Wielkie wyburzanie w centrum miasta Nowe życie starej papierni

Przez lata zaniedbywane i obrócone w ruderę kamienice przy zbiegu ulic Pułaskiego i Kościuszki mają zyskać nowy blask. Część z nich zostanie przekształcona w luksusowe lofty. Inne znikną z powierzchni.
Niebawem zamiast sterty gruzu, będzie tu zieleń
Źródło: TVN 24 Wrocław | Arkadiusz Kowalik

Koparki, sterty gruzu, zniszczone deski, rozbite cegły i mnóstwo pyłu. Przy zbiegu ulic Pułaskiego i Kościuszki we Wrocławiu trwa wielkie wyburzanie. Stara papiernia ma zyskać nowe życie.

- Tu będzie czuć klimat dziewiętnastowiecznego Wrocławia, ale w nowej odsłonie - zapewnia Ewa Piechota z firmy Red-Development, która w starej papierni chce wybudować lofty. - Nie niszczymy XIX-wiecznych zabytków. Wyburzyliśmy jedynie stare garaże.

Tu niebawem powstaną lofty

Budynki starej fabryki będą rewitalizowane, a przebudowane mają być też sąsiadujące z nią okoliczne kamienice.

Wyburzą baraki, klimat zostanie

- Zrównanie okolic z ziemią i postawienie w tym miejscu nowych budynków, zniszczyłoby klimat tego miejsca - tłumaczy Piechota. - W loftach, które tu powstaną, będzie czuć atmosferę funkcjonujących tu przemysłowych niegdyś miejsc.

Przedmieście Oławskie, to historycznie dzielnica rzemieślnicza. Przy rzece Oławie pracowały drukarnie perkalu, a później fabryki włókiennicze. Po drugiej wojnie światowej było to jedno z niewielu miejsc, które nie uległo całkowitemu zniszczeniu. W następnych latach okolica bardzo podupadła. Nie była modernizowana, stanowiła symbol brutalnego kapitalizmu, a ówczesne socjalistyczne władze stawiały na wielkopłytową „nowoczesność”. Dzięki temu stara papiernia i sąsiadujące z nią kamienice zachowały swój mroczny klimat.

Oskarowe otoczenie

- I wielokrotnie wykorzystywali to polscy i zagraniczny reżyserzy - informuje Piechota. - To tu nakręcono nagrodzony Oskarem Charakter.

W budynkach po starej papierni ma powstać około stu trzydziestu mieszkań. U zbiegu ulic Kościuszki i Pułaskiego pojawią się też spacerowe alejki z fontanną, park i plac zabaw. Pierwszy etap prac przy rewitalizacji okolicy, czyli porządkowanie terenu, odnowa elewacji, adaptacja budynków papierni z 1889 roku, oraz dobudowa nowego, ma potrwać do 2014 roku.

Autor: drud,bieru / Źródło: TVN24 Wrocław

Czytaj także: