasińskiego (95. miejsce) to szkoła oferująca uczniom 21 nowocześnie wyposażonych sal lekcyjnych z pięknym widokiem na park, 9 laboratoriów, bibliotekę z przestronną czytelnią, boisko na dachu, salę gimnastyczną z rozkładanymi trybunami, ścianką wspinaczkową, siłownią, salą do tańca i bieżnią, profesjonalną salę konferencyjną, parking na 80 samochodów oraz strefy relaksu wewnątrz — na korytarzach oraz na zewnątrz — w parku. Placówka daje swoim uczniom możliwość zdawania matury międzynarodowej IB-DP.
■ LO nr VII im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego (99. miejsce) jest znane w mieście i regionie przede wszystkim z sukcesów swoich uczniów i absolwentów w naukach przyrodniczych. Nie zaniedbuje edukacji humanistycznej i kulturalnej. Olimpiady, konkursy, różnorodne koła zainteresowań i spektakle teatralne to jego codzienność, będąca jednocześnie nieustannym świętem nauki i kultury.
Najlepsze technika we Wrocławiu w 2023 r. Ranking
Magazyn "Perspektywy" wziął pod uwagę wyniki 1185 techników, spełniających kryteria wejścia do rankingu i wybrał z nich 500 najlepszych. Wśród kryteriów wyboru najlepszych placówek uwzględniono sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych oraz wyniki egzaminu zawodowego.
Spośród wyłonionych przez magazyn techników dziesięć to szkoły z Wrocławia. Jedno z nich znalazło się w pierwszej setce rankingu:
■ Technikum nr 10 im. Fryderyka Joliot-Curie, które na liście krajowej zajęło 21., a wojewódzkiej 1. miejsce. Kształci w zawodach, które ściśle związane są z aktualnymi potrzebami rynku pracy (technik informatyk, technik elektronik, technik mechatronik, technik automatyk, technik programista). W realizacji kształcenia zawodowego szkoła ściśle współpracuje z Centrum Kształcenia Praktycznego. Metody nauczania, wysokiej klasy sprzęt wykorzystywany podczas zajęć oraz wykwalifikowana kadra nauczycieli dają gwarancję solidnego wykształcenia. W roku szkolnym 2023/2024 prowadzi nabór do klas dla przyszłych elektroników, automatyków, mechatroników, informatyków i programistów.
Oferta liceów we Wrocławiu. Rekrutacja, profile klas, progi punktowe
Liceum Ogólnokształcące nr V to jedyna szkoła we Wrocławiu, która części swoich uczniów daje możliwość zdawania matury międzynarodowej. Przygotowała trzy klasy pierwsze przygotowujące do kontynuacji nauki w International Baccalaureate - Diploma Programme. Liceum Ogólnokształcące nr XIV im. Polonii Belgijskiej stworzyło dwie klasy dwujęzyczne o profilach ekonomicznym i prawnym. Liceum Ogólnokształcące nr XIII im. Aleksandra Fredry prowadzi dwie klasy z programem mającym na celu przygotować uczniów do egzaminu z języka niemieckiego i uzyskania Niemieckiego Dyplomu Językowego B2/C1 . Uczniowie zainteresowani uzyskaniem takiego certyfikatu mogą wybierać pomiędzy profilem przyrodniczym i ekonomicznym. W VIII LO miejsce dla siebie znajdą również osoby zaineresowane sztukami plastycznymi, a także aspirujące m.in. do zawodu dziennikarza, prawnika czy architekta. Osoby ukierunkowane artystycznie z pewnością zainteresuje klasa teatralna w Liceum Ogólnokształcącym nr XVII im. Agnieszki Osieckiej.
Na bardzo różnorodne profile postawiło Liceum Służb Mundurowych we Wrocławiu, które oprócz trzech klas wojskowych i policyjnych postawiło na klasę strażacką, programistyczną, ekologiczną, humanistyczną, prawniczą, a także klasy dla aspirujących ratowników medycznych, trenerów personalnych i strażników granicznych.
Osoby utalentowane sportowo będą mogły rozwijać swoje umiejętności w Liceum Ogólnokształcącym nr II im. Piastów Śląskich z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego. Placówka przygotowała klasę dla siatkarek, a także koszykarską i lekkoatletyczną. Natomiast Liceum Ogólnokształcące nr XXIV z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego prowadzi klasy dla entuzjastów pływania, piłki nożnej i sportów walki.
Najwyższe progi punktowe osiągnięto w Liceum Ogólnokształcącym nr VIII im. Bolesława Krzywoustego (klasa z językiem francuskim) i nr IX im. Juliusza Słowackiego (klasa z językiem hiszpańskim). W obu z nich, by dostać się do najbardziej obleganych klas, należało zgromadzić około 190 punktów. W klasach o pozostałych profilach wystarczyło zdobyć ich minimum 160.
Dla porównania w Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Integracyjnymi nr XXX najwyższą liczbą punktów, jaką należało zgromadzić, było 107,3. W rekrutacji do pozostałych klas wystarczyło uzyskać od 39,45 do 93.25 pkt.
Oferta techników we Wrocławiu. Rekrutacja, profile klas, progi punktowe
Technik fotografii i multimediów, elektroenergetyk transportu szynowego, technik weterynarii, optyk, ortopeda, spedytor, technik lotniskowych służb operacyjnych, technik przemysłu mody, technik urządzeń dźwigowych, technik dekarstwa, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, technik eksploatacji portów i terminali - to tylko kilka z dziesiątek zawodów, które można zdobyć, wybierając naukę w jednym z wrocławskich techników.
W niektórych ze szkół wystarczy już 15 punktów, by móc ubiegać się o wymarzony zawód. Są jednak i takie kierunki kształcenia, gdzie trzeba liczyć się z koniecznością zdobycia blisko 160 punktów.
W Technikum nr 10, w zależności od obranego kierunku kształcenia, przyszli adepci musieli zgromadzić przynajmniej od 135.5 pkt., by dostać się do klasy o profilu technik elektronik, aż po 159.55 pkt., by zostać przyjętym do klasy dla przyszłych programistów.
Dla porównania w Technikum nr 9 wystarczyło jedynie 20.9 punktu, by zacząć naukę w klasie dla przyszłych techników usług kelnerskich. W rekrutacji do pozostałych klas należało zgromadzić przynajmniej 31,65 pkt. aż po 91,85 pkt.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock