TVN24 | Wrocław

"To piękny dzień na założenie fundacji". Olga Tokarczuk podpisała akt założycielski

TVN24 | Wrocław

Autor:
tam/ks
Źródło:
PAP, TVN24 Wrocław
Olga Tokarczuk o celach statutowych swojej fundacjiD. Wudniak, M. Cepin | TVN24 Wrocław
wideo 2/7
D. Wudniak, M. Cepin | TVN24 WrocławOlga Tokarczuk o celach statutowych swojej fundacji (wideo archiwalne)

"Będziemy wspierać artystów, ochronę środowiska, udział kobiet w życiu publicznym oraz, mam nadzieję, wiele więcej" - zapowiada na Facebooku Olga Tokarczuk. Noblistka poinformowała też, kto zasiądzie we władzach fundacji.

"To piękny dzień na założenie fundacji. Podpisałam właśnie jej akt założycielski" - napisała w czwartek na Facebooku Olga Tokarczuk. Noblistka poinformowała też, kto zasiądzie we władzach fundacji. W składzie rady - oprócz Tokarczuk - znalazła się reżyserka Agnieszka Holland i Ireneusz Grin, dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury. Z kolei w zarządzie zasiądzie menadżerka kultury i redaktorka Izabella Kaluta, syn Olgi Tokarczuk - Zbyszko Fingas i jej mąż Grzegorz Zygadło.

Wpieranie artystów i "wiele więcej"

W grudniu 2019 roku laureatka Nagrody Nobla podkreślała, że prace nad statutem fundacji jej imienia wciąż trwają. Jednak już wtedy mówiła o jej głównych celach działania. Jednym z nich ma być wsparcie i promocja polskiej kultury i sztuki za granicą. A także promocja praw człowieka, swobód obywatelskich i wsparcie działalności ekologicznej. Teraz Tokarczuk na Facebooku podkreśliła: "Będziemy wspierać artystów, ochronę środowiska, udział kobiet w życiu publicznym oraz, mam nadzieję, wiele więcej".

Gdzie będzie działać fundacja?

Jak wcześniej informowały władze Wrocławia miasto na potrzeby fundacji Olgi Tokarczuk przekaże, mieszczącą się na Krzykach, willę Marii i Tymoteusza Karpowiczów. - Miasto odrestauruje willę, chcemy zrobić to jak najszybciej. Chcemy, by to miejsce służyło literaturze i przez to chcemy wypełnić wolę Tymoteusza Karpowicza - zapowiadał prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Autor:tam/ks

Źródło: PAP, TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: tvn24